Вчені назвали найдавніші скам'янілі на Землі просто каменем - Технології - dt.ua

Найдавніші скам'яності на Землі можуть виявитися просто каменем

18 жовтня, 2018, 14:36 Роздрукувати

Вчені припускали, що вік скам'янілостей становить 3,7 мільярда років.

Вчені оцінюють вік скам'янілостей у 3,7 мільярда років © Naked Science

Вчені з Каліфорнійського технологічного інституту заявили про те, що скам'янілості, які були знайдені у 2016 році дослідниками з Австралії і вважалися найдавнішими на Землі, насправді є деформованою гірською породою, повідомляє Naked science.

Наголошується, що однією з перших поширених на нашій планеті форм життя були ціанобактерії, які обліплювали дно водойм щільними матами. Найдавніші скам'янілі останки ціанобактерій, строматоліти, відносилися до періоду 3,4 мільярда років тому. У 2016 році австралійські вчені виявили в Гренландії строматоліти, вік яких, на їхню думку, становив 3,7 мільярда років.

У новій же роботі американські вчені вказали на помилки, які були допущені їхніми австралійськими колегами. Вочевидь, знайдені зразки не є строматолітами.

Передбачалося, що зразки з Гренландії зберегли сліди скам'янілих строматолітів у вигляді характерних структур. Іншими непрямими доказами на користь їх біологічної природи послужило виявлення в породі доломітів, а також інших порід, які вказують на утворення в умовах мілководдя. Разом з тим, в самих конічних структурах слідів ціанобактерій виявлено не було.

У новій роботі дослідники відзначають, що розлом, який відкрив конічні утворення, виявився великою удачею: вже кількома сантиметрами глибше ці "конуси" переходять в довгі витягнуті структури, що "нагадують розтягнуту жуйку". На зрізі вони схожі на деформовані трикутники і, за словами вчених, характерні для метаморфічно перетворених порід.

Вчені провели і новий хімічний аналіз зразків. Він показав, що осадові карбонатні мінерали, які приймаються за сліди життєдіяльності мілководних мікробів, також концентруються лише в близьких до поверхні шарах. Всередині їх практично немає — схоже, що поява карбонатів пов'язана з чисто геологічним процесом, наприклад з відкладеннями збагаченої кальцієм течії, що колись омивала цю породу. Все це змушує засумніватися в біогенному походження зразків — і у всіх висновках про вік життя на Землі, що послідували за цим.

Разом з тим, автор попередньої роботи, Аллен Натман, не згодний з новими висновками. Він стверджує, що біологічні конічні структури могли деформуватися, але вони зберегли плоскі основи, що неможливо при абіогенному походженні. Крім того, він вказує на те, що американські дослідники вивчали невеликий фрагмент зразка, який відрізняється від того, що був описаний в його статті.

Читайте також: Вимирання ссавців в мільйони разів перевершує їх відновлення – вчені

Раніше вчені з університету Родса і Уппсальського університету описали два нових види чотириногих тварин, які мешкали на Землі близько 360 мільйонів років тому, незабаром після того, як на планеті з'явилися представники цього надклассу. Останки були виявлені в Африці, яка в ті часи входила до складу суперконтиненту Гондвана.

За матеріалами: Naked Science /
Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу DT.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter
Додати коментар
Залишилось символів: 2000
Авторизуйтеся, щоб мати можливість коментувати матеріали
Усього коментарів: 0
Випуск №1281, 8 лютого-14 лютого Архів номерів | Зміст номеру < >