NASA запустило у космос телескоп для дослідження Сонця

Поділитися
NASA запустило у космос телескоп для дослідження Сонця
Дані, які збере IRIS, повинні будуть допомогти у вирішенні однієї з головних загадок, пов'язаних із Сонцем. Спостереження з телескопа дозволять отримати нову інформацію про спалахи на Сонці і про сонячний вітер. Окрім того, IRIS зробить фотографії поверхні Сонця.

Інженери NASA здійснили запуск ракети Pegasus XL, яка доставила в космос телескоп IRIS (Interface Region Imaging Spectrograph), головною місією якого буде дослідження Сонця, повідомляють американські ЗМІ.

Запуск був проведений уштаті Каліфорнія, йдеться в повідомленнях.

Вартість проекту склала 182 мільйони доларів. Місія IRIS триватиме два роки. За словами інженерів НАСА, найближчим часом вони приступлять до тестування IRIS, а через місяць він буде повністю готовий до роботи.

- NASA запустить космічний телескоп, який розгадає загадку Сонця

Телескоп, вартість якого склала 181 мільйон доларів, буде вивчати у першу чергу перехідну зону нижніх шарів атмосфери зірки. Вона є сполучною ланкою між сонячною короною і хромосферою. Товщина перехідної зони становить в середньому лише сім тисяч кілометрів (від 5 до 9 тисяч кілометрів).

"Дані, які ми розраховуємо отримати за допомогою IRIS, повинні розширити наші знання про Сонце. Раніше було неймовірно складно вивчати нашу зірку, але сьогодні наукові досягнення нам це дозволяють. Ми зосередили свою увагу саме на перехідній зоні, оскільки розуміння її природи і забезпечить розуміння природи всієї сонячної корони, а також того, як вона взаємодіє з Сонячною системою", - коментує запуск телескопа учасник проекту Джо Давіла (Joe Davila) з Центру космічних польотів імені Годдарда.

Це не просто дослідження космосу, але і спосіб зрозуміти механізми впливу сонячної активності на Землю і людей.

Енергія Сонця, яка вивільняється у перехідній зоні між шарами його атмосфери, провокує викиди сонячного вітру, який насправді є потоком заряджених частинок. Магнітне поле Землі захищає її від бомбардування цими частинками, але на полюсах зіткнення сонячного вітру з захисним шаром нашої планети проявляються як полярні сяйва.

Знімки, які зробить 180-кілограмовий телескоп IRIS, покажуть астрономам приблизно 1% всього обсягу нашої зірки. Він зможе створювати зображення, що охоплюють досить дрібні ділянки Сонця, діаметр яких не буде перевищувати 270 кілометрів, повідомляє NASA.

Телескоп стане свого роду штучним супутником і буде обертатися навколо Землі. Він буде розташовуватися на орбіті вище лінії сходу Сонця, що забезпечить постійний доступ до об'єкта дослідження.

Космічна обсерваторія IRIS стане частиною масштабного проекту NASA з вивчення Сонця. Вона увійде в число цілої мережі супутників, які досліджують різні ділянки нашої зірки - від поверхні до зовнішніх шарів її атмосфери.

Перевага IRIS перед іншими телескопами, які вивчали хромосферу, полягає у першу чергу в тому, що він здатний робити знімки у більш високій роздільній здатності. Його якість в чотири рази вища, ніж, наприклад, роздільна здатність Обсерваторії сонячної динаміки NASA (SDO //sdo.gsfc.nasa.gov). Але найцікавішою властивістю нового телескопа буде те, що він здатний за раз створювати зображення на різних довжинах хвиль, а не тільки в ультрафіолетовому діапазоні, як це робить та ж SDO.

"Фотографувати" Сонце телескоп буде кожні 5 або 10 секунд, а створювати спектральні знімки - раз на дві секунди. Отримавши можливість постійно стежити за гігантськими викидами розпеченої плазми, вчені сподіваються, нарешті, пояснити, чому ж температура сонячної корони доходить до мільйона градусів, тоді як температура на поверхні світила дорівнює шести тисячам градусів.

Читайте також:

Астрономи знайшли систему з трьома потенційно населеними планетами

Марс був багатий на кисень 4 мільярди років тому, з'ясували вчені

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі