Людство вже могло перейти кліматичну точку неповернення – вчені - Технології - dt.ua

Людство вже могло перейти кліматичну "точку неповернення" – вчені

28 листопада, 17:44 Роздрукувати

Зміни клімату несуть небезпеку для цивілізації, оскільки призведуть до каскаду подій, які неможливо зупинити.

Зміни клімату вже несуть загрозу існуванню людської цивілізації © novostynauki.com

Вчені заявили про те, що світ вже пройшов кілька кліматичних "переломних моментів". Ситуація несе загрозу існуванню людської цивілізації, оскільки може спричинити низку подій, які вже неможливо зупинити, повідомляє The Guardian.

Переломні моменти настають тоді, коли втрачається можливість зупинити певні наслідки глобального потепління, такі як втрата крижаних щитів або лісів. У минулому вважалося, що переломний момент настає при нагріванні планети на п'ять градусів Цельсія. Разом з тим, останні дані свідчать про те, що це може бути і один-два градуси Цельсія.

Планета вже нагрілася на один градус і надалі температура буде зростати, оскільки концентрація парникових газів в атмосфері продовжує підвищуватися. Вчені попереджають про те, що один переломний момент, такий як звільнення метану через танення вічної мерзлоти, може спричинити цілий каскад незворотних наслідків.

Вчені визнають, що наука визначення переломних моментів залишає деяку частку невизначеності. Разом з тим, у даному випадку необхідно діяти швидко, оскільки "помилитися перед лицем небезпеки – це не відповідальний вибір". Дослідники закликають до надзвичайних міжнародних дій.

"Можливо, ми вже переступили поріг каскаду взаємопов'язаних переломних моментів. Проста версія полягає в тому, що школярі (які протестують проти змін клімату) мають рацію: ми вже спостерігаємо потенційно незворотні зміни в кліматичній системі або незабаром будемо спостерігати", - заявив Тім Лентон з Ексетерського університету.

Він додав, що вже є свідчення того, що частина західного антарктичного крижаного щита може безповоротно розтанути, схожа ситуація спостерігається і в східній Антарктиці. Танення цих льодовиків може підняти рівень моря на кілька метрів. Масивний крижаний щит Гренландії швидко тане, а кількість льоду в Арктиці стрімко скорочується.

Атлантична течія Гольфстрім, яка зігріває Європу, з початку ХХ століття сповільнилася на 15%. З 1970-х років було втрачено 17% лісів Амазонії, переломний момент у втраті лісів, на думку вчених, настане при втраті 40-50% деревного покриву. Ліси у Північній Америці нагріваються і страждають від масштабних пожеж, стаючи системою, яка виробляє вуглекислий газ, а не поглинає його. Коралові рифи вимруть остаточно після того, як температура планети підніметься ще на два градуси Цельсія.

Початок каскаду необоротних наслідків може бути покладено через танення арктичного морського льоду. Він оголить темні води океану, які будуть поглинати більше тепла, що призведе до подальшого нагрівання, що спричинить танення льоду Гренландії й вічної мерзлоти. За словами дослідників, останні моделі показують, що потепління буде більш сильним, ніж вважалося раніше, що підвищує ймовірність настання незворотних наслідків.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій та культури.

Читайте також: Італія запровадить у школах обов'язкове вивчення змін клімату

Раніше 11 тисяч вчених зі 153 країн світу заявили про настання "кліматичної надзвичайної ситуації". За їхніми словами, в разі, якщо існуючий порядок не буде переглянутий, не можна буде уникнути "невимовних людських страждань".

Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу DT.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter
Додати коментар
Залишилось символів: 2000
Авторизуйтеся, щоб мати можливість коментувати матеріали
Усього коментарів: 0
Випуск №47, 7 грудня-13 грудня Архів номерів | Зміст номеру < >