Колонізувати Марс через страх перед вимиранням ганебно – The Economist

Поділитися
Колонізувати Марс через страх перед вимиранням ганебно – The Economist Страх перед вимиранням поганий стимул для колонізації Марса. © youtube.com
Людству на Землі в найближчі мільярди років навряд чи щось загрожує, тому для освоєння нових планет потрібна нова мотивація.

Марс впродовж років оточений думками про смерть. В кінці 19-го століття американський астроном Персіваль Лоуелл переконав більшу частину громадськості, що червона планета помирає від спустошення.

Герберт Уелс у "Війні світів" уявив вторгнення марсіан, які несуть смерть на Землю. В "Марсіанських хроніках" Рея Бредбері описується, як люди живуть між привидів марсіан, спостерігаючи, як Земля руйнується від ядерної катастрофи. Вчені теж були не більшими оптимістами, ніж фантасти: космічні зонди виявили, що колись Марс був більш вологим і теплим. А тепер він холодний, покритий кратерами і майже без атмосфери.

"Можливо саме тому мрія вдихнути нове життя в Марс настільки зворушлива", - пише сьогодні The Economist, нагадуючи, що бізнесмен Ілон Маск заснував свою компанію SpaceX, сподіваючись наблизити втілення цієї мрії.

27 вересня він описав свій план створити потужні ракети, вартість яких буде неймовірно низькою в порівнянні з ракетами "Сатурн 5" програми "Аполлон", а також космічні кораблі, які зможуть вмістити 100 пасажирів і будуть заправлятися як на земній орбіті, так і на марсіанській. Ця інфраструктура дозволить тисячам поселенців дістатися до Марса за 200 тисяч доларів. На додачу план зробити це за найближчі десять років здається фантастичним, однак ці амбіції зачаровують.

"Дуже дивно те, що мотиви Маска народжені зі страху, що має дуже недоречний вигляд на тлі зачарування. Він описує колонію на Марсі як страхування від вимирання на Землі. Фанати наукової фантастики вже звикли до ідеї про страх перед подібними екзистенційними ризиками. В 50-х роках Артур Кларк сказав їм, що прив'язане до Землі людство тримає всі яйця в одному кошику", - йдеться в статті.

З цим погоджуються і деякі науковці, зокрема видатний фізик Стівен Хокінг. Він застерігав, що, будучи мешканцям лише однієї планети, існування людського виду стає легкою мішенню для загроз, таких як ядерна війна, повстання штучного інтелекту, нового супервірусу.

Видання зауважує, що це правда, що Земля в довгостроковій перспективі стане непридатною для життя. Але це станеться через мільярди років. І боятися такої смерті вже зараз не розумно. Зрештою, мільярд років тому Землю населяли лише водорості.

Природна чи штучна пандемія дійсно може вбити мільярди людей. Але вимирання всього виду вимагає безпрецедентної смертності. Це означає, що ніхто не повинен вижити. Ні війни, ні хвороби не можуть в кінцевому рахунку призвести до цього.

Зіткнення Землі з дійсно великим астероїдом може знищити цілі види. Так, вірогідно, сталося з динозаврами. Але людство завбачливо створює каталог астероїдів, зважаючи на цей ризик. І жоден досить великий з них найближчим часом не наблизиться до нашої планети. Тому вірогідність вимирання від будь-якого відомого чинника у найближчі століття дуже низька.

"Якщо подумати про невідомі загрози – злий штучний інтелект чи кровожерливих інопланетян з ворожим і холодним інтелектом, як марсіани у Уелса, чи навіть старомодну лють Господню – навіщо їм знищувати людство на одній планеті і лишати в спокої тих, хто живе на сусідньому камені? Якщо страх перед вимиранням безпідставний, тому намагатися сховатися від нього – це ганебно", - йдеться в статті.

Видання додає, що значно краще і розумніше розділити ризики Землі, ніж намагатися втекти від них.

"Мрійте про Марс, як хочете, але робіть це в дусі надії на нове життя, а не через страх перед смертю", - пише видання.

Нагадаємо, SpaceX планує відправити перший корабель на Марс у 2018 році. Тоді до Червоної планети буде відправлений корабель серії Dragon, розроблений для доставки вантажів на МКС. У разі якщо все пройде успішно, SpaceX буде відправляти ракети на Марс кожні 26 місяців. А вже у 2024 році Маск планує відправити на Червону планету першу ракету з людиною на борту.

Раніше Маск запропонував почати колонізацію Марса з термоядерних бомбардувань. Маск назвав Червону планету негостинною, а її тераформування (зміну клімату до придатних для життя умов) запропонував почати з створення парникового ефекту шляхом нагрівання атмосфери Марса. На думку бізнесмена, зробити Марс більш схожим на Землю можна за допомогою термоядерних вибухів над полюсами планети.

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі