Астрономи виявили чорну діру середньої маси - Технології - dt.ua

"Хаббл" виявив чорну діру середньої маси

1 квітня, 17:52 Роздрукувати

Маса чорної діри більша за масу Сонця в 50 тисяч разів.

Чорна діра знаходиться в щільному кластері на околиці галактики © NASA

Вчені за допомогою телескопа "Хаббл" виявили найбільш ймовірного кандидата в чорні діри середньої маси. Як повідомляє NASA, подібні об'єкти вважаються "втраченою ланкою" еволюції чорних дір.

Вчені відзначають, що раніше вже були знайдені кандидати в чорні діри середньої маси. Новий об'єкт є найбільш близьким до того, щоб його дійсно можна було віднести до таких об'єктів.

Чорний діри середньої маси набагато менші за надмасивні чорні діри масою в мільйони і мільярди мас Сонця, що розташовуються в центрах галактик, але набагато більші за ті, які утворилися в результаті вибуху масивної зірки.

Команда астрофізиків з Університету Нового Гемпширу під керіництвом Дачен Ліна працювала з даними з архівів спостережень рентгенівських телескопів XMM-Newton і Chandra. У 2006 році вони зафіксували потужний рентгенівський спалах, але вчені не могли з точністю сказати, чи виходила вона з нашої галактики або ж з'явилася за її межами. Дослідники припустили, що спалах стала результатом поглинання зірки чорною дірою.

На свій подив, вони зрозуміли, що джерело рентгенівського випромінювання 3XMM J215022.4-055108 перебував не в центрі галактики, де зазвичай розташовуються чорні діри. Тоді вчені припустили, що це може бути чорна діра середньої маси. Але було й інше пояснення: спалах могла породити нейтронна зірка.

Спостереження, проведені "Хабблом", дозволили з'ясувати, що джерело знаходиться у щільному зоряному кластері на околицях іншої галактики – як раз там, де дослідники припускають існування чорних дір середньої маси.

Попередні дослідження показали, що маса надмасивної чорної діри пов'язана з масою балджа галактики – чим вона більша, тим масивніша чорна діра. Вчені вважають, що кластер, в якому розташовується 3XMM J215022.4-055108, може бути зруйнованим ядром невеликої галактики, яку поглинула її велика сусідка.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій та культури.

Читайте також: Знайдена найближча до чорної діри в центрі Чумацького Шляху зірка

Раніше вчені з Національної астрономічної обсерваторії Японії (NAOJ) заявили про те, що планети можуть формуватися не тільки навколо зірок. На їхню думку, навколо надмасивних чорних дір можуть з'являтися цілі системи, що складаються з тисяч світів.

Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу DT.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter
Додати коментар
Залишилось символів: 2000
Авторизуйтеся, щоб мати можливість коментувати матеріали
Усього коментарів: 0
Випуск №1288, 28 березня-3 квітня Архів номерів | Останні статті < >