Генетики вперше модифікували людський ембріон - Технології - dt.ua

Генетики вперше модифікували людський ембріон

23 квітня, 2015, 22:50 Роздрукувати

Вчені провели експеримент по заміні "неправильних" генів на здорові.

У експерименті була задіяна система редагування геному CRISPR/Cas9

Китайським генетикам вперше в історії вдалося змінити геном ембріона людини.

Як повідомляє наукове видання Nature, науковці з китайського університету імені Сунь Ятсена під керівництвом Джанджио Хуана спробували редагувати генетичний матеріал в людських ембріонах і провели експеримент по заміні "неправильних" генів на здорові.

В експерименті були використані нежиттєздатні зародки, отримані з клінік планування сім'ї. Для роботи була задіяна система редагування геному CRISPR/Cas9. З її допомогою ДНК був видалений мутантний ген HBB, що є причиною бета-таласемії, важкого генетичного захворювання крові, що викликає масу вкрай неприємних наслідків: деформацію черепа і кісток, розумову відсталість і ряд інших проблем. Усунення спадкових захворювань на стадії розвитку ембріона є однією з основних цілей генетичних маніпуляцій.

Читайте також: Великобританія схвалила створення ембріонів з ДНК трьох осіб

Як показав експеримент, CRISPR/Cas9 не впорався з поставленим завданням - лише 28 з 86 ембріонів успішно пережили редагування генома, і лише чотири з них стали власниками виправленої версії гена HB. На цьому етапі генетики були змушені зупинити експеримент, так як вони помітили, що крім виправлень у потрібній частині ДНК CRISPR/Cas9 змінював структуру геному і у "несанкціонованих" його ділянках.

Керівник наукового проекту Джанджио Хуан заявив, що не планує відмовлятися від продовження експериментів - його наукова група працює над створенням більш точних і короткоживучих ферментів, які знизять кількість помилкових "правок". Крім того, проблема може критися в тому, що використані генетиками ембріони містили у собі по три копії хромосом.

Читайте також: Вчені вперше отримали реальне зображення ДНК (ФОТО)

Думка наукової громадськості щодо проведеного експеримента розділилася. Використання ембріонів для експериментів багато науковців вважають вкрай небезпечним і неетичним, навіть незважаючи на те, що вони підлягали знищенню. Також більшість науковців критикує ідею генної модифікації, акцентуючи увагу на тому, що зміни в генах передаються потомству, а ефект в наступних поколіннях непередбачуваний.

Деякі експерти вважають, що велика кількість мутацій пов'язана з тим, що використовуються спочатку дефектні ембріони, однак поки що у вчених немає можливості проводити досліди на здорових людських ембріонах.

За матеріалами: РИА Новости /
Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу DT.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter
Додати коментар
Залишилось символів: 2000
Авторизуйтеся, щоб мати можливість коментувати матеріали
Усього коментарів: 0
Випуск №39, 19 жовтня-25 жовтня Архів номерів | Зміст номеру < >