Генетики назвали причини виникнення середньовічної епідемії прокази

Поділитися
Генетики назвали причини виникнення середньовічної епідемії прокази Проказу в Європу принесли білки
Збудник хвороби проник на територію Європи завдяки вікінгам-торговцям.

Вчені заявили про те, що збудник середньовічної прокази міг проникнути в Європу завдяки вікінгам-торговцям, які продавали білячі шкурки і живих звіряток в портах на сході Англії. Висновки дослідників опубліковані в Journal of Medical Microbiology.

Хроніки свідчать про те, що проказа була широко поширена в Європі в першій половині Середніх віків. Зокрема, від неї страждала приблизно чверть жителів Скандинавії в кінці XIII століття. Чутки про високу заразність і невиліковність прокази змушували жителів великих міст виселяти її носіїв в лепрозорії. До кінця XIV століття її епідемія зійшла нанівець, і причини цього залишалися невідомими.

Два роки тому вчені знайшли перші натяки на те, як виникла середньовічна епідемія цієї хвороби, "піднявши" ДНК древньої палички Хансена, чиї обривки були витягнуті з кісток жителів Англії часів занепаду Римської імперії.

Її виявлення в могильнику IV-V століть нашої ери змусило вчених вважати, що першими "носіями" прокази могли бути англо-сакси і споріднені їм племена, що мігрували в цей час зі Скандинавії і півночі Європи в західному напрямку. Намагаючись знайти інші підтвердження цієї теорії, дослідники шукали обривки ДНК мікроба в черепі жінки, яка померла на початку IX століття від прокази і похована на цвинтарі села Хоксні в графстві Суффолк.

Відкриття обривків геному Mycobacterium leprae в цих кістках змусило вчених змінити свою думку – мікроб, що знищила давню мешканку сходу Англії, належав до того ж сімейства 3I, в яке входять бактерії, знайдені в організмі прокажених білок і на античному кладовищі.

Такий збіг, як вважають генетики, не є випадковим і вказує на те, що паличка Хансена проникла в Англію і, ймовірно, поширилась далі по Європі завдяки торговцям-вікінгам, що продавали живих білок або їхні шкурки в портах на сході Англії, які були головними торговельними центрами Північної Європи до завоювання острова норманами.

Такий маршрут міграції прокази, як вважають вчені, є найлогічнішим варіантом з усіх можливих – досить прохолодний клімат Британії допоміг мікробам пристосуватися до життя на континенті, а постійний контакт з людьми – навчитися заражати їх.

Раніше вчені встановили, що перша пандемія чуми була на Землі ще в V-IV тисячолітті до нашої ери. В ході досліджень було виявлено, що сім чоловік були заражені чумною паличкою. Упорядкувавши геном чумних паличок, вчені прийшли до висновку, що шість найдавніших з них не були схожі на середньовічну бубонну чуму, звану "чорною смертю": у даних бактерій були відсутні гени pla і ymt, що грають ключову роль у поширенні чуми.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі