Місяць - ESA проводить дослідження токсичності місячного пилу - Технології - dt.ua

ESA розповіло про токсичність місячного пилу

8 липня, 2018, 06:05 Роздрукувати

Місячний пил складається з гострих абразивних частинок.

Місячний пил може знищити клітини легенів і мозку © NASA

Європейське космічне агентство (ESA) проводить дослідження, які покликані розкрити таємницю токсичності місячного пилу. Як повідомляється на сайті агентства, після того, як астронавти "Аполлонів" повернулися на Землю, пил, який покривала їхні скафандри, змушував їх відчувати сухість в горлі, а їхні очі сльозилися.

Астронавт NASA Харрісон Смітт назвав це явище "Місячна сінна лихоманка", в ході місії "Аполлон 17" подібні симптоми спостерігалися у всіх 12 осіб, що ступили на Місяць. Деякі з них чхали, вдихнувши пил, а у когось реакція пройшла лише через кілька днів. Усередині космічного апарату пил мав запах паленого пороху. "Ми не знаємо, наскільки небезпечний цей пил. Все зводиться до того, щоб оцінити ступінь ризику, пов'язаного з нею", — заявив один з дослідників Кім Пріск.

Місячний пил містить силікати - матеріал, який часто зустрічається на небесних тілах з вулканічною активністю. Земні шахтарі страждають від легеневих опіків і шрамів через вдихання силікатів. На Місяці пил абразивний настільки, що він зруйнував шари на чоботях космонавтів, а також знищив вакуумні печатки контейнерів із зразками на "Аполлоні".

Цей пил дрібний, як пудра, і гострий — як скло. Низька гравітація Місяця дозволяє дрібним часткам довше зависати над поверхнею, через що він потрапляє глибше в легені.

"Частки у 50 разів менші за людський волос і можуть місяцями залишатися в легенях людей. Чим довше вони там затримуються, тим вище шанс відчути токсичні ефекти", — пояснює Кім. Точні пошкодження від вдихання такого пилу поки невідомі, але дослідження показують, що він може знищити клітини легенів і мозку.

На Землі дрібні частинки стають гладкими в результаті ерозії водою і вітром. Проте місячна пил — гострий і колючий. До того ж на Місяці немає атмосфери — і він постійно бомбардируется сонячною радіацією, яка, в свою чергу, електростатично заряджає грунт. Цей заряд може бути таким сильним, що пил піднімається над місячною поверхнею, підвищуючи ризик його потрапляння всередину апаратури і, як наслідок, людські легені.

Для того, щоб протестувати обладнання і поведінку місячного пилу, ЕЅА буде працювати над його симуляцією, видобутою у вулканічному регіоні в Німеччині.

Читайте також: Молодий Місяць був оточений атмосферою з металевого газу – вчені

Раніше вчені заявили про те, що на Місяці можливі "місяцетруси". Місяць стискається і деформується під впливом тяжіння Землі. Нещодавно на супутнику нашої планети була виявлена тріщина.

Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу DT.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter
Додати коментар
Залишилось символів: 2000
Авторизуйтеся, щоб мати можливість коментувати матеріали
Усього коментарів: 0
Випуск №7, 23 лютого-1 березня Архів номерів | Зміст номеру < >