Новини науки - Доісторичні жінки виявилися сильнішими за сучасних спортсменок - Технології - dt.ua

Доісторичні жінки виявилися сильнішими за сучасних спортсменок

30 листопада, 2017, 17:40 Роздрукувати

Сила рук доісторичних жінок перевершувала силу рук спортсменок, які займаються веслуванням.

Руки доісторичних жінок виявилися на 30% сильнішими, ніж у сучасних

Вчені встановили, яким чином змінилася анатомія жінок при переході до осілого способу життя, і встановили, що сила рук доісторичних жінок перевершувала силу рук сучасних спортсменок. Висновки дослідників опубліковані в журналі Science Advances.

Раніше дослідники вже встановили, що кістки сучасних людей легші, ніж кістки наших предків. На думку вчених, кістки стали легшими після переходу до осілого способу життя і землеробства. Це було пов'язано з тим, що землероби проходили менші відстані. Разом з тим, дослідники припустили, що перехід до осілості позначився на анатомії жінок і якимось іншим способом.

Щоб встановити, яку роль займали жінки в житті первісного суспільства, вчені порівняли древні останки з кістками сучасних жінок, про спосіб життя яких є точні відомості. Дослідники проаналізували останки 94 жінок, що жили в Центральній Європі в період з 5300 року до н. е. по 850 рік н. е., і створили 3D-моделі великогомілкової і плечової кісток. Ці дані порівняли з результатами комп'ютерної томографії 83 сучасних жінок. До перших трьох груп увійшли спортсменки, які активно займаються веслуванням, бігом і футболом. Контрольною групою стали жінки, які не займаються спортом. Антропологи вивчили будову кісток рук і ніг учасниць дослідження.

Вчені прийшли до висновку, що ноги жінок практично не змінилися з епохи неоліту. Проте руки неолітичних жінок виявилися на 11-16% сильнішими, ніж у сучасних жінок, що займаються веслуванням. Ті, хто не займався спортом зовсім, поступалися древнім жінкам у силі в середньому на 30%. З часом жіночі руки поступово слабшали: сучасниці бронзової доби обійшли сьогоднішніх любительок веслування на 9-13%. До Середніх віків помітна різниця зникла. Автори роботи припускають, що силу жіночим рукам надавало постійне використання ручних жорен-зернотерок — каміння для розмелювання зерна на борошно. Із часом знаряддя праці вдосконалювалися, і для їхнього використання потрібно було все менше зусиль.

Читайте також: Фізичні вправи здатні запобігти старечому слабоумству – вчені

Раніше вчені встановили, що гени неандертальців викликають депресії, нікотинову залежність і захворювання шкіри у сучасних людей.

За матеріалами: Naked Science /
Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу DT.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter
Додати коментар
Залишилось символів: 2000
Авторизуйтеся, щоб мати можливість коментувати матеріали
Усього коментарів: 0
Випуск №34, 14 вересня-20 вересня Архів номерів | Зміст номеру < >