Давнє глобальне потепління могло бути пов'язано зі зміною орбіти Землі - Технології - dt.ua

Давнє глобальне потепління могло бути пов'язано зі зміною орбіти Землі

30 серпня, 13:11 Роздрукувати

Палеоцен-еоценове потепління призвело до появи сучасних ссавців.

Вчені простежили за коливаннями орбіти Землі © NASA

Вчені з США та Нідерландів заявили про те, що палеоцен-еоценове потепління, яке настало на Землі близько 55 мільйонів років тому, стало наслідком того, що Земля змінила свою орбіту. Це змінило клімат і призвело до появи сучасних ссавців, повідомляє Naked science.

Глобальний ріст температур в той період склав 5-8 градусів Цельсія, полярні шапки Землі повністю розтанули, а тропіки розширилися далеко за межі екваторіальних зон. Масове вимирання видів спричинило розвиток сучасних ссавців.

Стрибок температури супроводжувався підвищенням вмісту вуглекислого газу в атмосфері до 2-3%, але не був ним викликаний. Дослідники вважають, що потепління могло бути пов'язано з унікальним моментом руху Землі її орбітою. Траєкторія нашої планети не ідеально кругла і стабільна, її "витягнутість" трохи змінюється з часом, слідуючи довгим циклам коливань. Навіть слабкі коливання орбіти чинять помітний вплив на клімат.

У ході нового дослідження вчені вивчили такі коливання протягом 100 мільйонів років. Найпомітніше з них припало на період паолеоцен-еоценового максимуму.

За словами вчених, трохи більш еліптична орбіта Землі призводить до того, що на неї надходить трохи більше сонячного випромінювання. Та й сама планета 55-56 мільйонів років тому була теплішою за звичайне, отже додатковий приплив енергії запустив механізм стрімкого глобального потепління. Можливо, він викликав танення крижаних кристалогідратів під дном океанів. З них вивільнявся метан, потужний парниковий газ, який запустив подальше зростання температури, нове танення - і так далі, поки не вибухнула катастрофа.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.

Минулого року дослідники зафіксували рекордно теплу зиму в Арктиці. Наголошується, що в середньому температура жовтня-березня в регіоні становить -20 градусів Цельсія. У цьому ж році 20 лютого температура не опускалася нижче 0. Більше того, 24 лютого на півночі Гренландії температура досягла 6 градусів Цельсія. Як підкреслюють дослідники, у лютому температура в Арктиці була вищою, ніж в Європі.

За матеріалами: Naked Science /
Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу DT.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter
Додати коментар
Залишилось символів: 2000
Авторизуйтеся, щоб мати можливість коментувати матеріали
Усього коментарів: 0
Випуск №47, 7 грудня-13 грудня Архів номерів | Зміст номеру < >