Астрономи зафіксували джерело нейтрино надвисоких енергій

Поділитися
Астрономи зафіксували джерело нейтрино надвисоких енергій Джерелом нейтрино високих енергій виявився блазар
Джерелом нейтрино виявився блазар.

Астрономам вдалося виявити джерело нейтрино надвисоких енергій, які були зафіксовані обсерваторії IceCube кілька років тому. Як повідомляє N+1, спостереження в гамма-діапазоні та аналіз архівних даних дозволив зробити висновок про те, що джерелом часток високих енергій став блазар – активне ядро галактики, чиє світло йшло до Землі декілька мільярдів років.

Як підкреслює видання, цей результат означає новий етап розвитку багатоканальної астрономії та підтверджує ідею, що блазари - джерела космічних променів високих енергій. На думку вчених, нейтрино високих енергій народжуються в результаті розпаду мезонів, що утворюються в космічних "прискорювачах" або поблизу них, коли космічні промені взаємодіють з атомними ядрами і фотонами. Завдяки тому, що нейтрино дуже легкі, не мають заряду і взаємодіють з речовиною тільки на дуже малих, субатомних відстанях, вчені отримують можливість з енергетичного спектру зареєстрованих часток і за напрямом їхнього прильоту визначити, які процеси відбуваються в тому чи іншому далекому астрофізичному об'єкті.

Раніше астрономи знали про існування двох точно ідентифікованих джерел астрофізичних нейтрино: Сонце і наднова 1987А, що спалахнула в сусідній з нами галактиці Велика Магелланова Хмара. Однак зареєстровані від них нейтрино мають енергіяї в мільйони разів нижче, ніж дифузний потік нейтрино високих енергій, що спостерігався, тож природа механізмів генерації космічних нейтрино високих енергій і пошуку їх джерел як і раніше залишається відкритим.

У вересні 2017 року автоматична система детектора IceCube зафіксувала подію IceCube-170922A, яка являла собою мюонну "доріжку", що утворилася в ході взаємодії нейтрино високих енергій з кригою. А вже через тиждень команда обсерваторії "Фермі" повідомила, що певний напрям прильоту зареєстрованих нейтрино з середньою енергією 290 ТеВ відповідав відомому джерелу гамма-променів в стані підвищеної активності.

Джерелом виявився блазар TXS 0506 + 056, який є активною галактикою і розташований недалеко від лівого плеча сузір'я Оріона. Світло від джерела добиралося до Землі чотири мільярди років. Надалі спалах гамма-випромінювання з цього джерела підтвердили наземні телескопи, спостереження за допомогою яких підтвердили підвищену активність джерела на всіх довжинах хвиль.

У 2016 році детектори LIGO зафіксували сигнал гравітаційних хвиль. Вони були породжені парою чорних дір, що злилися, чиї маси в 29 і 36 разів перевищували сонячну, на відстані 1,3 мільярда світлових років від Землі. За частки секунди приблизно три сонячних маси перетворилися на гравітаційні хвилі, максимальна потужність випромінювання яких була приблизно в 50 разів більшою, ніж від усього видимого Всесвіту.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі