Астрономи встановили "розмазаність" у часі шестикратного квазара

Поділитися
Астрономи встановили "розмазаність" у часі шестикратного квазара © N+1
Дві з шести точок квазара видно з різницею в часі майже у два роки.

Шестикратний квазар виявився
Шестикратний квазар виявився "розмазанним" у часі

Астрономи з Гарвард-Смітсонівського центру фізики провели дослідження відставань між окремими променями квазара SDSSJ2222+2745, в ході якого виявилося, що шість гравітаційно лінзованих зображень, з яких складається система, представляють собою один і той же об'єкт, видимий одночасно в шести точках своєї еволюції в часі. Причому, дві з цих точок видно з відставанням у часі майже в два роки. Повідомлення про відкриття було розміщено в прес-релізі центру астрофізики.

Вчені спостерігали за квазаром з моменту його відкриття у 2012 році. Використовуючи сильну неоднорідність випромінювань системи, астрономи змогли визначити часові розриви між однаковими подіями. Згідно до розрахунків вчених, першими досягають Землі промені зображення С, потім зображення А, а останніми доходять промені зображень B, D, E і F. Встановити точні часові інтервали вдалося тільки для зображення А, В і С. Вони склали відповідно 722±24 і 47.7±6.0 днів.

Читайте також: Трагедія Донбасу зменшила шанс повторення таких подій в іншій частині України – експерт

Причиною, за якою зображення в гравітаційно лінзованій системі виявляються розділеними у часі - неоднорідність кластера галактик, що відповідає за лінзування. Через те, що його гравітаційний вплив на світло відрізняється у різних точках простору, світло йде до зображень по шляхах з різною "довжиною". Визначивши відставання, астрономи планують використовувати їх для вивчення розподілу щільності речовини в кластері.

Лінозвані кластерами галактик квазари спостерігаються досить рідко, у своїй роботі автори говорять лише про три відомі приклади таких систем. Разом з тим, в каталозі відомих гравітаційних лінз Master Lens Database міститься близько 120 систем, де квазари лінзуються галактиками. При цьому також можуть виникати відмінності в часі між окремими зображеннями, однак, як зазначають астрономи, відмінності в них не перевищують декількох тижнів.

Раніше повідомлялося про те, що астрономи виявили дві чорні діри в центрі найближчого до Землі квазара. Центральна чорна діра у 150 разів важча за масу Сонця, а її супутниця важча за Сонце у чотири мільйони разів. Повний оборот навколо один одного об'єкти здійснюють за 1,2 року.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі