Астрономи виявили в Чумацькому Шляху ще одну чорну діру

Поділитися
Астрономи виявили в Чумацькому Шляху ще одну чорну діру У Чумацькому Шляху знайдена ще одна чорна діра © NASA
Маса чорної діри у 10 тисяч разів більше маси Сонця.

Японські астрономи виявили в сузір'ї Стрільця чорну діру, маса якої перевершує масу Сонця у 10 тисяч разів, що робить її "зародком" надмасивної чорної діри. Висновки дослідників опубліковані в журналі Nature.

Спостереження за першими епохами життя Всесвіту показують, що надмасивні чорні діри масою в кілька мільярдів Сонць існували вже в перших галактиках Всесвіту, що було б неможливо, якби вони почали рости з "нуля", як вважали вчені раніше. З цієї причини астрономи досить давно шукають так звані "чорні діри середньої маси", які могли виникнути в ході прямого колапсу видимої або темної матерії і послужити "зародками" для народження надмасивних дір.

На даний момент головним кандидатом на роль чорної діри проміжної маси є чорна діра X-2 в галактиці M82, відкрита ще у 2006 році.

За словами дослідників, вивчення і пошук цих "втрачених ланок" ускладнюється тим, що вони, як і більшість "звичайних" чорних дір, фактично є невидимими для нас, оскільки вони притягують і поглинають надто мало матерії, щоб сформувати диск аккреції, що світиться, навколишній надмасивні чорні діри. Фактично, їхню присутність у тому чи іншому куточку космосу можна зафіксувати лише по тому, як вони впливають на рух прилеглих зірок і інших згустків матерії.

Керуючись цією ідеєю, японські астрономи вже майже десять років спостерігають за світилами й газопиловими хмарами, що рухаються незвично швидко в порівнянні зі своїми найближчими сусідами. Кілька років тому їх увагу привернула хмара CO–0.40–0.22 – щодо щільне скупчення газу діаметром в 15 світлових років, що обертається навколо центру Галактики на відстані 180 світлових років від надмасивної чорної діри Sgr A*.

Спостерігаючи за ним за допомогою радіотелескопу ALMA, вчені виявили, що потоки газу в ньому рухаються аномально швидко, набагато швидше за інші об'єкти в центральній частині Чумацького Шляху. Спостерігаючи за ними далі, вчені прийшли до висновку, що газ обертається навколо дуже щільного і важкого компактного об'єкта в центрі CO–0.40–0.22, невидимого для ALMA.

Простеживши за ним за допомогою інших телескопів, японські вчені виявили, що "невидимка" в центрі хмари випромінює невелику кількість рентгенівських хвиль. Їхній спектр був майже ідентичний тому, який виробляла Sgr A*, але їхня щільність була приблизно в 500 разів меншою, ніж у головної чорної діри Чумацького Шляху.

Подібні результати спостережень наштовхнули команду на єдиний можливий висновок – їм вдалося знайти "зародок" надмасивної чорної діри, чия маса вище сонячної, як свідчать розрахунки вчених, приблизно в 10 тисяч разів. Це робить її найбільшою чорною дірою Чумацького Шляху після Sgr A* (4-5 мільйонів Сонць).

Раніше NASA представило відео знищення зірки чорною дірою. На відео зображено момент так званого "приливного руйнування", яке знаходиться в центрі галактики, розташованій на відстані 290 мільйонів світлових років від Землі.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі