ЗУБИ: ВІДБІЛЮВАТИ ЧИ НЕ ВІДБІЛЮВАТИ, ОСЬ У ЧОМУ ПИТАННЯ - Соціум - dt.ua

ЗУБИ: ВІДБІЛЮВАТИ ЧИ НЕ ВІДБІЛЮВАТИ, ОСЬ У ЧОМУ ПИТАННЯ

15 листопада, 2002, 00:00 Роздрукувати Випуск №44, 15 листопада-22 листопада

Часи змінюються, і зуби раптом набули набагато більшого значення, ніж раніш. При прийомі на роботу,...

Часи змінюються, і зуби раптом набули набагато більшого значення, ніж раніш. При прийомі на роботу, у міжособистісних стосунках, ну, не те, щоб нас оцінювали, як коней, проте здорові міцні зуби, а головне — сяючі білизною, можуть відчинити багато дверей.

І ми намагаємося за будь-яку ціну їх відбілити. І виходить! А потім розпочинаються проблеми...

Насправді всі хімічні (ненатуральні) відбілюючі препарати містять кислоту. Проникаючи в тканини зуба, вона розпушує, руйнує емаль і «витягає» природний пігмент зуба, тобто відбілює зуби, як перекис водню — волосся. Усім відомо, наскільки тендітним, ламким, тонким стає волосся після багаторазового використання перекису. Якщо ж зуби відбілити протягом двох років 5—6 разів, емаль повністю зникне. Оголиться дентин, і зуб стане зовсім незахищеним, тобто дуже сприйнятливим до різноманітних подразників: тепла, холоду, солодкого, кислого, його чутливість зросте багаторазово, і людина почне відчувати справжні муки навіть від легкого подуву вітерцю.

Навіщо ж відбілюють зуби так часто, запитаєте ви? Та тому, що один раз вибілені зуби темніють ще швидше, і це відбувається вже через кілька місяців після відбілювання. Кава, чай, ягоди, які ми вживаємо в їжу, — усе це природні барвники. У порушену структуру емалі їм дедалі легше проникати, отож через певний час після відбілювання зуби можуть стати ще темнішими, ніж до нього. Та й сама емаль не відновлюється. Є лише допоміжні препарати, якими можна покрити зуби після відбілювання, аби зняти чутливість. Це препарати із вмістом фтору.

На Заході пацієнтів, котрі наполягають на хімічному відбілюванні зубів, попереджають про наслідки й можуть навіть узяти розписку про те, що пацієнта попереджено й лікар відповідальності не несе. Наші стоматологи також уникають хімічних відбілювачів, але ж ці препарати, заполонивши наш ринок, продаються в магазинах, на виставках, у кабінетах «доморослих» косметологів усіх мастей, за плечами котрих у найкращому випадку тримісячні курси, а то й просто величезна природна здатність вішати локшину на вуха. Будь-яка людина, абсолютно не обізнана в цих питаннях, може купити хімічний відбілювач і відбілити зуби вдома. Відбувається це в такий спосіб: відповідно до інструкції спеціальні «капі» з вичавленим у них відбілюючим гелем надягають на зуби на дві-три години. Ні про які захисні засоби при цьому взагалі не йдеться. Що ж робити?

Передусім слід пам’ятати: зуби можна почистити в клінічних умовах (почистити, а не відбілити!) лише до природної білизни емалі, яка в кожної людини має свій відтінок: одним пощастило більше, і в них він — блакитнуватий, в інших — жовтуватий. І нічого страшного в цьому немає: всі доглянуті зуби виглядають добре. Деякі люди, до речі, самі так «драють» свої зуби щіткою, що їм і в клініку звертатися непотрібно. Можна також скористатися пастою з відбілюючим ефектом. Особливої шкоди вона не заподіє, адже ви чистите зуби одну-дві хвилини. Але все-таки краще порадитися зі своїм стоматологом, а раптом у вас особливо чутлива емаль або є дефекти (приміром: пришийковий карієс), за наявності яких така паста роз’їдатиме тканини зуба ще більше. До речі, поширена думка про те, що, коли в людини м’яка емаль, то їй не варто чистити зуби частіше, як один раз на день, скоріш, помилкова. Не обов’язково користуватися дуже жорсткою щіткою, можна взяти середньої м’якості чи м’яку. Чистити зуби слід обов’язково, бо наліт, який утворюється на зубах і знімається під час їхнього чищення, роз’їдає емаль і спричиняє запальний процес у яснах: це — живильне середовище мікроорганізмів. А якщо не чистити на ніч, на них утворяться зубні камені, що також псують емаль і ясна та знімаються лише в клініці. На Заході, де стоматологічні послуги дуже дорогі (втім, і в нас вони вже не дешеві), усі знають: легше займатися профілактикою, ніж лікуванням зубів. Проте жодна паста не допоможе людині, якщо в неї багато каменів і повністю забиті проміжки між зубами. Тоді паста просто не має повного доступу до зуба й не впливає так, як належить. Крім пасти, стоматологи радять також користуватися спеціальними ополіскувачами з бактерицидною дією, флосами (спеціальні провощені нитки для чищення проміжків між зубами), фірмовими жуйками. Навіть просто пожувати після їжі яблуко, яке також чистить зуби, буде корисно. Але за всіх витрачених зусиль курцям, приміром, слід пам’ятати: сигарета залишає на зубах своєрідний маслянистий жовтувато-коричневий наліт, тому ваші зуби ніколи не будуть ідеально білими.

Стоматологи, із котрими я розмовляла, в один голос заявляють: «Ні в якому разі не відбілюйте зуби самостійно сумнівними засобами. Ціна білосніжної усмішки може виявитися занадто високою». Вони висловлюють навіть таку парадоксальну думку: якщо є фахова чи інша нагальна потреба, краще поміняти всі свої погані зуби на білосніжні штучні (що й роблять багато західних акторів), ніж займатися їхнім хімічним відбілюванням.

Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу DT.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter
Додати коментар
Залишилось символів: 2000
Авторизуйтеся, щоб мати можливість коментувати матеріали
Усього коментарів: 0
Випуск №30, 17 серпня-23 серпня Архів номерів | Зміст номеру < >
Вам також буде цікаво