ЗАКЛЯТІ ДРУЗІ СОЮЗ ГІТЛЕРА ТА СТАЛІНА У ДЗЕРКАЛІ ПОЛІТИЧНОЇ КАРИКАТУРИ

Поділитися
Цей рік відзначений відразу двома ювілеями, пов’язаними з життям і діяльністю знаменитих тиранів ХХ століття...

Цей рік відзначений відразу двома ювілеями, пов’язаними з життям і діяльністю знаменитих тиранів ХХ століття. Виповнилося 70 років із дня приходу Адольфа Гітлера до влади і 50 років із дня переходу Йосипа Сталіна в інший світ. Є непоганий привід згадати подію, що стала винятково важливою віхою на життєвому шляху обох диктаторів.

23 серпня 1939 р. між Радянським Союзом і нацистською Німеччиною було укладено пакт про ненапад. Одночасно сторони підписали секретний додатковий протокол, що розмежовував сфери радянського та німецького впливу в Східній Європі. Напередодні світової війни Гітлер і Сталін взялися за розподіл майбутньої здобичі — вирішували, кому дістануться Польща, Фінляндія, країни Балтії. Почався безпрецедентний процес перетворення найлютіших ворогів на добрих друзів.

Протягом тривалого часу на цю сторінку радянсько-німецьких відносин у нас було накладено табу. Усі матеріали, що стосувалися співробітництва Сталіна та Гітлера, були надійно приховані від широкої громадськості. Зараз ситуація змінилася. До наших послуг — архівні документи, мемуари очевидців, статті з періодичної преси, фотографії, кадри кінохроніки. Всі ці свідчення різнобічно характеризують союз нацистського та більшовицького вождів. Але, мабуть, ніде специфіка диктаторської дружби не відбилася настільки яскраво, як на політичних карикатурах 1939—1940 рр.

Жанр політичної карикатури має злободенний характер. Будь-яка хоч трохи значна подія, що відбулася у світі, відразу відбивається у творчості карикатуристів. У цьому плані радянсько-німецький пакт від 23 серпня 1939 р. мав, як мінімум, три важливих наслідки. По-перше, художники «Крокодила» із завидною одностайністю перестали зображати Гітлера та його соратників у вигляді лютих звірів ряду собачих. По-друге, зі шпальт німецького журналу «Сімпліціссімус» безвісти зникли дегенерати-більшовики, обвішані ножами, револьверами і ручними бомбами. Нарешті, у пресі демократичних країн з’явилися десятки дотепних карикатур на тему взаємин Йосипа й Адольфа.

Насамперед слід відзначити малюнки найвидатнішого англійського карикатуриста Девіда Лоу. Відвідавши СРСР на початку 30-х років, він зміг на власні очі бачити сталінські методи правління. Напевно, тому художник одним із перших звернув увагу на разючу подібність радянського та німецького диктаторів. Карикатура Лоу, що з’явилася ще в листопаді 1937-го, зображає товариша Сталіна з ножицями і невеличким дзеркалом у руках. Батько народів вирішив змінити імідж: він старанно зачесав волосся на косий проділ і тепер підстригає вуса «під Гітлера». «Дивно, як ви мені когось нагадуєте, Йосипе...» — каже молодий комуніст, спостерігаючи за метаморфозами генсека.

Девід Лоу не забув узятися за перо і два роки по тому, коли обидва тирани довели всьому світові, що вони — справді близнюки-брати. 20 вересня 1939 р. у лондонській «Івнінг стандарт» було надруковано, мабуть, найзнаменитішу карикатуру, присвячену співробітництву Гітлера та Сталіна, — «Рандеву». Лоу зобразив зустріч двох вождів на тлі розгоряння пожежі світової війни. Німецький і радянський лідери демонструють верх вихованості й бездоганне знання етикету. «Покидьок людства, якщо я не помиляюся?» — з поклоном вітає Сталіна Гітлер. «Кривавий убивця робітників, я гадаю?» — поштиво перепитує у відповідь Йосип Віссаріонович.

Не менш відома й карикатура американця Кліффорда Беррімана, що з’явилася в жовтні 1939-го на шпальтах газети «Вашингтон стар». В інтерпретації Беррімана дружба двох диктаторів — більше ніж дружба. Художник зобразив... одруження Гітлера та Сталіна! Важко утриматися від посмішки, побачивши чорновусу наречену Йосипа й елегантного нареченого Адольфа, які під ручку йдуть до вівтаря. Обличчя молодих світяться щирою (чи все ж таки нещирою?) радістю. Не забуто і таку зворушливу деталь, як весільний торт, прикрашений серпами, молотами і свастиками. Малюнок супроводжує уїдливий підпис: «Цікаво, скільки триватиме медовий місяць?»

«Медовий місяць» СРСР і Німеччини тривав майже два роки, і цей час став справжніми тортурами для активістів західних компартій. Дуже важко було роз’яснити несвідомим трудящим, а заодно й самим собі, чому головна опора прогресивних сил настільки активно співробітничає з центром світової реакції та фашистського мракобісся.

Нелегкій долі бідолах-ортодоксів присвячено карикатуру С.Рея «Замішання їхніх послідовників», опубліковану в «Нью-Йорк таймс» через чотири дні після підписання радянсько-німецького пакту. Дві мальовничі групки — американські комуністи та фашисти — з’ясовують між собою стосунки. Пристрасті аж киплять; жорстка дискусія ось-ось перейде з вербальної сфери в кулачну. Але чому непримиренні опоненти раптом завмерли? Куди спрямовані їхні здивовані погляди? Виявляється, на обрії з’явилися лідери Радянського Союзу та нацистської Німеччини. Як і годиться добрим друзям, обнявшись. «Хайль Сталін!» — вигукує німецький фюрер. «Товариш Гітлер!» — потішено всміхається радянський вождь. Тут мимоволі перебуватимеш у замішанні!

Про те, що в разі потреби ідеологічні розбіжності легко долаються, свідчить карикатура француза Анрі Поля Гассьє «Військове маскування». Намагаючись піддобрити Сталіна, Гітлер маскується під іншого, не менш знаменитого, німця — Карла Маркса. Фюрер начепив накладну бороду a la Marx, крислатий капелюх, взяв у руки ціпок, одягнув чорний плащ (з-під якого, втім, все одно визирає мундир вермахту). Для повноти ефекту він демонструє Сталіну книгу — незаперечний бестселер «Майн КАмпфПітал». Не дивно, що Йосип Віссаріонович стоїть перед нацистським лідером навколішки, притиснувши руку до серця.

Цікавими є численні карикатури, що зображають практичні плоди радянсько-німецького співробітництва, — розподіл Східної Європи на сфери впливу, збройну агресію проти суверенних держав. Непорядні дії двох тиранів викликали на Заході цілком зрозуміле обурення. Тому англійські, французькі, американські карикатуристи змагалися у злій дотепності. Яких тільки образів не набувала з їхньої волі войовнича парочка! Коти Гітлер і Сталін підкрадаються до акваріуму зі східноєвропейськими рибками. Удави Гітлер і Сталін переварюють анексовані території і при цьому жваво обмінюються враженнями. Кати Гітлер і Сталін розпинають Польщу на величезній свастиці. Домогосподарки Гітлер і Сталін перуть свою «брудну білизну» — країни, що піддалися німецькій і радянській агресії. І так далі і тому подібне...

За 22 місяці палкої дружби СРСР поставив Німеччині сотні тисяч тонн зерна, нафтопродуктів, лісоматеріалів, фосфатів, нікелю, марганцевої та хромової руди. Ешелони з радянським продовольством і сировиною були дуже доречними під час гітлерівського бліцкригу проти Норвегії, Голландії, Бельгії, Франції. Сталін, таким чином, зіграв роль нацистського «спонсора», і ця обставина не ховається від пильних очей західноєвропейських карикатуристів. Якщо злобливий американець Берріман обрядив тов. Сталіна у вінчальну сукню, то оригінальна французька карикатура 1940 р. відновлює чоловічу гідність кремлівського горця. Тут Йосип Віссаріонович — справжнісінький плейбой, що розкинувся на м’якому дивані в будинку розпусти. Батька народів розважають дві неймовірні кралі у витонченій мереживній білизні — Геринг та Гітлер. «Отже, ти розплатишся своїми карбованцями?» — обіймаючи Сталіна за шию і мило всміхаючись, цікавиться фюрер.

Обидва диктатори неодноразово заявляли про стабільність радянсько-німецьких відносин. «Дружба народів Німеччини та Радянського Союзу, скріплена кров’ю, має всі підстави бути тривалою і міцною», — писав Сталін у грудні 1939-го, відповідаючи на привітання Гітлера з нагоди свого 60-річчя. Але Йосип Віссаріонович явно кривив душею. Альянс однаково безпринципних і амбітних тиранів не міг існувати тривалий час. Що вдієш, Європа виявилася занадто малою, щоб умістити відразу двох претендентів на світове панування. Зіткнення інтересів Гітлера і Сталіна було неминучим. І, напевно, професійні карикатуристи усвідомлювали це особливо чітко — адже за довгі роки вони встигли непогано вивчити повадки своїх «постійних клієнтів».

Дуже красномовна карикатура Кімона Маренго «Прогрес російсько-німецького співробітництва». Вперше вона з’явилася в ілюстрованому єгипетському журналі, а потім була передрукована багатьма європейськими виданнями. На малюнку Маренго права нога Йосипа і ліва нога Адольфа взуті в спільний чобіт. У такому вигляді два тирани, ніби ілюструючи мудре сталінське висловлювання, крокують по крові. Але, попри схожість методів, нацистському і більшовицькому вождям у єдиній зв’язці не дуже зручно. Сталін прямує в один бік, Гітлер — рветься в інший; поступатися ніхто не хоче. Вперті диктатори скидаються на легендарних героїв байки Крилова «Лебідь, Щука і Рак». Ось тільки для доведення своєї правоти у лідерів СРСР та Німеччини є щось ефективніше за дзьоби, плавці й клішні, — вони вже потяглися до табельної зброї.

Цю тему розвинув відомий нам англієць Девід Лоу. На одній з його карикатур, опублікованій невдовзі після розподілу Польщі, Сталін і Гітлер, обнявшись, гуляють уздовж спільного кордону. Настрій у колег-диктаторів чудовий, вони обмінюються дружелюбними усмішками. Здається, повна ідилія. Але не все так просто! Обіймаючи Сталіна, Гітлер ховає за спиною пістолет. Такий самий маневр виконує Йосип Віссаріонович. Стратегія кожного з тиранів зрозуміла — запевнити партнера у своїх доброзичливих намірах, приспати його пильність, а потім, за зручної нагоди, натиснути на курок. Карикатура Лоу особливо цікава у зв’язку з появою версії про те, що Сталін також готувався напасти на Гітлера. І хоча дискусія з цього питання далека від завершення, чимало фактів свідчать про слушність англійського карикатуриста...

22 червня 1941 року дивній дружбі двох диктаторів настав край. Гітлер спустив курок першим.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі