З ДОБРОМ І ПОВАГОЮ

Поділитися
Благодійність не всі сприймають однозначно. Проте ніхто, певне, не заперечує те, що конкретна, своєчасна і, найголовніше, точно адресована допомога — справа безумовно шляхетна...

Благодійність не всі сприймають однозначно. Проте ніхто, певне, не заперечує те, що конкретна, своєчасна і, найголовніше, точно адресована допомога — справа безумовно шляхетна. Особливо тоді, коли адресати цієї допомоги — люди найнезахищеніші: самотні старенькі, які живуть на мізерну пенсію, а також інваліди з часто неприйнятним для суспільства діагнозом «психічні розлади».

Акціонерне товариство «Філіп Морріс Україна» уже третій рік поспіль виділяє чималі кошти на реалізацію благодійної програми «З добром і повагою». Нинішнього року в рамках програми вісім тисяч киян і стільки ж харків’ян — представників соціально найнезахищеніших верств населення — одержали безкоштовні продуктові набори. Загальна вартість проекту — 795 тисяч гривень. Партнером компанії «Філіп Морріс Україна» у його реалізації в Києві стало Головне управління соціального захисту жителів міста столичної міськадміністрації, а розпорядником коштів — Міжнародний благодійний фонд «Центр інновацій і розвитку».

Коли три роки тому представники АТ «Філіп Морріс Україна» вийшли на Головне управління соціального захисту жителів Києва з пропозицією співробітництва в благодійному проекті, там, як зізналася заступник начальника управління Людмила Подуст, не відразу повірили в перспективу такого співробітництва. Але вийшло!

«Безумовно, Київська міська адміністрація проводить величезну роботу з підтримки малозабезпечених верств населення, — сказала Л.Подуст, — та хоч скільки грошей давала б адміністрація, цього, на жаль, однаково буде занадто мало. Тому для нас дуже важливе співробітництво з АТ «Філіп Морріс Україна».

Тоді, 2000 року, компанія виділила на програму «З добром і повагою» 71 тис. гривень, на які було закуплено продуктові набори для особливої категорії соціально незахищених людей — інвалідів із психічними розладами.

Хоч як дивно, дуже довго й у територіальних центрах соціальної допомоги, й у службі Червоного хреста такий діагноз офіційно вважався протипоказанням для обслуговування. Тільки за рік до старту проекту «З добром і повагою» у рамках іншої програми — «Піклування» — у столиці було відкрито перше в Україні відділення для обслуговування таких інвалідів. Воно опікується 830 людьми, й усі вони одержали продукти харчування від АТ «Філіп Морріс Україна».

2001 року компанія майже вчетверо збільшила суму, призначену для цього благодійного проекту, — до 265 тис. гривень. Категорії адресатів допомоги було розширено: тепер продуктові пайки призначалися також самотнім літнім людям. Допомогу одержали 3395 чоловік. Крім того, на 50 тисяч доларів закупили засобів реабілітації для дітей-інвалідів із ураженням центральної нервової системи. Відділення для соціально-медичної реабілітації таких дітей — своєрідні «дитячі садки», де батьки можуть залишати дітей на весь день, — створено в Києві недавно завдяки згаданій програмі «Піклування».

Нинішнього року бюджет програми зріс до 795 тис. гривень. Вісім тисяч самотніх ветеранів війни, людей похилого віку й інвалідів, чия пенсія не перевищує 141,9 гривні, у Києві та стільки ж у Харкові одержали набори продуктів, розрахованих на тривале використання. У складі «сухого пайка» — борошно, крупи, цукор, м’ясні та рибні консерви, згущене молоко, легке масло, печиво. Безпосередній розпорядник коштів, благодійний фонд «Центр інновацій і розвитку», закупив приблизно 70—80 тонн продуктів, які надійшли в територіальні центри соціальної допомоги, звідки їх уже розвезли й рознесли безпосередньо по домівках адресатів. У реалізації програми задіяно майже 1300 соціальних працівників.

Зрозуміло, що, попри солідні обсяги благодійної програми, визначати конкретних адресатів було непросто. В управлінні соціального захисту враховували багато чинників: нинішнє матеріальне становище людей, розміри державної соціальної допомоги, групу інвалідності, наявність опікуна.

«Для нас дуже важливо, що цю допомогу одержують самотні літні люди, інваліди, котрі потребують не лише матеріальної, а й моральної підтримки, — зазначила представник компанії «Філіп Морріс Україна», фахівець із зв’язків із громадськістю Алла Ігнатенко. — Для таких людей особливо важливо відчувати тепло людської турботи й небайдуже ставлення до себе».

Ще один важливий момент: «Філіп Морріс Україна» не перераховує гроші безпосередньо структурам міськадміністрації. З самого початку реалізації проекту умовою компанії був розподіл коштів через громадські організації. Програму «З добром і повагою» у Києві й Харкові, як уже говорилося, адмініструє Міжнародний благодійний фонд «Центр інновацій і розвитку».

Виконавчий директор фонду Олександр Сидоренко докладно змалював процедуру цієї роботи, «щоб ніхто не сумнівався, що благодійна допомога справді доходить до тих, кому її адресовано. Це головний аргумент, який спонукає компанію «Філіп Морріс Україна» щороку збільшувати суми цієї допомоги і, можливо, долучить інші компанії до справи благодійності в Україні».

Для придбання продуктів фонд оголошує відкритий тендер, запрошення на який надсилаються великим магазинам, супермаркетам тощо. З його умовами можна ознайомитись і в Інтернеті. Головна вимога до компаній-учасниць тендеру — якість продуктів. На кожен вид продукції, що входить до складу пайка, передбачено сертифікат якості. Продукти повинні бути свіжими, придатними до вживання не менш як на півроку вперед. До обов’язків компанії-партнера належить упакування продуктів і доставка їх у територіальні центри соціального захисту.

За умовами договору «Центр інновацій і розвитку» не виплачує всі гроші доти, поки товари будуть доставлені за призначенням, що, за словами Олександра Сидоренка, відлякує багато бізнес-структур, звичних до формули «вранці — гроші, увечері — стільці». Фонд авансує не більше 70 відсотків суми. За контрактом передбачено і штрафні санкції за невчасну доставку товару, не досить якісні або не досить свіжі продукти тощо.

Уся діяльність фонду, стверджує О.Сидоренко, абсолютно прозора й відкрита для будь-яких перевірок, відповідно до Закону України «Про благодійність і благодійні організації». Що час від часу і роблять аудиторські компанії. Торік із списку адресатів благодійної допомоги за програмою «З добром і повагою» було навмання вибрано п’ятдесят чоловік, котрим надіслали спеціальні листи. Усі опитані підтвердили, що допомога надійшла за призначенням, багато хто дякував за якість отриманих продуктів.

Отже, партнерські зв’язки налагоджено, конкретні механізми відпрацьовано. Загалом, у сучасній Україні, на жаль, катастрофічне зубожіння величезних верств населення створює більше ніж широке поле для благодійної діяльності. Начальник Головного управління соціального захисту жителів Києва Сергій Бичков розповів про інші проекти своєї структури: у найближчому майбутньому планується відкрити в Києві нічліжний будинок, притулок соціальної реабілітації для жінок без певного місця проживання... Ці й інші програми повніше реалізуються за наявності спонсорської благодійної допомоги.

А стосовно програми «З добром і повагою», то «вона триватиме, і сподіваюся, що наші колеги нас підтримають, — заявила Алла Ігнатенко. — Ми щиро віримо, що спільними зусиллями ми зуміємо допомогти соціально незахищеним людям хоч на якийсь час і зможемо якось посприяти розв’язанню таких болючих соціальних проблем».

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі