Як уникнути обману під час працевлаштування - Соціум - dt.ua

Як уникнути обману під час працевлаштування

21 серпня, 2009, 12:46 Роздрукувати Випуск №31, 21 серпня-28 серпня

Ні для кого не секрет, що економічна криза створює сприятливі умови для нечесних людей, які не проти поживитися за рахунок дедалі більшої армії безробітних...

Ні для кого не секрет, що економічна криза створює сприятливі умови для нечесних людей, які не проти поживитися за рахунок дедалі більшої армії безробітних. Фахівці порталу rabota.ua, поставивши за мету попередити здобувачів, відібрали варіанти обману, котрі сьогодні найчастіше трапляються під час працевлаштування.

Види обману

Одна з найпоширеніших шахрайських схем — ненав’язливе вимагання грошей під час прийому на роботу. Найчастіше нечисті на руку компанії пропонують кандидатові на місце пройти платне навчання, без якого він нібито не зможе розіб­ратися в тонкощах своєї нової посади. Курси можуть коштувати до 1000 грн. і тривати два-три тижні. Витративши час та гроші на набуття зазвичай не дуже потрібних знань, здобувач залишається ні з чим — у зв’язку зі зміною ситуації йому пропонують прийти, скажімо, місяців через зо два. Ще один варіант — продаж майбутньому працівникові необхідних для роботи довідників, книжок і дисків із навчальними матеріалами. Коштують вони утричі-вчетверо дорожче, ніж на найближчому книжковому лотку. Купивши їх, здобувач також залишається ні з чим. «Слід пам’ятати, що працевлаштування має бути безкоштовним — такі витрати порядний роботодавець бере на себе», — попереджає Михайло Поздняков, директор із персоналу торгової мережі «Дім Злата».

Буває, що здобувачеві для підтвердження його лояльності до майбутнього роботодавця пропонують скористатися послугами компанії. Приміром, у страховій фірмі можуть нав’язати послуги страхування свого життя, а в банку або кредитній спілці — примусити покласти гроші на рахунок. На роботу в таких випадках також беруть украй рідко.

Шахраї можуть не лише виманювати гроші, а й використовувати здобувачів як безплатну робочу силу. Приміром, перекладачеві можуть запропонувати для оцінки його здібностей перекласти з десяток сторінок, а копірайтерові — написати кілька рекламних матеріалів. У таких випадках слід бути обережним і поцікавитися, чому обсяги роботи великі. Або ж кандидата можуть узяти на роботу з низьким рівнем оплати на час випробувального терміну і роз­прощатися з ним по його закінченні, мотивувавши тим, що він випроб не витримав. Щоб уникнути таких випадків, потрібно детально обговорювати з роботодавцем усі умови зарахування на роботу.

Як зрозуміти, що вас обманюють

Відверто шахрайську компанію інколи можна розкусити ще в процесі ознайомлення з її оголошеннями про працевлаштування. Найчастіше вони не інформативні, в них пропонують занадто великі суми заробітку, не зазначають назв посад і не дають опису обов’язків працівника. Оголошення може звучати приблизно так: «Провідній компанії потрібні спеціалісти для роботи в офісі, щоденний заробіток від 100 доларів». При цьому вкрай рідко вказують стаціонарні телефони, як правило — тільки мобільні номери. Якщо й дається назва фірми, то навряд чи з неї вдасться щось дізнатися, — у підприємства немає ні власного сайта (а якщо і є, то своїми інформативністю й оформленням він не викликає довіри), ні портфоліо в якихось довідниках.

Якщо ж шахраїв не вдасться виявити, вивчаючи оголошення про вакансію, — вони можуть видати себе під час співбесіди. По-перше, в нечесній компанії можуть спробувати взяти зі здобувача гроші за щось, аж до плати за проходження професійного тесту. По-друге, можуть давати великі обіцянки про кар’єрне зростання, але при цьому пропонувати низьку зарплату. По-третє, найчастіше здобувачеві не дають часу на вивчення договору про працевлаштування, йому пропонують відразу його підписати. На жаль, у ньому буває забагато «підводних рифів», які можна помітити, лише уважно його вивчаючи.

Шахраї з-за кордону

На думку експертів, окремо слід розглядати ситуацію з нечесними компаніями, котрі пропонують роботу за кордоном. Їх розкусити особливо складно, бо їхні дії, як свідчить практика, — найбільш продумані. Вони можуть вивішувати на своїх web-ресурсах малозрозумілі для нашого здобувача, але солідні з вигляду сертифікати й документи, створювати вражаючі портфоліо, а також розміщувати оголошення про вакансії на найкращих порталах із працевлаштування. Слід зазначити, що при цьому у спеціалістів порталів із працевлаштування немає можливості виявити всі такі оголошення, а самі портали, як і зазначено в копірайті фактично кожного, дослівно — «не несуть відповідальності за зміст розміщених оголошень». Тож жодних претензій із цього приводу до адміністрації порталів пред’являти не слід.

Вивести ж на чисту воду шахраїв допоможе детальна співбесіда з ними, до якої необхідно старанно підготуватися. Якщо компанія шукає працівників у нашій країні, то в неї має бути тут, як мінімум, своє представництво. «Необхідно поставити ряд чітких запитань про особливості працевлаштування, про гарантії, що їх надає фірма, обговорити всі нюанси майбутньої роботи», — каже Людмила Корчак, старший спеціаліст із добору персоналу ЗАТ «УРС». Справжні компанії у відкритій і чесній фірмі нададуть усі докази своєї легальної діяльності, пояснять усе максимально просто й доступно, шахраї ж, швидше за все, будуть темнити. Бажано скрупульозно вивчити діяльність компанії, її історію, зв’язатися з людьми, котрі працювали на неї. І, звісно ж, не переказувати ніяких грошей, нібито необхідних для оформлення документів. Серйозна фірма, зацікавлена в професіоналах, у таких випадках бере витрати на себе.

І в жодному разі не слід втрачати пильності.

За матеріалами сайта rabota.ua

Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу DT.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter
Додати коментар
Залишилось символів: 2000
Авторизуйтеся, щоб мати можливість коментувати матеріали
Усього коментарів: 0
Випуск №34, 14 вересня-20 вересня Архів номерів | Зміст номеру < >
Вам також буде цікаво