Великий страусовий секрет

Поділитися
«Вкочує півень до курятника страусове яйце й каже: «Любі дами, я вас, звичайно, не критикую, але под...

«Вкочує півень до курятника страусове яйце й каже: «Любі дами, я вас, звичайно, не критикую, але подивіться, ЯК працюють...» Анекдот анекдотом, але одне страусове яйце вміщує 35—40 курячих і важить мінімум один кілограм
200 грамів. А буває і до двох із половиною кілограмів!.. Величезної фори дасть страусове яйце курячому як за вмістом вітамінів, цінних мікроелементів, так і за ціною: один витвір страусового «мистецтва» коштує не багато не мало — цілих 100 гривень. Популярністю користується і шкаралупа страусових яєць — художники моментально розкуповують її по 50 грн. за штуку.

Початок Ясногородській страусиній фермі під Києвом поклала... газетна публікація. Один із засновників успішної будівельної фірми восени 2000 року прочитав статтю про чорних африканських страусів. Зацікавився. Розповів про незвичайних птахів своїм колегам. Порадившись, вирішили: перекваліфікуємося на страусівництво. Відрядили гінців до Москви на семінар. Паралельно розпочалося будівництво ферми під Києвом. Через Інтернет зв’язалися з бельгійськими страусозаводчиками.
А в квітні 2001-го на ясногородській фермі вже з’явилися перші двадцять диво-птахів.

Страус живе 70 років, із них — 35—40 несе яйця. Його м’ясо дуже цінне, оскільки має найнижчий відсоток холестерину. У цих птахів дуже швидко згортається кров, тому вони не встигають підхопити жодної епідеміологічної хвороби, на які страждають, приміром, курки. До речі, м’ясо в страуса червоне й за смаком нагадує чи то телятину, чи то баранину.

Зі шкіри страуса дизайнери шиють одяг, виготовляють взуття, сумки, ремені, гаманці тощо. Матеріал дуже міцний: страусова шкіра ніколи не пересихає, пропускає повітря, але не пропускає воду, та, що цікаво, лише досягнувши п’ятирічного віку, виріб із неї набуває свого найкращого вигляду та кольору.

Пташеня страуса, яке щойно вилупилося на світ, важить до 900 г, дорослий птах — 150 кг. У перший тиждень свого життя маля нічого не їсть — в організмі новонародженого міститься жовток, який, поступово розсмоктуючись, живить його. Денний же раціон дорослого страуса взимку складається
з кілограма спеціального комбікорму, кілограма ячменю чи вівса плюс півкіло сіна і кормового буряку.

Дорослі особини досягають трьох метрів. Одним ударом своєї потужної ноги вони спроможні вбити коня. Страус дуже охайний, тому на фермах, де він живе, не буває неприємного запаху. Самця чорного африканського страуса від самочки можна відрізнити лише через вісім місяців після народження. Тоді в хлопчиків починають червоніти ніжки й дзьоб, з’являється чорне оперення з яскраво-білими підпалинами. Дівчатка ж істотно не видозмінюються і назавжди залишаються сіренькими.

Під час бігу страус може розвити швидкість до 70 кілометрів на годину. Він — єдиний птах, в якого лише два пальці й лише один із них прикрашений пазуром. Пазур у «африканця» теж іще той — він використовується як абразивний матеріал для опрацювання і шліфовки діамантів! Між іншим, у пернатих велетнів ніяких проблем з акліматизацією. Попри уроджену теплолюбність, вони не бояться навіть двадцятиградусних морозів.

Як показав досвід ясногородських фермерів, займатися розведенням страусів у нашій країні дуже вигідно. Один кілограм екзотичного м’яса коштує 80 грн. (35 кг з одного птаха). Та ясногородські страусівники його практично не продають — майже усе реалізують через місцевий шинок «Долина страусів», де в меню безліч оригінальних фірмових страв. Бажаючі, зазвичай, можуть покуштувати, скажімо, печінку страуса «Каприз панночки» за 88 грн., стейк «Долина страусів» за 57 грн. або крученики «Страусовий вальс» за 50 грн. Проте, наприклад, омлет «Фірмовий» обійдеться в 12 грн., бульйон із страуса — у три гривні, пиріжок із м’ясом страуса — у дві. Про популярність шинка красномовно свідчить той факт, що бажаючим забронювати тут столик на вихідні (особливо в теплу пору року) доводиться телефонувати мінімум за тиждень-два.

Ще одна стаття доходів ясногородських страусівників — продаж маткового поголів’я (самка після двох років і самець після трьох) і страусенят. Коштує одне страусеня 200 у.о., але, врахуйте, одне пташеня вам не продадуть, оскільки страус — стадний птах, доведеться купувати мінімум трьох. Утримання однієї особини обійдеться приблизно в 100 у.о. на рік.

Із задоволенням відвідують ферму й туристи. З численними турфірмами по всій країні у фермерів укладені договори. І, приміром, за час зимових канікул із одного лише Запоріжжя до Ясногородки приїжджають
майже 800 школярів. У квітні-травні в страусовому царстві справжнє паломництво — по 40 автобусів екскурсантів на день! Для дітлахів тут справжнє роздолля. Адже крім цікавої «страусової» екскурсії, можна покататися на верблюді, осликах, поспілкуватися з мешканцями міні-зоопарку, годувати котрих дуже навіть дозволяється, перекусити в млинцевій — спеціально створеному для хлопчиків і дівчаток ресторанчику з цінами, що зовсім не кусаються.

Сьогодні в Ясногородці живуть близько двохсот страусів. З року в рік збільшується маткове поголів’я. Зводяться нові корпуси, вольєри. У планах — розширення зоопарку, будівництво нових альтанок, де б улітку могли відпочивати відвідувачі шинку. Подумують фермери й про те, щоб найближчим часом відкрити й міні-готель на чотири номери.

Думаю, ясногородські фермери не ображатимуться на мене, якщо розкрию ще один великий страусовий «секрет»: цей птах ніколи (!) не ховає голову в пісок, таке буває лише в мультиках. А ви кажете, страусова політика...

Автор дякує Держтурадміністрації України та Національній
туристичній організації за влаштовану екскурсійну поїздку
на Ясногородську страусину ферму.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі