Ukrainians are coming!

Виступи лідерів українського футболу — «Динамо» та «Шахтаря» — у третьому кваліфікаційному раунді Ліги чемпіонів спортивна громадськість країни сприймала неоднозначно...

Виступи лідерів українського футболу — «Динамо» та «Шахтаря» — у третьому кваліфікаційному раунді Ліги чемпіонів спортивна громадськість країни сприймала неоднозначно. Якщо шанси донеччан на вихід у груповий турнір після перемоги на своєму стадіоні — 4:1 — були досить високі, то доля динамівців здавалася вирішеною. Поразка від забутого богом «Трабзонспора» призвела не тільки до відставки Олексія Михайличенка, а й до повної зневіреності в лавах багатомільйонної армії уболівальників біло-блакитних.

Здається, правильно вчинили керівники клубу, закликавши в авральному порядку на тренерський місток динамівського «преторіанця» Йожефа Сабо, особу у стані «Динамо», безперечно, культову. Напередодні виїзду в Трабзон ми проговорили з Йожефом Йожефовичем на заміській базі киян близько двох годин. Я бачив у його номері купу різноманітних паперів, розмальованих на аркушах схем, на навчальному макеті завмерли червоні та білі міні-шайби: Сабо готувався до гри в Туреччині. Він розумів, що чудес на світі не буває, однак через свій амбіційний характер стверджував, що в повторному матчі на полі суперника динамівці зіграють достойно, але Сабо не гарантував виходу в груповий турнір. Просто обмежився фразою:

— Зробимо все можливе...

У Трабзоні, де протягом 90 хвилин гри шаленіли турки, підопічні нового наставника «Динамо» із приставкою «в.о.» зробили неможливе. Правду кажучи, я й сам не вірив, що «Динамо» увосьме поспіль постане серед кращих європейських клубів. Уже на післяматчевій прес-конференції Йожеф Йожефович казав, що вдалося позбавити турків простору. Вони опинилися в лещатах пресингу, а погодні умови — безперервну зливу — гості використовували, виходячи зі своїх тактичних цілей: діяли розгонисто, розрізаючи трьома передачами оборонні порядки господарів. Та й розіграшам стандартних положень кияни, схоже, приділили чимало часу.

Фортуна всміхнулася гостям уже в дебюті матчу: Гавранчич, скориставшись подачею від кутового прапорця, салютував партнерам неоціненним «швидким» голом. Цей м’яч дезорганізував підопічних турецького наставника Зії Догана, і практично відразу вони пропустили наступний випад, коли Сабліч спрямував м’яч головою в поперечину. Спритний Рінкон другим забитим м’ячем викликав у футболістів «Трабзонспора», як кажуть боксери, стан «гроггі».

Гадаю, що в другому таймі кияни розвинули б успіх, однак цьому завадив італійський рефері Мессіна, який відправив на 47-й хвилині на відпочинок за другу жовту картку новобранця «Динамо» бразильця Родольфо. Турки, відчувши слабинку, накинулися на захисні порядки гостей, створили низку досить гострих моментів біля воріт Шовковського, однак фінальний свисток зафіксував необхідний для проходу в груповий турнір Ліги чемпіонів результат — 2:0.

Гірники, як здавалося багатьом, вирушали у фламандську частину Бельгії в піднесеному настрої. Навряд чи бельгійцям сьогодні під силу декласувати навіть на рідному стадіоні «Ян Брейдель» такий клуб, як «Шахтар». З приходом Мірчи Луческу гірницька команда кращає не день у день, а від гри до гри. «Оранжеві» не скидалися на хлопчиків для биття. Середня лінія донеччан із перших хвилин окупувала центральну частину поля і звідти повела планомірний пошук лазівки до воріт воротаря «Брюгге» Бутіни. Як і киянам, гірникам вдалося на тій-таки шостій хвилині зусиллями Вукіча відкрити рахунок і довести свою перевагу за підсумками двох поєдинків до 5:1. У принципі, питання про переможця в цій парі було знято. Однак бельгійці показали себе командою з характером і на перерву пішли, маючи перевагу — 2:1.

Другий гол Вукіча на 53-й хвилині не залишив господарям навіть мікроскопічної надії на прохід у Лігу чемпіонів. Гості могли повернутися в Донецьк із перемогою, але талановитий Маріка в середині другого тайму не зміг реалізувати пенальті...

Карбованим кроком пройшовши третій кваліфікаційний раунд, обидві українські команди ввійшли в еліту європейського клубного футболу. Аналогічний успіх було зафіксовано чотири роки тому.

У четвер визначилися суперники «Динамо» та «Шахтаря» у груповому турнірі. Кияни гратимуть з «Реалом», «Ромою», німецьким «Баєром», а гірники зустрінуться з «Барселоною, «Міланом» і шотландським «Селтіком».