У виїзді за кордон відмовлено, або Як перетнути кордон з неповнолітньою дитиною

Поділитися
Літо в розпалі. Батьки разом зі своїми дітьми дедалі частіше стали виїжджати відпочивати за кордон...

Літо в розпалі. Батьки разом зі своїми дітьми дедалі частіше стали виїжджати відпочивати за кордон. Адже не секрет, що відпочивати за межами України сьогодні комфортніше і дешевше. От тільки перетнути кордон з неповнолітньою дитиною навіть у супроводі дорослих часом виявляється не просто. Вже з початку курортного сезону кількість випадків відмови маленьким українцям у виїзді за межі батьківщини перевищила звичну норму. Якщо із січня по травень поточного року співробітники Державної прикордонної служби повернули близько півтори тисячі дітлахів, то вже з початку червня не було пропущено понад 500 дітей. У чому причина відмов, вирішила довідатися кореспондент «ДТ».

Минулого тижня в такій ситуації опинилася моя подруга, яка, зібравши гроші, вирішила перший раз у житті вивезти на турецький курорт свою десятирічну доньку. Путівку на себе і дитину вона купила в турфірмі. Після чого зібралася в дорогу і тільки в аеропорті «Бориспіль», проходячи паспортний контроль, довідалася, що в неї проблеми з документами на дитину. На руках не виявилося довіреності, підписаної батьком дівчинки і завіреної нотаріусом, яка підтверджувала б, що той не заперечує проти її виїзду з матір’ю за кордон. На всі заперечення жінки — мовляв, у турфірмі мені нічого про це не сказали, та й із батьком дитини вони вже понад три роки не живуть разом, митники відповідали: «Існує певний порядок перетинання державного кордону неповнолітніми. Ви його порушуєте, тому ми не можемо вас випустити з країни». Ні сльози дівчинки, ні благання матері не розчулили працівників митної служби. У результаті нічого не залишалося робити, як повертатися додому ні з чим. Та й гроші за путівку забрати не вийшло, оскільки за так звані гарячі тури повернення коштів не перед­бачено. Як мовиться, відпочинок не вдався.

«А вся проблема в тому, — розповідає адвокат Аліна Сверстюк, — що з 1 січня 2004 року набрали чинності Цивільний і Сімейний кодекси України. Цими правовими актами встановлено нові норми, які стосуються виїзду неповнолітніх за кордони України тільки за згодою батьків (усиновителів), опікунів та в їхньому супроводі чи в супроводі осіб, які ними уповноважені. Для цього необхідно мати нотаріально завірену згоду обох батьків (законних представників), в якій зазначено державу, куди їдеш, і проміжок часу перебування в ній. У разі наявності оригіналів чи нотаріально завірених копій свідоцтва про смерть другого з батьків, рішення суду про позбавлення його батьківських прав, визнання безвісти зниклим або недієздатним — такий документ не потрібен. Виїзд з України неповнолітніх з іншими особами здійснюється тільки за наявності нотаріально завіреної заяви обох батьків із довіреністю на вивезення дитини за кордон. Якщо йдеться про організовану подорож із групою дітей, то в організатора поїздки має бути дозвіл на її здійснення, що підтверджує законність даного заходу та необхідні гарантії безпеки».

Крім того, сьогодні, щоб перетнути український кордон, дитина повинна мати проїзний документ, який оформляється на строк до трьох років або до досягнення нею вісімнадцятирічного віку. Також діти можуть бути вписані в закордонний паспорт батьків із вклеєною фотографією (від п’яти до 18 років). Цей порядок стосується і тих, хто збирається виїжджати до близького зарубіжжя. Оскільки 1 січня 2003 року між Кабінетом міністрів України та урядом Республіки Білорусь було укладено Договір про взаємні поїздки громадян, відповідно до якого скасовано можливість виїзду неповнолітніх за свідоцтвом про народження. Те саме стосується і Молдови. Як зізнаються прикордонники, такі норми було запроваджено голов­ним чином для того, щоб запобігти незаконному вивезенню дітей за кордон. Тому батькам, які планують відпочинок своїх чад за кордоном, необхідно ретельніше підходити до оформлення документів. Усю необхідну інформацію про це можна отримати на веб-сайті Державної прикордонної служби pvu.gov.ua або за телефонами гарячої лінії: 8 (044) 271-88-88 і 8 (044) 271-87-42.

До речі, для тих, хто не в курсі, з ухваленням нового Цивільного кодексу дещо обмежилася свобода пересування неповнолітніх і по Україні. Відповідно до пункту 2 статті 313, до досягнення чотирнадцятирічного віку без згоди обох батьків діти не мають права подорожувати країною. Ця норма може стати серйозною перешкодою на шляху до оздоровлення (навіть на території України) малолітніх дітлахів, чиї батьки розлучилися. «Особливо якщо порядок зустрічей із батьком (матір’ю) установлено судовим рішенням, у зв’язку із чим відкрито виконавче провадження, — пояснює юрист, у минулому начальник виконавчої служби Подільського району міста Києва Любов Крупнова. — У випадку невиконання рішення суду дер­жавний виконавець може оштрафувати опікуна дитини — у більшості випадків матір, яка зобов’язана забезпечувати її зустрічі з батьком. Потім вона в судовому порядку може оскаржити штраф, довівши, що держвиконавець не мав права його виписувати, оскільки в дитини були поважні причини тимчасово не виконувати рішення. Для цього доведеться надати суду путівки в табір, санаторій чи будинок відпочинку, а також проїзні квитки, які можуть стати доказом оздоровлення».

Щоправда, співавтор Цивільного кодексу України Зореслава Ромовська переконана, що згадана вище стаття не повинна ставити в настільки жорсткі рамки опікуна дитини. Її основна мета — унеможливити безконтрольне та самочинне пересування неповнолітніх територією України. Проте, якщо в ній ідеться про згоду обох батьків, то той, хто її не давав, має право позиватися, причому з відшкодуванням моральної шкоди, приміром, за порушення свого права на спілкування та регулярні зустрічі з дитиною, передбачені судовим рішенням. Щоб уникнути таких непорозумінь, пані Ромовська радить розлученим батькам укладати письмово договір, у який попередньо можна внести дані про участь батька у вихованні дитини, регулярність його зустрічей із нею і виїздів на відпочинок. Це допоможе мирно й безболісно вирішити всі спірні питання, зокрема й пов’язані з пересуванням та оздоровленням дітей. Адже не секрет, що часто батько, щоб шантажувати свою колишню дружину, відмовляється давати дозвіл на виїзд дитини за кордон. У такому випадку мати в судовому порядку може домогтися такого права. Та тільки треба пам’ятати, що позиватися доведеться перед кожною поїздкою, тобто не один раз на рік. А це, як відомо, задоволення не з дешевих. Тому розлученим батькам, у яких є спільні діти, юристи радять врегулювати свої сімейні стосунки на договірній основі. Це допоможе раз і назавжди вирішити проблему численних судових розглядів, що стосуються прав дитини.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі