Ці небезпечні дитячі сорочечки

Поділитися
От і настало літо — разом із 30-градусною спекою і вічною проблемою оновлення гардеробу. Чимало хто...

От і настало літо — разом із 30-градусною спекою і вічною проблемою оновлення гардеробу. Чимало хто з нас із сумним зітханням констатують, що куплені торік футболки, шорти й майки застаріли і втратили колишню барвистість. А що вже казати про дітей: вони безнадійно виростають з одежинок усього за один сезон...

Ошатні, яскраві дитячі речі швидко втрачають вигляд, до цього додаються суто гігієнічні проблеми — дітям спекотно, синтетичні костюмчики викликають подразнення шкіри, алергію. Де знайти відносно недорогий і якісний дитячий одяг? Ще недавно вітчизняні виробники вдягали наших малюків у не дуже яскраві, але досить якісні вироби. Економічні катаклізми не обминули і цю «делікатну» частину легкої промисловості — вижили далеко не всі підприємства.

У вивільнену нішу відразу ринули дешеві, барвисті, але не дуже якісні товари з Польщі, Туреччини та Китаю. Ці сучасні вироби радують око, а кому з батьків не хочеться, щоб їх дитина була одягнена не гірше, аніж діти за кордоном? Однак довірливих споживачів очікує хитра пастка: симпатичні дитячі вироби часто містять неприпустимо високий відсоток хімічного волокна, котре шкодить здоров’ю дитини. До того ж при їх виробництві використовують неякісні барвники, шкідливі добавки.

Сьогодні ціни на дитячі товари дуже високі, не нижче «дорослих» — ми прийшли до рівня Заходу, де дитячі речі завжди були дорогими. За радянських часів державні дотації на одяг для дітей компенсували зростання цін, а нині в умовах ринку все залежить від попиту та пропозиції. Інспекції з питань цін, які існують при органах місцевого самоврядування, не мають права втручатися в процес торгівлі, хіба що можуть обмежувати націнку на певні групи товарів.

Враховуючи низькі доходи населення, не дивно, що батьки воліють купувати дитячі речі не в крамницях, а на ринках — там можна заощадити. У кожному регіоні існує свій дешевий ринок — торговці Кіровоградської області завозять товари зі знаменитого одеського «Сьомого кілометра», кияни віддають перевагу Троєщинському ринку, харків’яни — «Барабашці», як жартома називають один із найдешевших базарів України. Тут можна купити дитячі речі майже надурняк.

Головний спеціаліст Кіровоградського обласного управління у справах захисту прав споживачів Вікторія Баранець щодня стикається з наболілими запитаннями батьків:

— Куплена на ринку річ, як правило, знеособлена — не має сертифіката якості, фірмового знака виробника, інструкції, котра має бути прикріплена до навісного ярлика. Речі завозять малими партіями без упаковки й маркірування, незрозуміло, як вони проходять митницю. Пришито якусь етикетку, але навіть якщо там вказано, що це — 100-відсотковий котон, немає жодних гарантій, що ви не купили синтетику. Буває так, що під час рейду торговці бігають з однієї точки на іншу, щоб принести документи (одні на весь базар), та й ті являють собою просто гігієнічний висновок, хоча для певних груп товарів (білизна, панчішно-шкарпеткові вироби) необхідна обов’язкова сертифікація.

Попри постійні перевірки якості дитячих товарів по всій Україні, простежити подальший шлях неякісної партії виробів практично неможливо: знята з продажу в одній торговій точці, вона обов’язково «випливе» в іншій. Торговці воліють заплатити штраф у 300—500 гривень, аніж турбуватися про сертифікат якості.

Санітарні правила передбачають певний відсоток додавань синтетичної нитки в дитячий одяг. Наприклад, панчішно-шкарпеткові вироби розбиваються на розміри: найменші — 12—14 — повинні містити не більш як 20% поліамідної нитки. Зі збільшенням розміру кількість доданої синтетики зростає на 10%. Мимоволі згадуються ошатні, але «скляні» синтетичні гольфики й шкарпеточки, які продають на ринках.

Що стосується виробів для новонароджених, то вони мусять бути з 100-відсоткової бавовни, без додавань, однак і ці вимоги найчастіше порушують. Сьогодні багато українських мам воліють купувати бавовняну тканину і шити дитячі пелюшки, сорочечки, чепчики — так і дешевше, і надійніше.

Верхній дитячий одяг — сукенки для дівчаток, сорочки для хлопчиків, костюмчики, светри — потребують певного догляду, особливо коли там є хімічна речовина. Це певні умови прання та прасування, пом’якшувальні або жорсткі засоби обробки.

Все це необхідно вказувати хоча б символами, але вироби, придбані на ринку, такі відомості не містять. Особливо насторожує педіатрів базарне дитяче взуття: туфельки не мають задників, супінаторів, каблуків, стопа не фіксується, це веде до появи різних порушень опорно-рухового апарата.

Дедалі більше людей купують дитяче взуття в секонд-хендах, не розуміючи, як це небезпечно. Річ у тім, що кожна дитина має свою стопу, зношує взуття по-своєму, і коли його надіває інша дитина, вона змушена ставити й повертати свою ніжку, як її попередник. Це відбувається в умовах, коли безліч дітей страждає на дефект стопи, плоскостопість і клишоногість. Природно, у дітей, які «доношують» чуже взуття, можуть розвинутися ці захворювання.

Торгівля секонд-хендом на законодавчому рівні у нас ніяк не обговорена, відсутні правила транспортування та продажу товару. Невідомо, із якої країни завезено товар, яку він пройшов обробку?

Багато батьків, які ще учора вважали непристойним купувати ношені речі, сьогодні хваляться, що купили дитині штанці за кілька гривень. Звісно, початкова якість таких речей вища, але вони були в ужитку, транспортувалися, зберігалися в неприпустимих умовах, їх часто приміряли.

Спеціалісти Кіровоградського обласного управління з питань захисту прав споживачів звернулися в Комітет технічного врегулювання та споживчої політики України з пропозицією зняти з продажу в системі секонд-хенд дитячу групу, особливо взуття й іграшки. Адже, окрім всього іншого, взуття та м’які іграшки практично неможливо продезинфікувати.

Однак відповіді досі немає, а торгівля поношеними дитячими виробами триває. Сьогодні якісне дитяче взуття коштує не менш як 60—80 гривень, це чимала сума для батьків. Прикро, що найчастіше ці гроші викинуто на вітер — імпортні дитячі черевички розвалюються незабаром після покупки. І якщо доросле взуття вітчизняні виробники продовжують випускати (у Кіровоградську область її привозять із Києва, Харкова та Москви), то дитяче потрапило в розряд дефіцитного.

Місцеве взуттєве підприємство «Кирімпекс» за радянських часів спеціалізувалося на дитячому взутті, випускаючи величезну кількість виробів — від масових до модельних. Сьогодні підприємство працює з перебоями, продовжуючи випускати невеличкі експериментальні партії дитячих черевиків, легких туфель і капців. Може, вони не такі привабливі з вигляду, як імпортні, але пошиті з натуральних матеріалів, тому практичні, відмінно носяться.

Виробники страждають від засилля імпортного мотлоху, яким завалені прилавки ринків. Кіровоградська панчішна фабрика «Сабіна» намагається конкурувати з китайськими і турецькими виробами, але, попри те, що якість товару місцевих виробників вища (використовують натуральні матеріали, а не синтетику), вижити в умовах ринку нелегко. Щоб продукція була модною й гарною, потрібне сучасне устаткування, а його немає. Колектив фабрики, котрий налічує близько 200 чоловік, відчуває фінансові труднощі.

Продукція місцевих виробників становить приблизно 20% від імпортної, і її продають не тільки на ринках — у кожному регіоні існують спеціалізовані дитячі крамниці. У Кіровограді це «Карапуз», «Дюймовочка», «Дитячий світ» — там товари кращі за якістю (підприємці дорожать своєю репутацією і робочим місцем), але коштують значно дорожче. Спеціальні служби контролюють дитячі крамниці: господарі при перевірці пред’являють сертифікати якості й інші документи на товари. У тій же «Дюймовочці» вони змогли пред’явити контролерам документацію на трикотаж, креми, шампуні і навіть на дитячі пляшечки.

Що більш заможним є місто, регіон, то більше дорогих дитячих крамниць. Ціни у дитячих бутіках астрономічні — для заможної категорії батьків. Однак і «багаті теж плачуть»: у престижних магазинах трапляються неякісні вироби. Начальник Кіровоградського міського відділу захисту прав споживачів Алла Шерстньова радить:

— При покупці дитячих виробів у крамницях необхідно зберегати товарний чек: із ним і неякісним товаром слід звернутися до продавця, коли куплений виріб вийшов із ладу до закінчення гарантійного строку. Продавець обов’язково має повернути гроші чи обміняти товар на вимогу покупця. Якщо ж виникають певні труднощі, слід звернутися в місцевий відділ захисту прав споживачів. В основному батьки просять повернути гроші, і їхнє прохання задовольняють, а найбільше нарікань на взуття, дитячу білизну, панчішно-шкарпеткові вироби. Особливою статтею йдуть скарги на зошити, ручки, пенали, ранці — усе шкільне приладдя. Що стосується виробників, то лідирують у списку скарг китайські товари.

Низькі доходи населення штовхають людей у «обійми» ширвжитку. Фахівці та батьки сподіваються, що збільшення державної допомоги при народженні дітей виправить становище. Можливо, допомога буде тією чи іншою мірою прив’язана до придбання дитячих товарів — її видаватимуть уроздріб і таким чином, щоб кошти було витрачено саме на дитину, а не на купівлю нових меблів. Коли сума допомоги буде чітко прописана, постане питання і про вартість дитячих товарів: раптом на ці гроші батьки не зможуть нічого купити?

Хай там як, збираючись по покупки для дитини, не забувайте, що у вас є союзники — санітарні служби, котрі мають спеціальне обладнання для перевірки дитячих виробів на стійкість до сухого й мокрого тертя, наявність хімічних волокон і ступінь виділення шкідливих речовин — важких солей і інших небезпечних «попутників».

Не забувайте й про рекомендації педіатрів, які підкреслюють: літо — це пекуче сонце, задушлива квартира, час, коли дитячий одяг може бути шкідливим для здоров’я малюків. Вибирайте його обачно.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі