Справи сердечні, штамп у паспорті та кров’яний тиск

Поділитися
Висновку, що сімейне життя благотворно позначається на здоров’ї, вчені дійшли на підставі простого зіставлення тривалості життя людей сімейних і самотніх — перші живуть помітно довше...

Висновку, що сімейне життя благотворно позначається на здоров’ї, вчені дійшли на підставі простого зіставлення тривалості життя людей сімейних і самотніх — перші живуть помітно довше. Найчастіше цей факт пояснювали емоційною підтримкою, яку члени сім’ї надають одне одному, — вона істотно підвищує нашу здатність протистояти стресам.

Проте результати нового дослідження, проведеного професором психології Джуліан Холт-Ланстед, дали змогу більш диференційовано проаналізувати вплив на стан здоров’я не лише факту наявності сім’ї, а й якості сімейного життя.

У дослідженні взяли участь 303 особи. 204 з них — люди сімейні (середній стаж перебування в шлюбі вісім років), 99 — самотні (90 з них ніколи не були одружені). Вік учасників коливався від 20 до 68 років (у середньому — 31). Кожен з учасників експерименту цілодобово носив апарат для вимірювання тиску, який через випадкові проміжки часу знімав показання (за 24 години — по 72 показання на кожного учасника). Кожен із них заповнював докладні анкети, які дають змогу оцінити наявність у випробуваних емоційної та соціальної підтримки, ступінь задоволеності своїми стосунками, частоту конфліктів і багато інших аспектів особистого життя. Виявилося, що міцна та дружна сім’я — дієвий засіб профілактики серцево-судинних захворювань, зате неблагополучне сімейне життя шкодить здоров’ю більше, ніж холосте.

З огляду на те, що це дослідження проводилося в університеті Брігама Янга (найбільшому з релігійних університетів США, який до того ж розта­шований у передмісті Солт-Лейк-Сіті, населеному переважно мормонами), серед випробуваних не було тих, хто живе в цивільному шлюбі. Проте серед холостяків були як зовсім самотні, так і ті, хто має близьких друзів. Приблизно третина одружених не була задоволена своїм сімейним життям.

Після опрацювання результатів з’ясувалося, що під час пробудження та в денний час особливих розходжень у показниках кров’яного тиску не відзначалося. Зате нічний рівень тиску в групі щасливих сімейних людей був на чотири пункти нижчий, ніж у групі холостяків. А в холостяків — на п’ять пунктів нижчий, ніж у членів неблагополучних сімей. Як відомо, саме підвищений тиск під час сну є одним із найсерйозніших чинників ризику серцево-судинних патологій.

Прив’язати отримані результати до одного лише чинника наявності емо­ційної підтримки не дали змоги ретельно виписані анкети — у багатьох холостяків не було причин скаржитися на її відсутність. Чинник стресу, зви­чайно, відігравав якусь роль, але все-таки не він виявився визначальним. На думку д-ра Холт-Ланс­тед, важливішими є взаємна турбота й підтримка, що їх надають одне одному члени благополучних сімей. У сім’ї частіше дбають про здорове харчу­вання та раціональність фізичних навантажень, стежать за своєчасним про­ходженням медичного огляду, у разі потреби забезпечують не лише від­повідний догляд, а й гарантують матеріальну підтримку. Усього цього позбавлені холостяки, хоча й мають надійних друзів і романтичні стосунки.

Що ж до членів неблагополучних сімей, то автор дослідження для кожного з них розробила програму сімейної терапії і має намір повторити експеримент після зміни ситуації. З іншого боку, співавтори дослідження вказують на необхідність провести додаткові експерименти, оскільки участь у нинішньому брали переважно освічені люди, які вели традиційний спосіб життя.

Результати дослідження, опубліковані в березневому номері журналу Annals of Behavioral Medicine, вже привернули увагу як спеціалістів у різних галузях медицини, психології та соціології, так і широкої громадськості. Показово, що одним зі спонсорів дослідження є Фонд Ентоні Маршіоне, який своєю основною метою декларує турботу про благополуччя холостяків. З іншого боку, засновник університету Брігам Янг уславився не лише як організатор переселення мормонів у район Великого Солоного озера і будівництва там міста. Духовний наставник мормонів залишився в історії і як найвідоміший багатоженець. Лише за офіційною інформацією, в нього було 50 дружин і 57 дітей.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі