СПОКІЙНО, МАКСЕ, В ТЕБЕ КЛІМАКС

Поділитися
Донедавна вважалося, що клімакс — згасання функції статевої системи — властивий лише жінкам, як істерика й менструації...

Донедавна вважалося, що клімакс — згасання функції статевої системи — властивий лише жінкам, як істерика й менструації. Ця думка непорушною аксіомою панувала на всіх рівнях — від побутового до наукового. Поширювали її, зрозуміло, чоловіки, а жінки активно підтримували з корисливою метою, бо розуміли: варто чоловікам дізнатися правду про себе — і тоді з них взагалі як з гусака вода.

Але правду приховати неможливо. Сьогодні медики одностайно стверджують майже за Леніним: чоловічий клімакс — об‘єктивна реальність, що дана нам у відчуттях. Докладніше розповісти про це колись зумисне втаємничене явище ми попросили головного спеціаліста Чернівецького обласного управління охорони здоров‘я лікаря-андролога Аркадія Крупника.

— Кожен живий організм у своєму розвиткові проходить певні етапи: народження, становлення, зрілість, старіння. Від цього явища нікуди не втечеш, і сприймати його треба належним чином. У чоловіків, природно, також із часом відбуваються зміни в організмі. У них, як і у жінок, є клімакс, під час якого дають про себе знати вікові зрушення гормональної системи, загального обміну речовин, що відповідно позначається на статевій та репродуктивній функціях. Нічого страшного. Як кажуть, усьому свій час. Клімаксу не треба боятися, не слід робити з цього життєвої трагедії. Необхідно розумно і спокійно увійти у свій біологічний вік, не ускладнювати його, а навпаки, робити все можливе, аби надовго зберегти хороше здоров’я і самопочуття.

— Коли у чоловіків починається той клімакс?

— Трохи пізніше, ніж у жінок, і проходить не так помітно, поступово зливаючись з ознаками старості. Якщо у жінок клімакс чітко пов’язаний із втратою репродуктивної здатності (вони не можуть більше народжувати), то у чоловіків все відбувається трохи інакше: багато хто стає батьком у досить поважному віці.

Вік вступу чоловіків у клімактеричний період сильно коливається. Є ранній клімакс — до 45 років, звичайний — від 46 до 60 і пізній. У кого який — залежить від багатьох факторів, але в основному від того, хто як дотримувався здорового способу життя (не зловживав спиртним і цигарками, займався спортом, тобто підтримував у собі енергію молодості). Бо що таке старість, з біологічної точки зору? Науковою мовою — це зміни нейрогуморального гомеостазу, а простою — зміни, що відбуваються під впливом багатьох чинників, у тому числі й спадкових, генетично обумовлених. В організмі порушується функціонування органів і систем, змінюється перебіг фізіологічних процесів. Цього, зрозуміло, не уникнути, але можна загальмувати з допомогою, ще раз підкреслюю, здорового способу життя.

— Які характерні ознаки чоловічого клімаксу?

— Природа змилувалася над чоловіками і, на відміну від жінок, позбавила їх цих характерних ознак. У чоловіків немає періоду менопаузи. Як правило, все відбувається поступово. Повільно знижується в крові рівень андрогенів — чоловічих статевих гормонів. У свою чергу, вікова гормональна перебудова позначається на всьому організмові. Відбуваються зміни в серцево-судинній системі, і тоді про себе нагадує так званий запас міцності її. Тому серце слід тренувати змолоду. Інколи при клімаксі виникають судинні кризи (припливи жару, почервоніння обличчя, головний біль, запаморочення, нудота). Спостерігаються напади тахікардії — прискорення пульсу, підвищення артеріального тиску.

Зниження в організмі андрогенної насиченості, зокрема тестостерону (основного чоловічого гормону, який має потужну антидепресивну і психостимулюючу дію), призводить до порушення психоемоційного стану: чоловіки стають надмірними егоїстами, іпохондриками з нав‘язливою хибною думкою про безповоротну втрату здоров‘я і всіх радощів життя.

На тлі гормональної перебудови у чоловіків може виникнути аденома простати. Тому лікарі настійливо радять усім чоловікам за сорок років час від часу відвідувати андрологів, урологів з метою профілактичного огляду, а відчувши в своєму організмі хворобливі зміни, терміново звертатися по кваліфіковану допомогу. Будь-яке самолікування категорично забороняється. Наголошую: в клімактеричний період чоловіки стають дуже вразливими, тому про своє здоров‘я треба дбати особливо ретельно.

— А як клімакс у чоловіків позначається на сексуальному житті?

— Нестача в організмі тестостерону, зрозуміло, впливає на статеве життя чоловіка. Але й не слід вважати, що все так погано. Зовсім ні. Чоловіки до поважних сивин можуть жити нормальним статевим життям і навіть зберігати репродуктивну здатність.

— Цікаво, а яке статеве життя вважається нормальним?

— Не торкатимемося зараз моральних аспектів цього непростого і надто делікатного питання. Визначити фізіологічну норму статевого життя неможливо — все надто індивідуально. Жодні кількісні показники не грають показової ролі. Кому як дано природою. Однак у медицині за норму вважається, коли чоловік середнього віку кохається один-три рази на тиждень.

— Інтереси жінки враховані?

— Так, якщо жінка майже одного віку з чоловіком. Але ми відійшли від основної теми. Отож, клімакс — це період, коли, з одного боку, згасає функція статевих залоз, що виявляється у зниженні потенції, а з другого — послаблюється лібідо, тобто сексуальний потяг. Як свідчить практика і наукові спостереження, здебільшого ці два паралельних процеси проходять гармонійно і спокійно. Та буває, що ослаблення ерекції випереджає згасання лібідо. Тоді потреби чоловіка не збігаються з його можливостями. В такому разі чоловікам не слід замикатися в собі. Медицина сьогодні має чимало ефективних методів, спроможних допомогти.

— Досить поширена думка, ніби кожен чоловік має, як би це делікатніше сказати, свою кількісну норму статевих контактів і чим швидше він її вичерпає, тим швидше постаріє.

— Запевняю, ця думка не спирається ні на наукове обгрунтування, ні на практичне підтвердження. В сексуальному житті усе, повторюю, індивідуально. Є безліч прикладів, коли поважного віку чоловік може дати фору молодим, і це є для нього звичним ритмом життя. Більше того, невиправдане вимогами моралі чи життєвими обставинами зумисне утримання від сексу не кращим чином позначається на здоров‘ї чоловіків.

— Отож, ми з‘ясували, що клімакс — природний фізіологічний стан чоловічого організму. Як зробити його перебіг якомога менш проблематичним?

— Треба завжди дотримуватися здорового способу життя, позбутися шкідливих звичок, займатися спортом (бодай фізкультурою), регулярно відвідувати лікарів, проходити обстеження в андрологів, урологів. Якщо ж прояви клімаксу виходять за фізіологічні рамки і зумовлюють розлади важливих функціональних систем організму, тоді потрібне спеціалізоване лікування. Терапія має бути комплексною.

Нещодавно до мене на прийом завітав 55-річний чоловік, який протягом останніх п‘яти років лікував серце з малоефективним результатом. Обстеження виявило в його організмі низький рівень тестостерону, тому комплексне лікування одразу дало позитивний результат. Але до гормонотерапії слід ставитися дуже обережно і проводити її лише під наглядом лікаря, який індивідуально підбере пацієнтові і препарат, і його дозу, попередньо виключивши всі можливі протипоказання.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі