СПЕКА, СПЕКА...

Поділитися
На вулиці спека, мозок плавиться від перегріву, а тут ще потрібно працювати. Як бути? На форумі одно...

На вулиці спека, мозок плавиться від перегріву, а тут ще потрібно працювати. Як бути? На форумі одного з інтернет-сайтів я знайшла дуже оригінальну пораду: поставити по обидва боки від письмового столу холодильники з відчиненими дверцятами, а перед ними вентилятори, які гнатимуть холодне повітря на стражденного.

Зрозуміло, це жарт. А ось що реально можна зробити, про це ми попросили розповісти завідувача лабораторії гігієни житлово-цивільного будівництва Інституту гігієни і медичної екології АМН України професора Володимира Акименка.

— Оптимальна температура, за якої людина почувається найкомфортніше, — 20—22 градуси взимку і 20—25 влітку. Забезпечити ці вимоги надзвичайно важко й у більшості будинків неможливо: зовнішні стіни зроблені з залізобетону, тонкі і мають невелику теплоопірність. Взимку вони не утримують тепла і пропускають холод. А в спеку в такій «залізобетонній» квартирі не сховатися: стіни, як і палюче сонце на вулиці, випромінюють інфрачервоне проміння, а повітря в кімнаті нагріте до краю. Звичайно, найкращий вихід — кондиціонери, і прохолодять, і провітрять. Але встановити їх може далеко не кожен, особливо якщо врахувати, що по-справжньому освіжити помешкання можуть лише потужні і дорогі. Адже важливо не тільки «гнати» холод у помешкання, а й виводити назовні шкідливі речовини, продукти випару, вуглекислоту, що накопичилися. Дешеві ж кондиціонери, як правило, працюють на кшталт вентиляторів, лише на рециркуляцію. Зате практично всім по кишені примітивні методи захисту від спеки.

— Різні комерційні фірми рекомендують вішати на вікна жалюзі.

— Жалюзі, різноманітні сонцезахисні козирки здатні затримувати досить великий відсоток інфрачервоних променів і не пропускати ультрафіолетових. Можна укріпити на вікнах — краще з зовнішнього боку — смужки фольги, що найкраще відбивають прямі сонячні промені. Добре затримує сонячне тепло й ультрафіолетові промені скло зі спеціальним «дзеркальним» напилюванням. Якщо, скажімо, звичайне скло завширшки 4 мм пропускає 93,1% видимого світла, то однокамерний склопакет (24 мм) — уже 83,1%, двокамерний склопакет (36 мм) — 65,8%, а двокамерний склопакет «Теплове дзеркало» — всього 22,4%.

— У такій кімнаті, мабуть, і в яскравий сонячний день темно?

— Звичайно, до того ж це не зовсім корисно для здоров’я. Сонячне проміння має бактерицидні властивості. Крім того, згідно з даними ряду дослідників, люди, які постійно перебувають у темній кімнаті, частіше потерпають від депресій.

— Я намагаюся завішувати вікна тільки тоді, коли сонце починає світити з нашого боку будинку. При цьому я відчиняю вікна, завішую їх шторами, а штори обприскую водою з пульверизатора.

— Ви створюєте рухливість повітря, при якій знімання тепла з тіла відбувається інтенсивніше і полегшує вплив високої температури на організм. Крім того, охолоджені штори остуджують і повітря, що входить до квартири.

— У спекотні дні хочеться посидіти у воді або, принаймні, постояти під душем. До речі, якої температури має бути вода, щоб вона справді прохолоджувала?

— Ідеальний варіант — коли температура води не занадто відрізняється від «забортної» або трохи холодніша. Цього цілком достатньо, щоб тіло віддало необхідну кількість тепла і трохи охолонуло. Різка зміна температури викликає в організмі стрес і навіть спазм судин, аж до зупинки серця. Тому, якщо вода в річці або морі значно холодніша за повітря, то входити в неї краще поступово.

— Крім вікон, у таку погоду серйозну проблему становлять і стіни — вони буквально дихають жаром.

— Можна спробувати усунути прорахунки будівельників, трохи «наростивши» стіни зсередини. Нині для цього існують спеціальні системи, що являють собою пінополістирольні плити, якими обклеюють стіни, арматурна сітка, шар штукатурки і шпалери. «Укутана» в такий спосіб стіна матиме слабку теплопровідність — узимку зберігатиме тепло, а влітку — не пропускатиме його всередину.

— А як краще вдягатися на вулиці? Звичайно рекомендується надівати легкий світлий одяг із натуральних тканин. Тим часом на сході багато хто ходить у темному і навіть утепленому одязі, наприклад ватяних халатах.

— Такий одяг захищає від інтенсивного інфрачервоного випромінювання. При цьому він не щільно облягає тіло і під ним вільно циркулює повітря. Тобто людина в ньому перебуває начебто в тіні. А наш одяг далеко не завжди є надійним захисником від ультрафіолету, приміром прозорий або синтетичний.

І якщо в квартирі ще можна впоратися зі спекою, то на вулиці — це завдання непросте. У нормі постійна температура тіла підтримується рівновагою двох процесів — теплотворення і тепловіддачі. Якщо повітря занадто гаряче (понад 31 градус) і вологе (понад 60%), то організмові стає складно віддавати надлишкове тепло. Воно накопичується, і організм перегрівається. При цьому порушуються обмінні процеси і виникає додаткове навантаження на всі органи, особливо на головний мозок. Щоб не стати жертвою теплового удару, треба старатися не допускати перегріву. Багато тепла організм утрачає, коли з поверхні тіла випаровується волога. У зв’язку з цим піт з чола та інших частин тіла краще витирати не носовою хусткою, а вологою серветкою — бо інакше втрачається не надлишкове тепло, а лише рідина, потрібна організмові для нормалізації теплообміну. Тепловий удар практично неможливий у помешканні, що добре провітрюється. У спекотний день бажано не виявляти надмірної активності — фізична перевтома певною мірою сприяє розвитку хвороби.

Але, напевно, найсильніше спека і духота «дістають» автомобілістів. При температурі понад 27 градусів у водіїв підвищуються пульс і тиск, збільшується час реакції. При швидкості 80 км/год це означає, що автомобіль до початку гальмування або об’їзду перешкоди пройде 7—8 зайвих метрів. Рятуючись від спеки, багато хто відчиняє всі вікна і влаштовує протяги, за що розплачується потім застудою і радикулітом, які нині належать до професійних хвороб водіїв. Перегрів призводить до «недуг» і в автомобіля.

Якщо жара стає нестерпною, краще не відчиняти всіх вікон, а робити зупинки в затінку, особливо якщо в машині їде дитина. Для неї завжди потрібно мати свіжу питну воду (а не газовану), щоб можна було напоїти маля, протерти йому обличчя й руки. Якщо маля все ж таки перегрілося, лікарі рекомендують посидіти в затінку (а можливо, і зовсім перервати поїздку). При цьому дитину потрібно не покласти, а влаштувати в напівсидячому положенні, щоб голова була вище за тулуб. На чоло покласти змоченого водою рушника або гумову грілку з льодом.

Харчування в спекотну пору року має бути полегшеним і містити велику кількість рідини. Головний дієтолог Міністерства охорони здоров’я Петро Карпенко вважає, що протягом дня потрібно випивати щонайменше 2,5 л рідини (дуже добрий у сенсі тамування спраги зелений чай), і бажано, щоб вона містила солі, наприклад мінеральну воду «Миргородська». Підсолювати, за його словами, можна і звичайну їжу, періодично балувати себе оселедцем — адже разом із потом з організму людини виходить і сіль, а також інші мінерали та вітаміни. Їсти потрібно, як і в будь-яку іншу пору року: 3—4 рази на день невеликими порціями. Не обов’язково кардинальним чином змінювати і добовий раціон: єдине, у чому варто себе обмежити, — це в жирному і солодкому. А ось білки (молочні продукти, риба, нежирне м’ясо, яйця), вітаміни і мінерали (овочі, фрукти і ягоди) мають бути на столі щодня.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі