СОНЯЧНА ЛИХОМАНКА

Поділитися
Опинившись на пляжі, ми рідко думаємо про наслідки зловживання сонячним промінням. Головне й невигубне бажання, яке змушує лежати годинами під пекучим сонцем, — домогтися золотаво-шоколадного відтінку шкіри...

Опинившись на пляжі, ми рідко думаємо про наслідки зловживання сонячним промінням. Головне й невигубне бажання, яке змушує лежати годинами під пекучим сонцем, — домогтися золотаво-шоколадного відтінку шкіри. І якомога швидше. Навіщо? Чи треба піддавати свою шкіру такому ризику заради задоволення почути комплімент із приводу гарної засмаги?

— При сонячній інсоляції відбуваються сильні окисні процеси, які викликають передчасне старіння шкіри, — розповідає дерматолог-косметолог «Інституту краси» Наталія БУЛГАКОВА. Є два типи старіння шкіри: біологічне та фотостаріння. При першому зношуються клітини, організму бракує вітаміну С, відповідального за колаген. Максимум цього вітаміну припадає на 20-річний вік, потім його слід поповнювати, вводячи в раціон цитрусові, смородину, болгарський перець, петрушку. Фотостаріння відбувається від ультрафіолетового проміння, яке викликає перегрів шкіри, зневоднення і стрес, унаслідок чого можуть виникнути злоякісні захворювання. При сильних окисних реакціях в організмі виробляються вільні радикали, про які так багато зараз говорять. Аби заблокувати їхню дію, слід вживати антиоксиданти.

Статистика свідчить: меланома посідає третє місце серед онкозахворювань у чоловіків (перше — рак легень і трахеї, друге — рак шлунка), у жінок — друге, після раку молочної залози. Тому любителькам загоряти топлес не завадило б попередньо проконсультуватися з мамологом та онкологом. А людям старшим 25 років і зовсім не рекомендується розлучатися з верхньою частиною купальника. Не слід піддавати груди сонячному впливу в другій фазі менструального циклу. У цей період у структурі молочної залози відбуваються істотні зміни через гормональну перебудову організму. У перший день засмагання «без верху» весь час перебування на сонці має становити 15—20 хвилин. Засмагати можна не більше 5 хвилин, а потім на 20—30 хвилин повернутися в холодок.

Слід пам’ятати, що сонце несумісне із низкою медикаментів. До них належать антибіотики широкого спектра дії (доксициклін, олететрин, еритроміцин, пеніцилін, ампіцилін та ін.), сечогінні препарати, транквілізатори, препарати, що знижують тиск, і гормональні протизаплідні засоби. Такі препарати стають фотосенсибілізаторами і можуть викликати алергію, пігментацію шкіри, фотодерматози. Також протипоказані сонячні ванни людям, які вживають бромисті та йодисті препарати. Передозування ультрафіолету пригнічує імунітет, тому після двотижневого «оздоровлення» на морі можна прохворіти всю зиму на простудні захворювання.

Перш ніж їхати на південь, бажано підготувати шкіру, отримати попередню легку засмагу. Бажаючим зробити це в солярії варто пам’ятати, що кожна людина має свою біодозу. Перш ніж відвідати солярій, рекомендується пройти тест на індивідуальне перенесення UVA (альфа-променів). З допомогою біодозиметра можна визначити час перебування в солярії. Зверніть увагу на те, чи відповідає солярій медичним вимогам. Вчені стверджують, що здорової засмаги не буває — гарна пігментація, тобто засмага, завжди є стресом для шкіри. Чим довше і дужче людина загоряє в солярії, тим серйозніша травма. Після використання штучного сонця накопичуються мутації в клітинах, які можуть призвести до меланоми та інших злоякісних захворювань шкіри. Інтенсивніше розвивається фотостаріння: з’являються зморщечки, цятки, відбувається розширення судин. Вирушаючи у солярій, не забувайте, що стимуляція вироблення меланіну в зимовий час не дуже корисна — це не відповідає особливостям нашого організму, що звик жити при природному сонячному освітленні. За інтенсивністю опромінення п’ятихвилинний сеанс у солярії дорівнює 20-хвилинному під спекотним сонцем.

Людям, у яких виникає алергія на сонце, передусім слід перевірити печінку. Їм рекомендується за 4—5 днів до від’їзду на море почати приймати антиалергійні препарати, бажано нового покоління, які не мають снотворної дії; потім продовжити курс до 10 днів. У цьому випадку краще проконсультуватися з лікарем, оскільки деякі антиалергійні ліки несумісні із сонячним промінням.

Сонце протипоказане при таких захворюваннях: системний червоний вовчак, цукровий діабет, склеродермія, туберкульоз, гіпертонія, запалення жіночих статевих органів, мастопатія. Перелік захворювань, при яких корисно загоряти, значно коротший: вугрове висипання, жирна себорея, псоріаз. Під впливом ультрафіолетового проміння активізується утворення вітаміну Д, необхідного для всмоктування кальцію та фосфору.

Пігментні плями (надмірне відкладення меланіну) можуть свідчити про порушення в ендокринній системі і захворювання печінки. Плями можуть виникати в місцях опіків, адже наші клітини мають генетичну пам’ять. Якщо ми років у 15 мали сонячний опік, шкіра нагадає нам про це і через 10 років. Навесні й у літній період косметологи не рекомендують проводити відбілювальних процедур. Цим краще зайнятися в осінньо-зимовий період. Місця з підвищеною пігментацією обов’язково потрібно ховати від сонця або ж наносити на них креми з високим рівнем захисту.

Сонячне проміння провокує дуже багато захворювань внутрішніх органів та шкіри, як доброякісних, так і злоякісних. До доброякісних утворень шкіри належать бородавки, папіломи, кератоми. Слід пам’ятати, що після тривалого перебування на сонці вони активізуються, їх стає більше. Родимку темного кольору, що виступає над поверхнею шкіри, тим більше якщо це утворення має неоднорідну пігментацію, нерівний контур, активне сонце може перетворити на джерело онкологічного захворювання. Людям, у яких багато родимок, загоряти не рекомендується.

Зберегти молодість шкіри допоможуть креми з ультрафіолетовим захистом, які мають фізичні та хімічні фільтри. Ці фільтри встановлюють на поверхні шкіри прозорий екран, що покриває шкіру у вигляді плівки, яка відбиває ультрафіолетове проміння. Наносити такий крем слід за 20 хвилин до виходу на сонце, щоб він всотався в епідерміс. Вибираючи сонцезахисну косметику, слід звернути увагу на чинники захисту (SPF — sun protective factor), а також на позначку waterproof, що свідчить про водостійкість крему.

Вибрати крем із потрібним рівнем захисту вам допоможе така таблиця:

Пам’ятайте три золоті правила: не загоряйте в години максимальної сонячної активності; не залишайтеся на сонці занадто довго; користуйтеся сонцезахисною косметикою.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі