СОНЦЕ — ЛАСКАВО-ЖОРСТОКА ЗІРКА

Поділитися
«Солнце, воздух и вода — наши лучшие друзья» — девіз, знайомий нам усім із дитинства. Чи справді сонце наш відданий і вірний друг?..

«Солнце, воздух и вода — наши лучшие друзья» — девіз, знайомий нам усім із дитинства. Чи справді сонце наш відданий і вірний друг? Пам’ятаєте слова — усе добре в міру? Напередодні літа ми розпочинаємо цикл статей про те, як насолодитися сонцем та іншими літніми радостями, не зашкодивши собі й не зіпсувавши відпочинок своїм близьким.

Звісно, після довгої зими та за цілковитої відсутності цьогорічної весни ми тягнемося до денного світила. Але чи завжди воно нас радує? По-перше, ми більше пітніємо. Це природна терморегуляція — захисна реакція організму для підтримки нормальної температури тіла. При цьому втрачається багато рідини й солей. За підвищеної вологості охолоджуючий ефект потіння послаблюється. Унаслідок перегріву може розвинутися тепловий або сонячний удар. Для дітей, людей похилого віку, особливо тих, котрі мають серцево-судинні захворювання, перегрівання ще небезпечніше.

Найкращий спосіб вберегтися від перегрівання — виявити здоровий глузд. У спеку намагайтеся уникати напруженого фізичного навантаження, більше перебувайте в затінку, віддавайте перевагу одягу з натуральних тканин — він не перешкоджає природному потовиділенню та створює охолоджуючий ефект. Бажано на сонці носити головний убір із світлої натуральної тканини. Їжа має бути легкою — більше свіжих овочів, салатів із них, фруктів, кисломолочних продуктів. У них багато кальцію, калію, інших мікроелементів. Для поповнення втрати рідини й солей продукти та вода повинні бути злегка підсоленими. Звісно, нас, а дітей тим більше, тягне на солоденькі шипучі напої. Та й вибір їх набагато більший, ніж корисних у даному випадку підсолених мінеральних вод і соків. Проте аби уникнути неприємностей, зверніться до корисного. Побачите, вам сподобається!

Не лише сонячні ванни, а й узагалі перебування на пляжі краще обмежити часом до 11 ранку й після п’ятої вечора. Пригадайте мудрих іспанців, латиноамериканців та інших жителів екзотичних спекотних країн — удень у них сієста — вони відпочивають.

Засмага, звісно, гарна, але не всім до лиця. А ось шкідлива практично для всіх. Не хочу лякати, але давно відомо: прямі сонячні промені провокують ризик розвитку онкологічних захворювань, передусім шкірних.

Якщо ж ви змушені довго бути на сонці, намагайтеся побільше пити й частіше приймати водні процедури. Адже тепловий удар розвивається через зневоднення організму та при втраті солей.

У першому випадку спочатку з’являється спрага, блідість, сухість вуст і шкіри, знижується артеріальний тиск, підвищується температура до 38—39 градусів, порушується слиновиділення, потім — запаморочення, порушення координації, можлива втрата свідомості. Для надання першої допомоги при таких симптомах людину потрібно перенести в прохолодне, провітрюване приміщення чи бодай у затінок, зробити холодний компрес на голову або обгорнути тіло вологим простирадлом. Охолодження потрібно проводити поступово. Якщо паралельно з компресами використовується дуже холодна вода чи лід, шкіру потрібно розтирати, аби не припустити спазм судин і збільшити тепловіддачу. Протягом 15—30 хвилин необхідно випити від одного до двох літрів рідини — води, холодного чаю або фруктових соків.

Під час втрати солей стан погіршується поступово — з’являється запаморочення, слабкість, немає спраги, шкіра бліда, але волога, температура залишається нормальною або підвищується незначно, може почастішати пульс, знизитися тиск, у важких випадках з’являються судоми. Постраждалого потрібно покласти так, аби ноги були підняті, дати випити підсолену воду чи готові аптечні розчини — Рінгера або розвести відповідно до рецептури порошок регідрону.

Надавши першу допомогу, не розслаблюйтеся і задля уникнення ускладнень зверніться все-таки до лікаря.

Передбачаю скептичні посмішки навчених досвідом читачів — адже це азбучні істини. Але просто дуже хочеться, щоб ви одержали від відпочинку, літа, моря максимум користі й задоволення.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі