Смаки змінюються, несмак — ніколи...

Поділитися
Мало хто турбується про розвиток естетичного смаку у сина чи дочки, а потім зі здивуванням констатує, що в підростаючого покоління — абсолютно відсутній смак.

Кожен з батьків навчає дитину читати, писати, рахувати. Переважна більшість водить дітей на курси іноземних мов, до спортивних секцій чи на музику. Але мало хто турбується про розвиток естетичного смаку у сина чи дочки, а потім зі здивуванням констатує, що в підростаючого покоління - абсолютно відсутній смак. А тим часом естетичне виховання надзвичайно важливе у процесі виховання. Саме завдяки йому малюк отримує досвід відчуттів, навчається розрізняти поняття «гарно»-«негарно», «гармонійно»-«негармонійно», «добре»-«погано». Тож чи можна виховати смак у дітей?

Відомий історик моди, мистецтвознавець, театральний художник, колекціонер, автор популярних книжок і статей про моду Олександр Васильєв вважає: «Для того щоб розвинути смак у будь-якої дитини - хлопчика чи дівчинки - потрібно лише дві речі - природа і мистецтво. Це те, що приносить нам красу. Слід пробудити естетичне почуття в дітях. Красу нам може подарувати зоряне небо, місяць, пейзажі, ліс, річки, озера, кольори в природі, квіти... Всі тварини! Ви ніколи не думали про те, що тварин з поганим смаком немає. Немає такого, щоб була пташка чи тигреня без смаку. Хіба таке може бути? Дитині слід бувати на природі, варто знайомити її з мистецтвом: театри, виставки, музеї, концерти. Починати треба лише з класичної музики, ні в якому разі не псувати дитині слух всілякими «пум-пум-пум». Не давати гратися пластмасовими іграшками, синтетичними звірятами диких кольорів. Це вже псує смак».

Необхідно знаходити час для прогулянок з дитиною на природі. Палітра фарб і звуків природи настільки невичерпна й різноманітна, що може стати неперевершеним джерелом виховання естетичного смаку. Збирайте з малюком жолуді, каштани, мушлі, камінчики, гілочки, листочки, з яких удома можна складати різноманітні композиції або й цілі колекції. Роздивляйтеся, як повзе равлик-павлик, як летить пташка чи розквітає квітка. Дивуйтеся довершеності та різноманіттю кожної сніжинки, яка сідає нам на рукавичку... Недарма ж природа надихає багатьох художників, музикантів, письменників, інших митців створювати неперевершені твори під її впливом.

Слухайте з дітьми гарну музику. Нещодавно психологи одного з англійських університетів проводили дослідження, в результаті якого виявилося, що існує тісний зв’язок між способом життя і музичним смаком. Так, 24% прихильників музики в стилі «техно» вели асоціальний спосіб життя, зловживали алкоголем, «балувалися» наркотиками. Серед любителів класики цей відсоток був значно менший - лише 1,6. Тобто, як бачимо, виховання гарного музичного смаку надзвичайно важливе для майбутнього дитини. Слухайте різні музичні стилі, «живу музику». Відомий радянський психолог Борис Теплов вважає: для того щоб оцінити музику, дитина повинна її емоційно пережити, поміркувати над нею. Тому запитуйте свого малюка, чи сподобалася йому композиція? Що він відчуває, коли слухає мелодію? Чи хотів би ще раз її послухати?

А може, ваш малюк мріє про музичний інструмент? Не пошкодуйте грошей і купіть дитині те, що вона хоче: дитяча гра може перерости в захоплення. І навіть якщо ваш син чи дочка не стануть музикантами, все одно все життя відчуватимуть і любитимуть музику.

Навіть найменша дитина охоче піде в музей чи на виставку. Але не забувайте вибирати для огляду картини з предметами чи сюжетами, які вже знайомі малюкам. Не варто намагатися оглянути всю експозицію за один день, кількох залів для малюка буде цілком достатньо - навіть кількох картин. Удома також можна роздивлятися альбоми з репродукціями. Ми з дідусем у моєму дитинстві частенько їх гортали, і це, мабуть, таки вплинуло на мій смак, бо змалку люблю малювати, із задоволенням відвідую музеї та виставки.

Не забувайте, що малювання - один з найкращих способів висловити свої емоції. Саме з допомогою малювання можна виховати в людині тонке відчуття стилю. Розкажіть дитині про теплі й холодні кольори, про сумісність кольорів і можливість їх комбінувати. Можна ліпити з пластиліну чи глини, робити аплікації, колажі, малювати на склі або тканині.

Безперечно, розвиткові гарного смаку та манер сприяє читання. Згідно з останніми дослідженнями соціолога Марка Тейлора з Оксфорда успіху в житті досягають переважно люди, які в дитинстві та підлітковому віці любили читати. Якщо малюки бачать, що батьки читають, то й самі тягнуться до книжки. Зробіть читання приємним ритуалом перед сном. Спільні вечірні читання люблять не тільки малюки та школярі молодшого віку, а й старші діти. Вигадайте систему заохочень для підлітків: якщо дитина сьогодні багато прочитала, дозвольте їй пізніше лягти спати або більше погуляти у дворі. Пропонуйте дитині цікаві книжки: не тільки класичні, а й сучасну дитячу літературу. Мій син, наприклад, якщо йому подобається художній фільм, обов’язково перечитує книжку, за мотивами якої його знято. Приміром, він із задоволенням прочитав усі «Пригоди Гаррі Поттера», на черзі - «Хроніки Нарнії».

Пам’ятайте також про існування електронних та аудіокнижок. Аудіокнижки можна слухати перед сном або в дорозі. Електронні книжки охоче читають діти - прихильники всіляких гаджетів. Російський актор Іван Охлобистін розповідає, що на iPad своїх дітей лише він може записувати кінофільми, електронні книжки та музику, а тому завантажує лише «правильні» фільми й музику.

Звісно, не варто забувати про естетику щоденного життя та побуту. Дитина повинна виховуватися в позитивній домашній атмосфері (без криків, скандалів, надмірних повчань). Естетика побуту прищеплюється тоді, коли вчиш дитину наводити порядок удома («встав зранку - прибрав свою планету», казав Маленький принц), прикрашати свою кімнату, накривати на стіл і вдягатися відповідно до ситуації. Привчайте дитину звертати увагу на свій зовнішній вигляд. Розкажіть, що одяг для ігор у дворі має бути один, а для відвідування лялькового театру - інший. Малюкові треба пояснити, що одяг гарно виглядає лише на охайних, на тих, хто тримає поставу.

Стиліст популярного жіночого журналу Ольга Іпатова і мама трирічної донечки ділиться власним досвідом: «Зараз саме зіткнулася з проблемою виховання смаку в моєї доці. Навіть у такому ніжному віці в неї своя думка з приводу того, «в чому піду, а в чому - ні». І переконати її раціональними словами неможливо. Тому я з нею граюся у принцесу, Попелюшку, Дашу-дослідницю. І пропоную їй набір подібних речей (або переконую, що вони подібні) до одягу улюбленої героїні. Згодом я планую продовжувати схожу гру з героїнями фільмів, можливо, навіть дівчатами-зірками. І це стосується не тільки одягу, а й захоплень, книжок, кінофільмів. Наприклад, Попелюшка вирощувала квіти, давай і ми спробуємо щось посадити? Як ти гадаєш, у нас вийде? Моє завдання зараз «правильно» гратися з дитиною, щоб фільтрувати приклади для наслідування і, можливо, навіть змінювати негативних персонажів».

Навіть вагітна жінка може впливати на розвиток смаку в дитини. Здавна вважалося, що майбутня мама повинна споглядати лише красу. Гарна музика, красиві речі навколо - мама спокійна і щаслива, а отже, спокійна і щаслива її дитина. Звісно, малюк нічого не скаже, якщо його одягнуть у помаранчевий комбінезон, покладуть у фіолетовий візок, а збоку причеплять рожевого зайця, але немовля сприйматиме цей кольоровий хаос, і потім, уже підліткові, важко буде пояснити, що «смужка» і «леопардовий» принт не поєднуються.

Навчіть дитину звертати увагу на деталі, підбирати кольори, дотримуватися певного стилю в одязі (якого кольору й стилю футболку можна підібрати до джинсів, а яку - до спортивних шортів), комбінувати речі. Але не будьте суворим диктатором, зважайте на вік дитини. Я знаю чоловіка, який наполягає, що його дворічного сина треба вдягати так само строго й однотонно, як вдягається він сам. Мама з дитиною не раз поверталася до магазина (вже без тата), щоб обміняти «серйозні й акуратні» футболки без малюнка на щось більш відповідне віку малюка. А я своєму синові, коли він був маленький, дозволяла вибирати одяг, і те, що він уподобав, справді дуже любив і з задоволенням носив.

Насамперед - якщо хочете, щоб ваша дитина мала гарний смак, - виховуйте власний смак. Той-таки Олександр Васильєв вважає, що «принца може виховати лише король, тобто батько має бути на відповідному рівні, щоб виховати сина мужнім, благородним, відповідальним, вишуканим. Але, звісно, мало хто може дати дитині таке виховання».

Ольга Іпатова нагадує: «Самі батьки повинні бути такими, щоб дитина схотіла бути схожою на них, щоб обговорювала музику, картини, стилі одягу або хоча б прислухалася до думки «предків». Тобто батьки, щоб бути цікавими та авторитетними для власної дитини, повинні постійно вчитися і вдосконалюватися (читати, ходити на концерти й виставки, слухати гарну музику)».

Поради стиліста

Для зовсім юних створінь підійде романтичний або спортивний стиль. Не варто носити тісні речі, сподіваючись, що так ви матимете стрункіший вигляд - навпаки, будете здаватися ще повнішими, ніж є насправді. Нижня білизна не повинна бути темнішою чи світлішою за основний одяг. Майже нічим не прикритий мереживний або золотавий бюстгальтер, трусики з-під джинсів - таке сьогодні можна часто побачити. Можливо, це модно, але стилю й краси ніяк не стосується.

Підліткам краще вдягати речі яскравих кольорів (блакитний, рожевий, червоний, синій, зелений) і простих фасонів. Але краще не комбінувати більше ніж три кольори. Стилісти вважають, що перший колір повинен переважати в силуеті, другий - підкреслювати та відтіняти, третій розставляти акценти. Чорний колір - універсальний, але дітям і підліткам краще ним не зловживати. Одяг у смужку (чи насичених малюнків) краще поєднувати з однотонним. Яскраві футболки, светри добре носити з білими чи синіми джинсами. До речі, психологи вважають, що вибір основних кольорів тісно пов’язаний із внутрішніми потребами людини.

Дівчатка-підлітки можуть використовувати дитячі елементи в одязі. Принти на футболках і цікаві аксесуари додадуть одягу шарму. Барвисті браслети, кумедні сережки, шарфи, сумки цікавого крою доповнять образ. Хлопчики можуть використовувати годинники, паски, бейсболки тощо. Пам’ятайте - одяг повинен гармоніювати із взуттям.

Вибираємо взуття

Взуття на шпильках дуже красиве, але, на жаль, підходить не всім, а тільки власницям струнких ніжок. Панянкам із повними щиколотками слід уникати такого взуття, а також балеток і туфель із шнурками та ремінцями, які зав’язуються навколо ноги.

Дівчатам із дуже худими ногами не слід купувати взуття на тонких підборах, оскільки створиться враження, що ніжки ось-ось надломляться під вагою тіла. Чорне взуття найкраще поєднується з речами темних тонів і зовсім не пасує до світлого, блискучого та яскравого вбрання.

Макіяж для підлітка

Зазвичай абсолютна більшість тинейджерів незадоволена станом свого обличчя, на якому відображаються всі гормональні баталії. Та якщо дівчинка почала фарбуватися - їй потрібні індивідуальні косметичні засоби. Альфа і омега гарного підліткового макіяжу - доглянута шкіра. Макіяж для дівчаток-підлітків вимагає особливої палітри: вона має бути ніжною, м’якою, ненав’язливою.

Щоб вуста виглядали природно привабливими, користуйтеся прозорим блиском, а не помадою. Дівчатка, які постійно користуються косметикою, часто опиняються перед спокусою змінити форму брів. Не поспішайте робити це - смаки і мода змінюються, а вищипані волоски можуть і не відрости! Не намагайтеся виправити ситуацію самотужки, зверніться до фахівців.

Якщо сумніваєтесь у власному смаку, спробуйте копіювати когось з хорошим стилем: це може бути мама, мамина подруга чи відома акторка - для дівчат або відомий спортсмен чи знайомий - для хлопчиків. У копіюванні немає нічого поганого. Цей метод часто використовують навіть стилісти. Через якийсь час період копіювання мине, і помітите, що тепер вам легше вибирати чи комбінувати речі, а невдовзі вже зовсім не матимете потреби когось копіювати! – радить Ольга Іпатова.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі