СІМЕЙНИЙ ПОСТМОДЕРН

Поділитися
Прагнення зберегти хоч якісь уламки стабільності в нашому стрімко змінюваному світі по-людськи цілком зрозуміле...

Прагнення зберегти хоч якісь уламки стабільності в нашому стрімко змінюваному світі по-людськи цілком зрозуміле. Добре зрозуміле й те, що основним претендентом на роль цього «уламку» виявляється сім’я. Причому «традиційна», про яку, щоправда, більшість «хранителів сімейних цінностей» знає лише з літературних і кінематографічних штампів минулого століття.

Спроби визначити, що ж тепер вкладається в поняття «сім’я» як обивателями, так і юристами, політиками, соціологами, демографами і священиками, останнім часом дедалі частіше закінчуються невдачею. Особливо після того, як Канада, слідом за Бельгією і Нідерландами, легалізувала одностатеві шлюби. Власне, канадських законодавців юридичні тонкощі визначення «сім’ї» та «шлюбу» хвилювали значно менше, ніж утілення в життя Хартії прав і свобод людини, що в Канаді входить до складу конституції. І хоч ця хартія була прийнята ще 1982 року, зміна чинного законодавства стала актуальною лише зараз.

Здавалося б, саме від Канади, яку багато хто ще вважає зразком патріархального способу життя й уродженого консерватизму, цього можна було очікувати в останню чергу. Та ж Америка, що культ гомосексуалізму насаджує усьому світу за допомогою голлівудських конвеєрів, мала на старті цих перегонів значну «фору». Але втратила її буквально за останні три десятиліття, відтоді як Канада проголосила курс на «відчиняння дверей» для емігрантів із усього світу. У Торонто, в минулому славному своєю «гомогенністю» й вірністю старим британським традиціям, тепер понад 40% городян іноземного походження. Дві тисячі етнічних ресторанчиків, радіомовлення 30 мовами, колоритні альтернативи кожному усталеному обряду, традиції, звичаю. І при всьому цьому — вірність національному консерватизму. Адже основним кредо прабатьків канадської держави було «живи сам і не заважай жити решті». У тому числі й сексуальним меншинам.

Втім, зміна ставлення до гомосексуалістів характерна не лише для Канади. У багатьох країнах соціологічні опитування свідчать, що більшість населення проти дискримінації представників сексуальних меншин на роботі й у громадському житті. Вже 2002 року понад 60% американців заявили, що одностатеві зв’язки між дорослими людьми мусять бути легальними й вільними.

Ось тут і криється черговий підводний камінь цієї дуже непростої проблеми. За даними усе тих же соціологів, у середині 1970-х років середній вік гомосексуалістів складав 20 із зайвим років. Тепер — 16—17. Наскільки свідомим є вибір цих підлітків, які ще не доросли навіть до права купити собі кухоль пива? І які механізми дозволять запобігти зловживанням на цьому грунті?

Однак найголовніше — як усі ці революційні перетворення в соціальному укладі суспільства й у психології людей вплинули на проблеми сім’ї та шлюбу? Виявляється, за останні 20 років — ніяк. Різке зниження кількості шлюбів і зростання числа розлучень, зафіксовані в середині минулого століття, із 1980-х років практично припинилися. Професор соціології Алан Буз порівняв результати двох загальнонаціональних досліджень, проведених з інтервалом у 20 років. За трьома ключовими параметрами — відчуттям сімейного щастя, ступенем сімейної взаємодії, стійкістю до розлучень — особливих зрушень помічено не було. Зате розподіл ролей у сім’ї продовжує зазнавати суттєвих змін. Чоловікам доводиться брати на себе дедалі більшу частку роботи у домі, і відповідно до цого зростає ступінь їхнього невдоволення. Однак паралельно зростає і ступінь задоволення жінок.

Сім’я епохи «соціального модернізму» наштовхнувся на рифи особистого егоїзму. «А що я з цього матиму?» — запитує себе кожна молода людина, захоплена думкою (чи пропозицією) про шлюб. Лише після того, як це питання трансформується в інше: «А що я зможу дати своєму партнеру?», народиться, як стверджує професор Буз, сім’я у стилі постмодерну. І не настільки важливо, чи буде в ній поляризація статей, головне — яка модель виявиться найбільш зручною для всіх її учасників.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі