Шість занять — і ти вже тато...

Поділитися
Про роль чоловіка в сім’ї сказано і написано багато. Але усі ці правильні слова кудись зникають, коли у молодій сім’ї от-от має статися дуже важлива для неї подія — народитися дитина...

Про роль чоловіка в сім’ї сказано і написано багато. Але усі ці правильні слова кудись зникають, коли у молодій сім’ї от-от має статися дуже важлива для неї подія — народитися дитина. Точніше, молодому майбутньому батькові чомусь надзвичайно складно матеріалізувати їх у якісь свої конкретні дії. Адже крім загальних постулатів, він, як правило, ніякими ні знаннями, ні навичками не володіє. Така відсутність психологічної підготовки може негативно відобразитися на стосунках подружжя, навіть призвести до відчуження між батьком і дитиною. Адже для молодого тата, як і для мами, пологи — це теж стрес, причому пов’язаний з чимось таємничим, а людина, як правило, боїться того, чого не знає.

Аби запобігти цьому, директор центру репродуктивного здоров’я, який працює при Кіровоградській жіночій консультації №2, лікар-андролог Михайло Карплюк організував «Тато-школу». І виявився першопрохідцем — подібного досвіду в Україні досі не існувало.

За основу він узяв шведську модель, де такі школи існують ще з початку 90-х років. Проаналізовано, що у родинах, де батьки беруть активну участь у вихованні малюка уже з перших днів його появи на світ, як правило, не одна дитина, вони рідше розлучаються, більше того, коли чадо підростає, у нього виникає набагато менше проблем у стосунках зі світом, ніж у однолітка, який спілкувався із татом від випадку до випадку.

Звичайно, нам ще дуже далеко до буденної практики шведів, коли тата використовують своє право на оформлення відпустки по догляду за дитиною (зазвичай на місяць), а 30 відсотків дітлахів, що захворіли, теж доглядають вони. Тренери кіровоградської «Тато-школи» (а це науковець Олексій Хмара, профспілковий активіст Сергій Петров, працівник обласного центру підвищення кваліфікації держслужбовців Анатолій Стоян, журналіст Андрій Кривуляк) про все це знають не з чужих уст — кожен з них за тією чи іншою програмою побував у Швеції, усі вони пройшли відповідні тренінги, оволоділи методикою викладання. Ще одна необхідна умова — досвід успішного батьківства, адже заняття дуже мало схожі на звичайні лекції. Це, швидше, обмін думками, обговорення.

Хоча не можна не враховувати і їхню просвітницьку роль. Михайло Карплюк констатує, що спілкування з майбутніми батьками показує: їхній рівень поінформованості і щодо фізіології пологів, і щодо репродуктивного здоров’я дуже низький. Поки що викладачі ведуть кожен свій розділ, але було б набагато краще, аби кожен з них опанував весь цикл занять (а їх шість — три до пологів і три після), і вів окремо свою сформовану групу. Адже тут надзвичайно велику роль відіграє фактор довіри, якщо вона з’являється і утверджується, то молодий тато не пропускатиме занять, якщо ж кожне з них ніби відокремлене один від одного, ймовірність вибіркового ставлення до них дуже велика. Найближчим часом заняття у Кіровоградській «Тато-школі» вестимуться саме в режимі окремих груп. Це стало можливим завдяки тому, що уряд Нідерландів підтримав відповідний проект у рамках україно-шведської програми «Олег and Ольга», причому аналогічні школи будуть організовані також у Вінниці та Тернополі.

Ще однією причиною виникнення «Тато-школи», де б чоловіки отримували певну підготовку, стало те, що у Кіровограді з осені минулого року практикуються спільні пологи, тобто присутність чоловіків. Повернення у так званий фізіологічний коридор показало серйозні позитивні зміни: наприклад, збереження теплового ланцюжка (коли дитину відразу після народження кладуть на мамин живіт) зменшило захворюваність немовлят з 12 до 0,2 відсотка. Присутність при всьому цьому чоловіків відіграє позитивну психологічну роль. Їм же без відповідної консультації обійтися важко.

Не менш важливо, аби молодий тато, розуміючи фізичний і моральний стан дружини, особливо у перші тижні після народження немовляти, всіляко допомагав їй, а не вимагав уваги до себе. В цей час у неї майже не залишається вільної хвилини для себе, для розвитку свого внутрішнього світу, і якщо чоловік хоч якоюсь мірою допоможе їй у такий момент, це може стати запорукою довголітньої гармонії у сімейних стосунках.

Врешті, не кожен тато знає, де купити коляску, яка була б зручною, або як визначати якість дитячого харчування. Але найголовніше — любов до майбутньої дитини. Як каже Михайло Карплюк, якщо маля відчуває, що його люблять, навіть народжується легше. Навчити любові неможливо, а от проявляти її, зробити свою турботу максимально комфортною і корисною, мусить вміти кожен тато.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі