ЩОБ МАЛЮК НАРОДИВСЯ ЗДОРОВИМ... - Соціум - dt.ua

ЩОБ МАЛЮК НАРОДИВСЯ ЗДОРОВИМ...

17 травня, 2002, 00:00 Роздрукувати Випуск №18, 17 травня-24 травня

Іридологи, лікарі, котрі ставлять діагноз за станом райдужної оболонки ока людини, стверджують, що, зазирнувши у вічі новонародженого, можуть приблизно визначити тривалість його життя...

Іридологи, лікарі, котрі ставлять діагноз за станом райдужної оболонки ока людини, стверджують, що, зазирнувши у вічі новонародженого, можуть приблизно визначити тривалість його життя. Наскільки цей прогноз виправдається, залежить від самої маленької людини, від її подальшого способу життя. А ось за здоров’я немовляти до моменту народження усю відповідальність несуть його мама і тато.

За статистикою, в Україні лише 6% дітей народжуються практично здоровими. Решта до самого початку свого життя вже мають різноманітні патології того чи іншого ступеня тяжкості. Про те, що потрібно робити (а головне — що не потрібно!), який спосіб життя вести, щоб із максимальною ймовірністю зачати і народити здорову дитину, ми вирішили поговорити з досвідченим лікарем, акушером-гінекологом Центру жіночого здоров’я при пологовому будинку №6 Мариною Марчак.

— Марино Фаїківно, за скільки потрібно починати готуватися до зачаття дитини?

— Мама, котра виношує дівчинку, уже повинна думати про її репродуктивну функцію. Потрібно не забувати, що внутрішньоутробні умови впливають на виникнення певних захворювань у дорослому віці. Як стверджують медичні генетики, хронічний вплив негативних чинників на жінку під час вагітності навіть у невеликих дозах призводить до адаптації плоду до цих умов. У результаті перепрограмовується обмін речовин, ендокринна система починає розвиватися швидше, аніж нервова й імунна. У результаті дитина може народитися з недостатнім розвитком нервової й імунної систем.

Коли дівчинка вступає в підлітковий вік, батьки повинні ставитися до її здоров’я з особливою увагою. Збалансоване харчування, розумні навантаження, повноцінний відпочинок, спокійна обстановка в домі — запорука здоров’я майбутньої матері. Сьогодні ж багато батьків вимагають від дітей не лише гарного навчання в школі, а й досить високих результатів на різноманітних курсах іноземних мов, комп’ютерних тощо. Надмірні навантаження — як фізичні, так і розумові — нерідко викликають стан постійного стресу, що, у свою чергу, може призвести до порушення менструального циклу — однієї з досить частих патологій сучасних дівчат. А це чревате безпліддям й іншими розладами репродуктивної системи. На репродуктивне здоров’я значною мірою впливає і здоров’я соматичне, особливо в підлітковому віці.

Сучасним батькам, зайнятим кар’єрою і власними проблемами, немає коли простежити за харчуванням дочки-підлітка, одягом у холодну пору року, просто поговорити про інтимний бік життя. У результаті цілком дорослі дівчата (та й хлопці теж) залишаються сексуально неграмотними, а в поєднанні з раннім статевим життям це нерідко призводить до сумних наслідків — ранньої вагітності і захворювань, які передаються статевим шляхом (ЗПСШ). Тим часом найсерйозніші патології найчастіше викликані саме ЗПСШ (наприклад, хламідії, вірус герпесу, папіломи) і так звані TORCH-інфекції (токсоплазмоз, цитамегаловірус, краснуха й інші). Тому дівчатам навіть у юному віці не зайво хоча б раз на рік проходити обстеження у гінеколога. Особливо це стосується тих, хто збирається (чи просто припускає можливість) у найближчому майбутньому завести дитину. При цьому слід врахувати, що коли буде знайдено інфекцію, то на лікування знадобиться місяць і ще два місяці пройде до контрольного обстеження. Тобто в ідеалі десь за півроку до імовірного зачаття бажано пройти обстеження (краще разом із партнером), відмовитися від шкідливих звичок і виключити вплив шкідливих чинників.

Неліричний відступ

За останніми даними Інституту соціальних досліджень, негативні явища у відтворенні населення відбуваються на тлі погіршення здоров’я вагітних. За десять років (із 1990 по 2000 рр.) частота анемій серед вагітних збільшилася майже в 4,5 разу, хвороб сечостатевої системи — у 4 рази, хвороб кровоносної системи — у 1,7 разу. 15,8% жінок репродуктивного віку мешкають на радіаційно забруднених територіях. Кількість захворювань щитовидної залози у вагітних жінок збільшилася в 10,9 разу, що значно збільшує ризик материнської смертності.

Із 10 тисяч жінок 125 мають запальні захворювання статевих органів. Серед 15—17-річних таких 10%. Ці захворювання підвищують ризик виникнення позаматкової вагітності, безплідності, появи новоутворень. Ризик виникнення позаматкової вагітності після перенесеного запалення збільшується в 6—10 разів. В останні роки відзначається вибухонебезпечне зростання низки ЗПСШ. У кілька разів збільшилася кількість хворих на гонорею, у 22,3 разу зросло число хворих на сифіліс. Зростають захворювання на трихомоніаз, хламідіоз, мікоплазмоз тощо. Причому найбільша небезпека в тому, що протікають вони в хронічній формі, непомітній для хворого. Тривале протікання цих захворювань також призводить до безпліддя й онкогінекологічної патології.

Нормальні пологи становлять у середньому усього лише 31%. 2000 року 68,4% пологів пройшли з ускладненнями — в основному «із вини» анемій і аномалій пологової діяльності.

Важливий показник репродуктивного здоров’я — невиношуваність вагітності, що є серйозною проблемою протягом кількох десятиліть в основному як результат високої поширеності абортів (причина 80% випадків безпліддя) і ЗПСШ. Ранній початок статевого життя призвів до збільшення контингенту вагітних у віці 14—17 років, що також уплинуло на частоту невиношуваності, оскільки в ранньому віці вона в 2,5 разу вища, аніж у жінок дітородного віку. 2000 року 0,03% склали пологи в дівчат віком до 14 років, 3,2% — віком від 15 до 17 років.

Тим часом медичні генетики стверджують, що в жінок до 19 років під час вагітності частіше розвивається плацентарна недостатність, загроза переривання вагітності й анемія. Їхні діти частіше народжуються з низькою вагою, мають нижчі показники за шкалою Апгар. Смертність серед дітей, народжених юними матерями, у 2,5 разу перевищує аналогічний показник у дітей, народжених жінками старшого віку. У юних матерів на 11% вищий ризик народження дитини з уродженими аномаліями.

Зростання захворювань прямо пов’язане з материнською смертністю. Щороку під час вагітності і пологів ми втрачаємо близько 100 жінок. Попри те, що в останні роки спостерігається тенденція до зменшення материнської смертності, вона в 3—4 рази вища, аніж у розвинених країнах. Головна причина — знову ж таки аборти, низький рівень репродуктивного здоров’я і невчасної діагностики захворювань: гроші на якісне обстеження є далеко не у кожного, та й культура відвідання лікарів у нас розвинена слабо. Саме аборт залишається головним методом регулювання народжуваності. Майже 70% жінок віком 40—44 років мали хоча б один аборт, а серед 15—19-річних — 1,5%. 2000 року кожні 55 вагітностей зі 100 закінчилися абортом. Аборти і пов’язані із ними ускладнення забирають життя кожної четвертої жінки, котра померла під час вагітності. Особливо це відноситься до тих, хто робив аборт не в стінах медустанови. 2000 року після абортів у країні померли 20 жінок.

— Я чула, що і по завершенні гормональної перебудови в підлітковому віці жіночий організм не перестає бути досить чутливим до стресу.

— Усе залежить від індивідуальних особливостей організму. Хоча, звісно ж, хімічний вплив на шкідливому виробництві, нікотин і алкоголь, нічні чергування, складні стосунки в сім’ї і на роботі вносять свою лепту в статистику репродуктивних невдач. Особливо всі ці чинники небезпечні безпосередньо перед зачаттям і в перші місяці вагітності, коли плід ще не захищений плацентою (вона формується на 16-й тиждень). Крім того, майбутнім мамам небажано довгий час працювати з комп’ютером і перебувати на активному сонці.

ДО РЕЧІ

Спонтанні аборти (8,6% від усіх вагітностей) і передчасні пологи частіше за все трапляються у жінок, які займаються фізичною працею в умовах неповноцінного незбалансованого харчування, у сім’ях із незареєстрованим шлюбом, із невирішеними соціально-побутовими проблемами. У нас же в умовах, які не відповідають санітарно-гігієнічним нормам, працюють близько мільйона жінок, майже 6 тис. — на виробництві, забороненому для них законодавством, 314 тис. жінок — у нічних змінах. Щороку 8—9 тис. працюючих жінок одержують травми.

— А на репродуктивну функцію хлопчика — майбутнього батька — ці чинники впливають тією ж мірою?

— Вірусні інфекції однаково небезпечні як для майбутньої матері, так і батька. Але, скажімо, вплив алкоголю й куріння дещо інший. З літератури відомо, що продукти тютюнокуріння негативно впливають на якість сперматозоїдів. Однак вони періодично обновляються, і якщо чоловік припиняє курити і вживати алкоголь, то в нього є всі шанси мати здорову дитину (якщо, зрозуміло, немає захворювань, небезпечних для репродукції). Для такого очищення цілком достатньо трьох місяців. У яйцеклітинах же шкідливі речовини можуть згодом накопичуватися. Тому жінка більш уразлива з точки зору ризику репродуктивних невдач у результаті дії різноманітних шкідливих чинників.

— До речі, про індивідуальні особливості. Ви якимось чином визначаєте генетичні патології? Адже цілком можливо, що причиною спонтанних абортів чи безпліддя у конкретної жінки є не штучне переривання вагітності в юності чи активне паління, а мутації в генах?

— Якщо жінка збирається народити першу дитину після 32 років, то ми її в обов’язковому порядку направляємо на генетичну консультацію. Вона потрібна й у тому випадку, якщо жінка молода, а її партнер старший 40 років.

ДО РЕЧІ

За міжнародною класифікацією хвороб налічується близько 20 причин жіночого безпліддя і близько 30 — чоловічого. При цьому приблизно в 30% випадків безпліддя залежить від проблем жінки, у 30% — від проблем чоловіка, а в 30% — від того, що обоє не зовсім здорові. 10% пар, які обстежують із приводу безпліддя, вважаються здоровими, а діагноз звучить як безпліддя неясного походження. Хоча, як жартома кажуть деякі лікарі, немає здорових людей, є лише недостатньо обстежені.

А недавні дослідження американських учених ще раз підтвердили факт: у нащадків літніх чоловіків підвищується можливість генетичних ускладнень. Виявляється, літній вік батька суттєво збільшує ризик появи на світ дитини, хворої на шизофренію. Якщо батьку в момент зачаття було за 50, то можливість хвороби у малюка утричі вища порівняно з тими дітьми, чиїм батькам менше 25. За оцінками науковців, кожний четвертий випадок шизофренії пояснюється віком батька.

— Ще одне питання, яке цікавить сьогодні багатьох: чи дійсно можна за допомогою спеціальної дієти запрограмувати стать майбутньої дитини?

— Наукових підтверджень цьому немає. А ось те, що раціональне повноцінне харчування сприяє народженню здорової дитини — достатньо. Особливо важливим є вживання у достатній кількості продуктів, багатих на залізо, кальцій, фолієву кислоту, вітаміни. Чого слід уникати, то це вживання різноманітних медикаментів. Деякі з них можуть викликати уроджені пороки серцево-судинної і нервової систем, редукційні пороки кінцівок, затримку психомоторного розвитку тощо. Більш докладні рекомендації може дати лише лікар на основі індивідуальних особливостей організму.

Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу DT.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter
Додати коментар
Залишилось символів: 2000
Авторизуйтеся, щоб мати можливість коментувати матеріали
Усього коментарів: 0
Випуск №22-23, 15 червня-21 червня Архів номерів | Зміст номеру < >
Вам також буде цікаво