Розкішний відпочинок у стилі сан-сусі

Поділитися
У блакитній мантії з золотою короною на голові король Карл IV повільно їхав містом на своєму улюбленому коні...
Улюблене місто Казанови

У блакитній мантії з золотою короною на голові король Карл IV повільно їхав містом на своєму улюбленому коні. Слідом за ним, побрязкуючи латами та зброєю, ішли лицарі, готові в будь-який момент захистити Його Величність. Але захист від ворогів, з причини повної їх відсутності, не був потрібен, а від стріл, що летіли з-під вій юних красунь, король успішно оборонявся з допомогою своєї чарівної посмішки. Такою барвистою ходою в теплий травневий день відкрився новий сезон у Карлових Варах.

А коли сині сутінки опустилися з гір на сяюче вогнями місто, європейська аристократія зібралася на дворянський костюмований бал.

Повернути душевний спокій після такого емоційного удару, як завжди, допомогла знаменита карловарська вода. Аристократи й аристократки, знявши маски та капелюшки після балів і прийомів, знову стали бажаними гостями численних санаторіїв і лікарень курорту. Розваги розвагами, але здоров’я, знаєте, берегти потрібно. І найкраще це можна зробити саме в Карлових Варах.

Чому саме тут? Обізнані люди стверджують, що немає у світі іншого такого курорту, де б можна було випити цілющу воду з 12 джерел, воду — різну за складом, смаком і, звичайно ж, впливом на організм. А він, як пам’ятаємо, майже на 80% складається з води — тож збагачення солями та мікроелементами час від часу справді необхідне. Ясна річ, шлях до «водопою» вкаже лікар і до того ж обов’язково уточнить, скільки й коли — до їжі чи після — її пити. Але якщо стане трохи нудно від приписів, можна прогулятися від однієї колонади до іншої і спробувати цілющої вологи з джерела самого Карла IV або князя Вацлава. Тим, хто дуже засмучений результатами виборів (будь-яких!), зняти стрес напевно допоможе джерело Свободи, ну а романтикам — пряма дорога до джерела Русалки. Не має рації той, хто думає, що вода скрізь однакова, а назви вигадали для розваги, — вона відрізняється не лише складом, а й навіть температурою. Найзнаменитіше джерело, що має номер 1 і називається Вржидло, б’є з-під землі шумним гейзером і сотні років має постійну температуру 72,7 градуса за Цельсієм. А найхолодніша вода — 47,1 градуса витікає зі Скельного джерела.

Те, що в Карлових Варах давно й успішно лікують захворювання шлунково-кишкового тракту, опорно-рухового апарату, а також цукровий діабет, ожиріння та інші порушення обміну речовин, мабуть, знають усі. Але ж іще за часів Карла IV було відомо, що всі хвороби від нервів, або, як тепер кажуть, від стресів. І зовсім не обов’язково горіти на роботі доти, доки лікар знайде якусь хронічну неприємність в організмі. В Європі зараз модно не хвороби лікувати, а займатися профілактикою. Карловарський курорт саме для цього й призначений. У цьому щиро переконані лікарі-бальнеологи, що працюють у санаторіях акціонерного товариства «Імперіал». Вони розробили спеціальну програму порятунку від негативного впливу стресів. Чудодійна вода та індивідуально підібрана дієта вкупі з численними водолікувальними процедурами, грязями, лімфодренажем і масажами, яких тут пропонують аж сім різновидів, дозволяють не просто оздоровитися, але й скинути років десять як мінімум.

Колись, якщо пригадати романи ХIХ століття, на води їхали пані і панове не лише дуже поважного віку, а й середнього, і навіть молодь відвідувала курорти. І, як свідчать літературні джерела, там не тільки лікувалися, ще й романи заводили. Додому поверталися, забувши не лише про виразку та холецистит, але й про мігрень і безсоння. Проте, якщо в минулі часи курортники в основному прогулювалися навколо джерела і не знали, чим зайняти вільний час, то нині гості курорту занепокоєні іншим — привабливих пропозицій так багато, що важко вибирати, а щоб усе спробувати, доведеться приїхати сюди ще не раз...

Гордість АТ «Імперіал» — гольф-клуб із багаторічною історією та усталеними традиціями. Комерційний директор АТ Олександр Ребьонок сам захворів на цю гру, бере участь у турнірах, тому для гостей створено всі умови — відмінне поле для гри, майданчик для тренувань, до послуг новачків — терплячі тренери. Власне кажучи, кожен може вибрати заняття до душі — тут цілий рік працюють тенісні корти, тренажерний зал, є фітнес-центр, солярій і, звісно ж, басейни та сауни. До слова, до складу найбільшого в Карлових Варах санаторного комплексу АТ «Імперіал» входять три санаторії — тризірковий «Швейцарське подвір’я» і два чотиризіркові — «Сан-Сусі» (що означає «без турбот») і знаменитий «Імперіал».

Чим саме відомий «Імперіал», Олександр Ребьонок може розповідати годинами, до того ж дуже аргументовано і захоплююче. Мені зрозуміла його гордість, адже зовсім нещодавно, якихось сім-вісім років тому, цей санаторій на ладан дихав — номери були порожні навіть у розпал сезону, а темні вікна навіювали сум на всю околицю. Величну будівлю з вежами було побудовано на вершині одного з лісистих пагорбів майже сто років тому. Тут усе дихає розкішшю та комфортом — сама назва говорить про те, на кого розраховані і номери, і зали ресторанів. Виходиш на балкон — чудове лісове повітря, дзвінка тиша, а внизу, як на долоні, — Карлови Вари. За бажанням хвилин за десять можна спуститися до джерел пішки. А якщо ноги збивати не хочеться, можна скористатися фунікулером, побудованим свого часу саме для гостей «Імперіалу». До речі, тут є і свій бювет, до якого підведено воду з джерела «Вржидло».

Номери — затишні, відмінно умебльовані; а ресторани — «Прага» та «Париж» — можуть задовольнити будь-яку забаганку гурмана. В холі допитливі відпочивальники можуть побачити велику фотографію, на якій легко впізнати президента сусідньої з нами країни, але не в кімоно, а з келихом шампанського. Та головне не це, а те, з ким він п’є — з самим шеф-кухарем «Імперіалу». Повірте, є за що цінувати цього майстра! Власне, сам за себе говорить той факт, що в АТ «Імперіал» працюють два кухарі з національної команди (у її складі всього дев’ять чоловік), яка на міжнародних конкурсах кулінарного мистецтва успішно захищає честь Чехії.

Навіть не віриться, що зовсім недавно курортники віддавали перевагу іншим санаторіям. Але от що дивовижно — відродити колишню славу «Імперіалу» вдалося нашому землякові, людині дуже далекій від медицини взагалі і бальнеології зокрема. О.Ребьонок майже тридцять років тому закінчив Київський політехнічний інститут, свій дипломний проект захищав на знаменитому заводі «Арсенал». Доля молодого інженера вирішувалася на розподілі, але зустріч із студенткою столичного медінституту все перевернула. Красуня Марія, уродженка Карлових Вар, за тодішніми законами, отримавши диплом, обов’язково мала повернутися на батьківщину. За нею поїхав і Олександр. Не тільки в нас, але і в Чехії непростим був перехід від комуністичного режиму до демократії. О.Ребьонок змінив не одне місце роботи, був час — навіть ходив у безробітних. Тоді й познайомився з товаришем по нещастю, з таким же безробітним, що незабаром став його партнером по бізнесу. Дізнавшись про тяжке становище санаторію «Імперіал», що розгубив усю клієнтуру, вони разом підготували бізнес-план його реанімації. Як виявилося пізніше, дуже ефективний.

— «Імперіал» добре знали в Радянському Союзі, — розповідає О.Ребьонок. — Історія почалася з того, що після Перемоги тут лікували поранених червоноармійців, а трохи пізніше санаторій подарували СРСР на знак подяки за визволення Чехословаччини. Спочатку він належав Міністерству охорони здоров’я, а потім перейшов до профспілок — під крило ВЦРПС. Лікуватися тут було і престижно, і приємно. Після розпаду Союзу почався і розпад «Імперіалу».

— Повернути гостей у санаторій було непросто. На що робили ставку?

— Нам до душі нова філософія оздоровлення, яка передбачає крім лікарських консультацій та програмного лікування будь-які процедури і послуги, що поліпшують якість життя гостей та забезпечують їм комфортне перебування в Карлових Варах. У Європі популярний гольф — наші гості мають відмінне поле. Подобається клубний відпочинок — створюємо затишний престижний клуб, де вечорами грають джаз. Я вже не кажу про те, що для розробки лікувальних і реабілітаційних програм ми залучали найкращих фахівців-бальнеологів, а висококваліфіковані дієтологи чимало потрудилися над тим, щоб запропонувати дієту на будь-який смак — їх у наших ресторанах дев’ять. Оскільки раніше тут відпочивали радянські громадяни, було логічно запропонувати путівки у пострадянські країни. Я чимало часу провів у відрядженнях, можна сказати, побував скрізь: від Москви до Далекого Сходу. Незабаром крига скресла — до нас почали приїжджати нафтовики з Тюмені, відгукнулися Урал і Москва.

— Російська мова звучить у Карлових Варах значно частіше, ніж чеська. А українську у ваших санаторіях можна почути?

— З України приїжджає менше гостей, ніж нам хотілося б, але за останній рік їх кількість збільшилася майже на чверть. Тішить те, що їдуть люди активного віку, для яких турбота про здоров’я стала потребою. Останнім часом помітно активізували свою роботу турагентства. Вчора ми нагороджували найкращу двадцятку топ-менеджерів із різних країн, які успішно співробітничають з АТ «Імперіал». Мені приємно зазначити, що серед нагороджених — і Світлана Нечаєва, директор київського турагентства «Лоял», яке здобуло право бути нашим офіційним представником в Україні.

— Щоб карловарська вода цілюще подіяла на організм, лікарі рекомендують класичний тритижневий курс оздоровлення. Але ж бізнес диктує свій ритм, а так хочеться хоча б тиждень побути «сан-сусі»!

— Розуміючи, що тривалий відпочинок у Карлових Варах не всіх влаштовує, ми пропонуємо тижневі програми на будь-який смак. Наприклад, «сім днів проти стресу» ідеально підходить бізнесменам, які дуже багато працюють. За короткий час вони зможуть мати традиційні водні процедури, пройдуть курс кисневої терапії, що дуже ефективна в поєднанні з вітамінними коктейлями та різноманітними масажами. Дуже популярною стала програма «Побалуйте себе», яку, зазвичай, вибирають жінки. Наші фахівці дуже скрупульозно її складали, найвимогливіші гості їдуть від нас задоволеними.

Ще б пак хтось залишився незадоволеним! Мало того, що всього за тиждень втрачаєш зайві кілограми, поліпшується сон, шкіра стає оксамитовою, а в очах з’являється живий інтерес до життя — нарешті відіспалася, надихалася, набралася енергії. Окрім традиційних процедур, гостя одержує масажі з ароматерапією і кисневою терапією, приймає ванни з мінеральною водою.

Акціонерне товариство «Імперіал» пережило не одну реорганізацію, і нарешті з семи підрозділів було створено те, що нині користується такою популярністю у приїжджих. На відміну від аристократичного «Імперіалу», санаторій «Сан-Сусі» ззовні видається демократичним та навіть легковажним. Справді, тут можна з комфортом відпочити, підлікуватися, набратися сил. Крім східних німців, що давно його облюбували, тут багато росіян, приїжджають сюди й наші земляки. А от тризірковий «Швейцарське подвір’я» більше до смаку західним німцям. Є в цих санаторіїв загальна таємниця — глибокі підземні ходи. Щоправда, жодної містики — це світлі коридори та ліфти, що ведуть до вілли з милою назвою «Мерседес». Так звані сухі процедури відпускаються в санаторіях, а все, що пов’язано з водою, — на віллі. Тут надзвичайний басейн, здається, навіть кращий, ніж в «Імперіалі», — він розташований на рівні першого поверху, скляні стіни та стеля пропускають сонячні промені, а вікна відчиняються прямо в сад із квітучими деревами. Вдень тут проводиться лікувальна фізкультура, а ввечері можна поплавати у своє задоволення — вмикається підсвітка, грає музика, просто над головою сяють зорі — йти звідси зовсім не хочеться. За словами заступника мера Карлових Вар Моніки Маккієгової, слава цього курорту створювалася протягом багатьох століть, нинішня влада бачить своє завдання в тому, щоб зберігати і продовжувати кращі традиції. Тут чекають гостей, тому що кожен працівник сфери туризму завантажує роботою ще п’ятьох суміжників — кухаря, таксиста, продавця та ін. І в той же час намагаються зробити місто затишним та зручним для місцевих жителів, щоб вони не почували себе лише обслугою. Тут проводиться кілька міжнародних кінофестивалів, у тому числі й туристичних фільмів, а також фолькфестивалі та карнавали, планується будівництво аквапарку і центру розваг для дітей. Комісія мерії з перспективного розвитку міста намагається працювати так, щоб гармонійно поєдналися інтереси і городян, і гостей. Тепер, мабуть, найгостріше питання — реконструкція аеропорту, яка занадто затяглася. Багато туристів віддавали б перевагу польоту прямо до Карлових Вар, а не до Праги. Влада обіцяє, що незабаром вони матимуть таку можливість.

Наситившись Карловими Варами, можна вирушати до Праги або Пльзеня, де варять знамените пиво. Мені ж дуже сподобалася подорож до замку Кінжварт, який у ХIХ столітті був літньою резиденцією князя Меттерніха, який прославився тим, що як міністр закордонних справ, а потім і канцлер Австрії він примудрявся одночасно дружити з непримиренними ворогами — французьким імператором Наполеоном та російським імператором Олександром. У замку зберігаються дорогі подарунки від обох імператорів як свідчення майстерності дипломата. До слова, тут вражаюча бібліотека — понад 30 тисяч книжок, карт і атласів, а також розкішна колекція зброї та порцеляни.

Сибаритам, яким не до вподоби музейна тиша, гід рекомендує одне чудове місце, де можна викупатися... у шоколаді. Так, у теплому шоколаді, що такий корисний для шкіри. Кажуть, що жінки цілком змінюються буквально за два-три сеанси, але зловживати не можна — омолоджувальний ефект настільки виразний, що потім паням бальзаківського віку навіть шампанське не продають без паспорта — за школярку вважають. Так це чи ні — перевірити нескладно. До речі, чоловіки теж не будуть нудьгувати, вони можуть не тільки попити знаменитого чеського пива, але й прийняти пивну ванну, після якої всі мрії збуваються. Європейці бронюють місця в пивній лікарні за місяць наперед.

Мешканці Карлових Вар пишаються своїм містом й охоче розповідають, що тут бували і Гете, і Петро I, і Маркс та багато інших знаменитостей. Але тільки цього року я випадково почула ще про одну особистість — виявляється, Казанова доживав свій вік неподалік від знаменитих джерел. Працював у якогось вельможі в бібліотеці, пив цілющу воду і до 80 років залишався чарівним та привабливим. В усіх відношеннях. Але чи варто чекати такого поважного віку, щоб переконатися в користі карловарської води? Адже літаком до Праги — всього півтори години. Потім година автобаном, і з відпочинком у вас все — «сан-сусі».

За організацію поїздки редакція дякує туристичній компанії «Лоял» (www.loyal.com.ua )

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі