ПРОГУЛЯНКИ ДЛЯ РОЗУМУ - Соціум - dt.ua

ПРОГУЛЯНКИ ДЛЯ РОЗУМУ

25 травня, 2001, 00:00 Роздрукувати Випуск №20, 25 травня-1 червня

Ще свіжі в пам’яті часи, коли весь цивілізований світ бігав після перенесеного інфаркту. Втім, уже тоді було доведено, що в деяких випадках біг може призвести до погіршення здоров’я...

Ще свіжі в пам’яті часи, коли весь цивілізований світ бігав після перенесеного інфаркту. Втім, уже тоді було доведено, що в деяких випадках біг може призвести до погіршення здоров’я. Та про шкоду піших прогулянок не говорив ніхто. Цим і рекомендують, причому настійно, зайнятися жінкам похилого віку американські лікарі.

Дослідження нейролога з Каліфорнійського університету Кристіни Яффе переконливо демонструють, що регулярні піші прогулянки і помірне фізичне навантаження зменшують ймовірність утрати пам’яті і розладів інших розумових функцій. Крім того, вельми важливий психологічний момент — не потрібно себе змушувати займатися незвичною або невластивою діяльністю, і тому якогось додаткового стресового навантаження на організм не буде.

У дослідженні, результати якого оприлюднили на щорічній зустрічі американської академії нейрології у Філадельфії, взяло участь шість тисяч жінок віком від 65 років. На початку дослідження кожна з них пройшла стандартний тест на пізнавальну здібність, що був повторений через вісім років — після закінчення експерименту. Під час тестування перевірялася здатність до концентрації уваги, особливо вибірна здатність засвоювати певну інформацію. Також вимірювалася здібність до так званого виконавчого контролю, що особливо важливо, наприклад, при керуванні автомобілем. Ця функція припускає одночасне здійснення операцій з планування, узгодження та координування своєї діяльності.

Потім жінок поділили на чотири групи — залежно від того, як багато вони ходять пішки і скільки калорій зазвичай витрачають. Брався до уваги і такий немаловажний момент, як підйом по сходинках. Максимально активна група переконливо продемонструвала набагато менший регрес своїх розумових здібностей, ніж представниці найменш активної групи. Навіть після врахування додаткових чинників, таких як вік, рівень освіти, паління і наявність специфічних медичних проблем, висновки медиків не змінилися.

Ці дані перегукуються з результатами нещодавніх експериментів, проведених на тваринах. Нейл Букгольц із національного інституту старіння встановив чіткий взаємозв’язок між фізичним навантаженням піддослідних тварин і біохімічними змінами в їхньому мозку. Припускається, що така сама взаємозалежність існує й у людей.

За всієї гаданої несенсаційності цього дослідження його значення дуже важко переоцінити. Адже дуже довго вчені шукали чинники ризику, що впливають на розвиток старечого недоумства. Хоча методи профілактики були цілком доступними і простими. Втім, до остаточної розгадки механізмів біохімічних і цитологічних змін, що відбуваються в мозку під впливом помірного фізичного навантаження, ще далеко. Артур Крамер із Бекманського університету навіть каже, що досліди на тваринах свідчать про наявність змін на молекулярному рівні. А доктор Яффе, дуже задоволена враженням від її дослідження, каже, що потрібні додаткові дослідження механізмів впливу фізичної діяльності на тонкі механізми роботи мозку: «Я думаю, що деякі з моделей, розроблені на тваринах, просто вражаючі. Адже вони показують, що мозок має набагато більшу пластичність, ніж ми припускали раніш, і що чинники на кшталт фізичної активності можуть безпосередньо впливати на мозок, стимулюючи встановлення додаткових контактів між нейронами».

Втім, вивчати біохімію і цитологію мозку пацієнтів, що гуляють, доктор Яффе поки що не має наміру, але вона планує провести не менш масштабне дослідження, в якому візьме участь кілька тисяч чоловіків похилого віку.


за матеріалами
International Herald Tribune

Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу DT.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter
Додати коментар
Залишилось символів: 2000
Авторизуйтеся, щоб мати можливість коментувати матеріали
Усього коментарів: 0
Випуск №42, 9 листопада-15 листопада Архів номерів | Зміст номеру < >
Вам також буде цікаво