Право кожного

Поділитися
ООН має намір виробити більш реалістичні та прийнятні для всіх країн критерії оцінювання дотримання прав і свобод людини...

ООН має намір виробити більш реалістичні та прийнятні для всіх країн критерії оцінювання дотримання прав і свобод людини. Про це йшлося на завершеній у Женеві 30 червня першій сесії Ради ООН з прав людини.

Рішення про створення Комісії з прав людини було ухвалене на саміті у вересні 2005 року. Усього три тури голосування знадобилися Генеральній Асамблеї ООН, щоб повністю сформувати новий орган, в якому представлено всі регіони світу. До складу ради входять 47 держав, включаючи Україну, Росію та Азербайджан.

Ця правозахисна структура прийшла на зміну Комісії ООН з прав людини, заснованій 1946 року і яка 1948-го ухвалила Загальну декларацію прав людини. Скасовану комісію багато хто звинувачував у політиці подвійних стандартів і закулісних інтриг. Ініціатори створення ради постаралися врахувати сумний досвід попередниці.

За словами генсека ООН Кофі Аннана, новий орган дає всьому людству шанс відновити боротьбу за права людини, і цей шанс не можна пропустити. Це не просто гучні слова — сьогодні з правами людини пов’язані багато світових проблем. Завдання захисту прав людини нелегке і багатогранне. Глобалізація глобалізацією, але світ досі складається з різних цивілізацій, які по-різному розуміють проблеми прав і свобод людини. Виробити критерії оцінювання дотримання прав людини, прийнятні для всіх, — мабуть, одне із найважчих завдань. Дискусії щодо прав людини не повинні перетворюватися на інструмент політичного тиску на окремі країни. І під час розв’язання правозахисних проблем необхідно підходити з однаковими мірками до всіх, уникаючи упередженості і подвійних стандартів.

З 19-го по 22 червня на форумі проходили дискусії в рамках «сегмента високого рівня» з участю генсека ООН Кофі Аннана, президента Генасамблеї ООН Яна Еліассона, верховного комісара ООН з прав людини Луїзи Арбур, посла Мексики в ООН і президента Ради з прав людини Луїса Альфонсо де Алба, високопоставлених дипломатів із більш як 100 країн, керівників міжнародних організацій. Участь у сесії держав — членів ООН, не обраних до складу ради, свідчить про високу зацікавленість міжнародного співтовариства у розвитку і зміцненні правозахисної складової діяльності ООН.

У рамках дискусії країни виклали свої підходи до захисту прав і свобод у світі та співробітництва у цій сфері. Так, міністр закордонних справ України Борис Тарасюк у своєму виступі заявив, що Україна сприятиме Раді ООН з прав людини в реалізації її завдань. Він також наголосив на вагомому внеску правозахисних груп і неурядових організацій у подальшу діяльність ради і підтримав думку щодо необхідності розвитку механізмів взаємодії між цим новоствореним органом ООН та регіональними об’єднаннями, зокрема Співтовариством демократичного вибору й Організацією за демократію й економічний розвиток — ГУАМ. Б.Тарасюк привернув увагу делегацій до необхідності визнання голодомору в Україні 1932—1933 років актом геноциду проти українського народу як свідчення нетерпимості міжнародного співтовариства до будь-яких проявів порушення прав людини.

Безумовно, повного збігу поглядів у такій непростій сфері, як міжнародне співробітництво з питань забезпечення прав людини, не існує. Цього ніхто і не очікував, з огляду на істотні відмінності між державами — членами ООН із погляду рівня їхнього соціально-економічного розвитку, цивілізаційно-культурної самобутності, релігійних і національних традицій. Проте учасники дискусії були одностайні в тому, що необхідно зміцнювати міжнародний режим захисту прав людини, позбавлятися подвійних стандартів і максимально деполітизувати роботу нового основного правозахисного органу в системі ООН. Перша сесія мала, радше, «процедурний» характер, оскільки запитань було більше, ніж відповідей. Для початку необхідно розібратися зі «спадщиною» скасованої Комісії з прав людини.

Два нововведення, характерні для створеної ради, — це всеосяжні періодичні огляди і можливість оперативно реагувати на надзвичайні ситуації у сфері порушення прав людини. А перший іспит рада має скласти вже цієї осені, коли й обговорюватимуть нові критерії.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі