Полюби її або... - Соціум - dt.ua

Полюби її або...

12 серпня, 2005, 00:00 Роздрукувати Випуск №31, 12 серпня-19 серпня

«Волинь. Полюби її або не зупиняйся» — такий цікавий білборд зустрічає всіх, хто в’їжджає на Рівненщину...

Надслучанська Швейцарія
Надслучанська Швейцарія

«Волинь. Полюби її або не зупиняйся» — такий цікавий білборд зустрічає всіх, хто в’їжджає на Рівненщину. Виходить, у нас, київських журналістів, які прибули ознайомитися з туристичними можливостями цього краю в рамках прес-туру, організованого Національною туристичною організацією України та Рівненською облдержадміністрацією, із самісінького початку не було вибору. Щоправда, процес ішов у зворотному порядку: спочатку зупинилися, огледілися... Хоча — стоп. Із цього місця докладніше.

Рівненщина — край оксамитових лісів, швидких річок, блакитних озер і стародавніх легенд. Край, що подарував світові Пересопницьке Євангеліє, на якому присягають на вірність державі президенти України, першу у східних слов’ян академію в Острозі, Острозьку друкарню та перший український «Буквар». На цій землі народилися письменники Улас Самчук, Олекса Стефанович, Борис Тен, художник Ніл Хасевич, тут творили Тарас Шевченко, Пантелеймон Куліш, Микола Костомаров, Леся Українка, Олександр Купрін, Олег Ольжич і Олена Теліга. Рівненська область — колиска УПА, саме в урочищі Гутвин Костопільського району 14 жовтня 1942 р. був організований і дислокувався перший штаб Української повстанської армії. А в с. Бистричі Березнівського району народився командир УПА «Поліська Січ» генерал-хорунжий Тарас Бульба-Боровець.

«Залив». Колишні мисливські будиночки
«Залив». Колишні мисливські будиночки

Територія Рівненщини на 40% вкрита лісами. Це — один із найвищих у країні показників заліснення. Площа тутешніх природоохоронних територій становить приблизно 170 тис. га (8,3% території області, що вдвічі перевищує середній показник по Україні). На Рівненщині розташований і найбільший у країні заповідник — Рівненський природний. Одна з його перлин — найгарніше в українському Поліссі озеро Сомино, де водиться безліч бобрів. До родзинок регіону, безперечно, можна віднести й єдине в Україні родовище базальтів.

У Рівненському обласному краєзнавчому музеї зберігається найдавніша українська ікона, написана в ХІІІ ст., — Богородиця Одигітрія. А на півночі області в урочищі Юзефин до цього часу росте дуб князя Ігоря — найстаріший в Україні, чий вік перевищує 1300 років. У селі Сварицевичі (до речі, єдиному місці в країні) зберігся найдавніший дохристиянський обряд «Водіння Куста». Виявляється, вже в ті далекі часи українці проводили... конкурси краси! Щороку вибирали найвродливішу дівчину, заквітчували її і всіляко вихваляли. Крім того, тільки в селах Рівненщини сьогодні можна побачити вулики, чий вік, напевно, перевершує навіть час зародження згаданого вище обряду.

Безперечно, великої популярності в туристів набудуть розташовані на території Рівненщини об’єкти, які раніше перебували під особливим контролем і були закриті для простих громадян. Один із них зветься мисливським будинком «Залив». Це була елітна база, куди ще зовсім недавно полюбляли приїжджати (а точніше, прилітати — «Залив» обладнаний вертолітним майданчиком), щоб пополювати на качок (оскільки це місце — найкраще в Україні для качиного полювання) і порозважатися можновладці. Не раз у «Заливі» бували екс-президент Леонід Кучма, нардеп Олександр Волков, посол РФ в Україні Віктор Черномирдін... Про Леоніда Даниловича місцеві жителі розповідають таку байку. Знаючи, що він от-от вийде на полювання, у потрібне місце саджали єгеря, до чиїх обов’язків входило випускати в повітря птахів. Випустив — Кучма стрільнув, і так до останньої качки. Кажуть, Леонід Данилович жодного разу не здивувався, чому качки вилітають чітко з одного місця і через певні проміжки часу...

Нині «Залив» місцева влада хоче зробити загальнодоступним. Тамтешні будиночки здатні одночасно розмістити 80—90 відпочивальників, планується, що туркомплекс працюватиме цілий рік. Справа за малим: оголосити тендер і вибрати з потенційних інвесторів найбільш гідного. А поки що користуватися можливостями «Заливу» можуть мисливці: із 13 серпня 2005-го, дня початку сезону полювання, доступ на вчорашній спецоб’єкт відкрито для всіх бажаючих.

Особливим і багато в чому унікальним туроб’єктом Рівненщини є найдовша (106 км) в Європі діюча вузькоколійка. Вже сьогодні тут охоче обслуговують туристів і задля них готові навіть змінювати розклад руху поїзда.

Зробити високоліквідними туроб’єктами планують і місцеві замки: їх на території області близько двадцяти. Наприклад, уже сьогодні йдуть активні переговори між українськими та польськими бізнесменами щодо перетворення древнього Клеванського замку на туристичну Мекку щонайменше загальнодержавного масштабу. Рівненський губернатор Василь Червоній підкреслив: тим, хто вирішить інвестувати гроші в реставрацію і туристичну «переорієнтацію» замків, розташованих на території області, місцева влада створить режим максимального сприяння. Мається на увазі звільнення від оподаткування та плати за землю на період, поки об’єкт не почне приносити прибуток.

До речі, всім потенційним інвесторам (і не тільки) раджу з’їздити в с. Губків Березнівського району, де розташована Надслучанська Швейцарія — так зветься неймовірно, просто фантастично гарна частина Надслучанського регіонального ландшафтного парку. Тут теж колись був чудовий замок — Губківський, найбільш неприступний на Волині, що вважався однією з найдосконаліших фортифікаційних споруд України. На жаль, сьогодні на місці замку залишилися тільки руїни, але який звідси відкривається краєвид!..

Казково чарівне (і, кажуть, дуже цілюще) рівненське озеро Біле, що біля с.Більська Воля Володимирецького району. А яка смачна після купання рибна юшка, приготована за «фірмовим» місцевим рецептом!.. Як веселить зварене вправними більськими господинями гаряче вино!.. Ось тільки чому гарні подорожі мають погану звичку так швидко закінчуватися?..

Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу DT.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter
Додати коментар
Залишилось символів: 2000
Авторизуйтеся, щоб мати можливість коментувати матеріали
Усього коментарів: 0
Випуск №1287, 21 березня-27 березня Архів номерів | Зміст номеру < >
Вам також буде цікаво