Підбиття підсумків літнього відпочинку, або Чому дитячі табори загрожують життю дитини?

Поділитися
Цього року жертвами тяжкого харчового отруєння стали більш як сто дітлахів.

Ось і закінчилися літні канікули, почалися шкільні будні. Та не в усіх дітей залишилися приємні спогади про відпочинок. Хтось із жахом згадує дні, коли з дитячого табору довелося переїхати до лікарні. Адже цього року жертвами тяжкого харчового отруєння стали більш як сто дітлахів.

Чому такі випадки щороку трапляються в місцях дитячого відпочинку? Хто повинен за це відповісти? Спробуємо знайти відповіді на ці запитання.

Спершу згадаймо тривожні повідомлення, якими рясніли ЗМІ в середині липня, про отруєння 86 дітей від восьми до 15 років у популярному таборі «Альбатрос», що на березі Чорного моря в ­м. Севастополь. Аби відправити туди дитину, батьки мусять викласти з власної кишені майже 4 тис. грн. Задоволення - не з дешевих. Однак ціна пояснюється не лише вдалим місцем розташування табору, наявністю необхідних умов проживання, а й залученням високопрофесійного персоналу: педагогів, лікарів-педіатрів, кухарів. Крім того, наголо­шується, що в цьому таборі кожен відпочивальник застрахований на випадок захворювання. Отож і незрозуміло, як могло статися, що четверо з шістьох співробітників дитячої їдальні виявилися інфікованими сріб­лястим стафілококом, який і спричинив масове отруєння в «Альбатросі».

А відповідь проста - недбале ставлення до виконання своїх обов’язків контролюючих орга­нів, зокрема санітарно-епіде­міологічної служби. Як наслідок - випадки масового отруєння не лише в Криму. Спалахи відповід­них захворювань зареєстровано в дитячому таборі «Колос» Чернігівської області та «Салют» Запорізької. Можна собі лише ­уявити, що довелося пережити дітям, госпіталізованим з кишковою інфекцією. Так, юний відпочивальник літнього табору «Альбатрос» Матвій Парустков розповів журналістам, що, опритомнівши, побачив над собою крапельниці. «Загалом я прийняв їх шість пляшок по 200 мл, потім «сидів» на протекторі, доки не полегшало. Лише після цього мене виписали з лікарні», - згадує хлопець.

І таких вражень про цього­річний літній відпочинок чимало. А тим часом усі дитячі табори напередодні перевіряла СЕС, яка чомусь не виявила порушень. «За даними фактами порушено кримінальні справи, винних службових осіб притягнуто до дисциплінарної відпові­даль­ності», - звітують у Генпроку­ратурі. Однак жоден штраф чи звільнення з роботи не порівнянні з тим болем, якого через недбалість персоналу табору та контролюючих служб зазнали хворі діти. З цього приводу одна з мам сказала: «Нехай би винні у скоєнні цього злочину пройшли через усе те, що витерпів мій син».

Не дискуватимемо на тему призначення адекватного покарання, зазначимо лише, що Генпрокуратура після проведення перевірки виявила численні порушення з боку підрозділів СЕС, які не забезпечили належного санітарного нагляду за дитячими літніми таборами. Адже умови перебування дітей, порушення режиму зберігання та приготування харчових продук­тів часто залишаються поза увагою цієї служби. «У більшості регіонів виявлено факти безпідставного надання органами СЕС дозволів на відкриття оздоровчих закладів без попереднього обстеження, за відсутності відповідної матеріально-тех­нічної бази», - зазначає перший заступник начальника Головного управління Генпроку­ратури Олексій Денисюк.

Характерно й те, що за наявності порушень, які загрожують здоров’ю дітей, санітар­ними лікарями не застосовувалися передбачені законодавством заходи для їх усунення. «Так, спеціалісти Міжгірської райСЕС Закарпатської області в оздоровчому комплексі «Карпати» виявили невідповідність питної води санітарним нормам, проте обмежилися лише притягненням керівника до адміністративної відповідальності. І тільки за втручання районної прокуратури діяльність оздоровниці припинено, п’ятьох посадових осіб СЕС притягнуто до дисциплінар­ної відповідаль­ності», - продовжує Олексій Денисюк.

Далася взнаки й відсутність належного контролю з боку СЕС за додержанням постачальниками харчів санітарних норм при їх зберіганні та перевезенні до оздоровчих таборів. До того ж практично не вдавалися до вилучення з обігу недоброякісної продукції. Як приклад у Генпро­ку­­ратурі наводять ситуацію, що виникла з використанням харчових продуктів зі складу ТОВ «Лондон-Крим», з якого здійсню­­валися поставки і до сумнозвісного табору «Альба­трос». Спершу СЕС Ленінського району м. Севасто­поля заборонила експлуата­цію складів. Проте цю заборону головний санітарний лікар скасував (без усунення порушень). У резуль­таті Севастопольська прокуратура опротестувала незаконне рішення головного лікаря СЕС, а його самого притягнула до дисциплінарної відповідальності.

Однією з причин безвідпо­відальності санітарних служб на місцях представник Генпро­куратури називає небажання СЕС Міністерства охорони здоров’я України забезпечувати контроль за виконанням відповідних рішень. Адже впродовж двох років її працівники жодного разу не виїжджали в регіони. Зрозуміло, що бездіяль­ність призводить до виникнення значної кількості порушень. Щоправда, міністр МОЗ Олександр Аніщенко після того, як стало відомо про масові отруєння в таборі «Альбатрос», намагався виправити ситуацію. Він публічно повідомив про надання вказівок співробітникам СЕС терміново виїхати із жорсткими перевірками в місця відпочинку дітей. Однак ці заходи виявилися дещо запізнілими, оскільки запобігти масовим отруєнням підлеглим міністра, на жаль, так і не вдалося.

Усього ж, за даними Генпрокуратури, за результатами відповідних перевірок порушено 11 кримінальних справ, опротестовано 70 незаконних актів, складено близько чотирьох тисяч документів реагування, до відповідальності притягнуто 270 посадовців, у тому числі й 240 службових осіб органів СЕС. Але чи вплине це на організацію оздоровлення та відпочинку дітей наступного року? Спрогнозувати не беремося, особливо з огляду на розміщену на сайті Державної служби молоді та спорту (колишнє Міністерство у справах сім’ї, молоді та спорту. - Авт.) інформацію про «свіжі» результати атестації державних дитячих закладів відпочинку та оздоровлення, за підсумками якої найвищі категорії присвоєно значній кількості таборів.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі