Підбиття підсумків літнього відпочинку, або Чому дитячі табори загрожують життю дитини? - Соціум - dt.ua

Підбиття підсумків літнього відпочинку, або Чому дитячі табори загрожують життю дитини?

9 вересня, 2011, 12:54 Роздрукувати Випуск №32, 9 вересня-16 вересня

Цього року жертвами тяжкого харчового отруєння стали більш як сто дітлахів.

© Андрій Товстиженко, ZN.UA

Ось і закінчилися літні канікули, почалися шкільні будні. Та не в усіх дітей залишилися приємні спогади про відпочинок. Хтось із жахом згадує дні, коли з дитячого табору довелося переїхати до лікарні. Адже цього року жертвами тяжкого харчового отруєння стали більш як сто дітлахів.

Чому такі випадки щороку трапляються в місцях дитячого відпочинку? Хто повинен за це відповісти? Спробуємо знайти відповіді на ці запитання.

Спершу згадаймо тривожні повідомлення, якими рясніли ЗМІ в середині липня, про отруєння 86 дітей від восьми до 15 років у популярному таборі «Альбатрос», що на березі Чорного моря в ­м. Севастополь. Аби відправити туди дитину, батьки мусять викласти з власної кишені майже 4 тис. грн. Задоволення — не з дешевих. Однак ціна пояснюється не лише вдалим місцем розташування табору, наявністю необхідних умов проживання, а й залученням високопрофесійного персоналу: педагогів, лікарів-педіатрів, кухарів. Крім того, наголо­шується, що в цьому таборі кожен відпочивальник застрахований на випадок захворювання. Отож і незрозуміло, як могло статися, що четверо з шістьох співробітників дитячої їдальні виявилися інфікованими сріб­лястим стафілококом, який і спричинив масове отруєння в «Альбатросі».

А відповідь проста — недбале ставлення до виконання своїх обов’язків контролюючих орга­нів, зокрема санітарно-епіде­міологічної служби. Як наслідок — випадки масового отруєння не лише в Криму. Спалахи відповід­них захворювань зареєстровано в дитячому таборі «Колос» Чернігівської області та «Салют» Запорізької. Можна собі лише ­уявити, що довелося пережити дітям, госпіталізованим з кишковою інфекцією. Так, юний відпочивальник літнього табору «Альбатрос» Матвій Парустков розповів журналістам, що, опритомнівши, побачив над собою крапельниці. «Загалом я прийняв їх шість пляшок по 200 мл, потім «сидів» на протекторі, доки не полегшало. Лише після цього мене виписали з лікарні», — згадує хлопець.

І таких вражень про цього­річний літній відпочинок чимало. А тим часом усі дитячі табори напередодні перевіряла СЕС, яка чомусь не виявила порушень. «За даними фактами порушено кримінальні справи, винних службових осіб притягнуто до дисциплінарної відпові­даль­ності», — звітують у Генпроку­ратурі. Однак жоден штраф чи звільнення з роботи не порівнянні з тим болем, якого через недбалість персоналу табору та контролюючих служб зазнали хворі діти. З цього приводу одна з мам сказала: «Нехай би винні у скоєнні цього злочину пройшли через усе те, що витерпів мій син».

Не дискуватимемо на тему призначення адекватного покарання, зазначимо лише, що Генпрокуратура після проведення перевірки виявила численні порушення з боку підрозділів СЕС, які не забезпечили належного санітарного нагляду за дитячими літніми таборами. Адже умови перебування дітей, порушення режиму зберігання та приготування харчових продук­тів часто залишаються поза увагою цієї служби. «У більшості регіонів виявлено факти безпідставного надання органами СЕС дозволів на відкриття оздоровчих закладів без попереднього обстеження, за відсутності відповідної матеріально-тех­нічної бази», — зазначає перший заступник начальника Головного управління Генпроку­ратури Олексій Денисюк.

Характерно й те, що за наявності порушень, які загрожують здоров’ю дітей, санітар­ними лікарями не застосовувалися передбачені законодавством заходи для їх усунення. «Так, спеціалісти Міжгірської райСЕС Закарпатської області в оздоровчому комплексі «Карпати» виявили невідповідність питної води санітарним нормам, проте обмежилися лише притягненням керівника до адміністративної відповідальності. І тільки за втручання районної прокуратури діяльність оздоровниці припинено, п’ятьох посадових осіб СЕС притягнуто до дисциплінар­ної відповідаль­ності», — продовжує Олексій Денисюк.

Далася взнаки й відсутність належного контролю з боку СЕС за додержанням постачальниками харчів санітарних норм при їх зберіганні та перевезенні до оздоровчих таборів. До того ж практично не вдавалися до вилучення з обігу недоброякісної продукції. Як приклад у Генпро­ку­­ратурі наводять ситуацію, що виникла з використанням харчових продуктів зі складу ТОВ «Лондон—Крим», з якого здійсню­­валися поставки і до сумнозвісного табору «Альба­трос». Спершу СЕС Ленінського району м. Севасто­поля заборонила експлуата­цію складів. Проте цю заборону головний санітарний лікар скасував (без усунення порушень). У резуль­таті Севастопольська прокуратура опротестувала незаконне рішення головного лікаря СЕС, а його самого притягнула до дисциплінарної відповідальності.

Однією з причин безвідпо­відальності санітарних служб на місцях представник Генпро­куратури називає небажання СЕС Міністерства охорони здоров’я України забезпечувати контроль за виконанням відповідних рішень. Адже впродовж двох років її працівники жодного разу не виїжджали в регіони. Зрозуміло, що бездіяль­ність призводить до виникнення значної кількості порушень. Щоправда, міністр МОЗ Олександр Аніщенко після того, як стало відомо про масові отруєння в таборі «Альбатрос», намагався виправити ситуацію. Він публічно повідомив про надання вказівок співробітникам СЕС терміново виїхати із жорсткими перевірками в місця відпочинку дітей. Однак ці заходи виявилися дещо запізнілими, оскільки запобігти масовим отруєнням підлеглим міністра, на жаль, так і не вдалося.

Усього ж, за даними Генпрокуратури, за результатами відповідних перевірок порушено 11 кримінальних справ, опротестовано 70 незаконних актів, складено близько чотирьох тисяч документів реагування, до відповідальності притягнуто 270 посадовців, у тому числі й 240 службових осіб органів СЕС. Але чи вплине це на організацію оздоровлення та відпочинку дітей наступного року? Спрогнозувати не беремося, особливо з огляду на розміщену на сайті Державної служби молоді та спорту (колишнє Міністерство у справах сім’ї, молоді та спорту. — Авт.) інформацію про «свіжі» результати атестації державних дитячих закладів відпочинку та оздоровлення, за підсумками якої найвищі категорії присвоєно значній кількості таборів.

Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу DT.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter
Додати коментар
Залишилось символів: 2000
Авторизуйтеся, щоб мати можливість коментувати матеріали
Усього коментарів: 0
Випуск №38, 12 жовтня-18 жовтня Архів номерів | Зміст номеру < >
Вам також буде цікаво