НЕ БІЙТЕСЬ ЗАГЛЯДАТИ У СЛОВНИК

Поділитися
Мода на імена — примхлива, але частково керована. Колись керована літературою, згодом — кіно, нині — всепроникним телебаченням...

Мода на імена — примхлива, але частково керована. Колись керована літературою, згодом — кіно, нині — всепроникним телебаченням. Популярні герої модних романів, кінофільмів і телесеріалів іноді на десятиліття суттєво змінюють атлас імен у цілих країнах. Утім, на цей процес впливають і соціальні пертурбації, національний характер, релігійні погляди. Та й, зрештою, деколи взагалі неможливо пояснити, чому кілька років поспіль усіх хлопчиків називають Вадимами, а дівчаток — Юліями.

Не вдаючись у гносеологічні корені цього питання, побіжно простежимо сучасні тенденції на прикладі міста Хмельницького. У дівчаток уже кілька років пріоритет утримують досить старовинні імена — Дарина, Катерина, Олена. Модних у 80-х Анжел, Діан та Жанн немає і близько. Але практично щезли зі свідоцтв про народження і такі звичні для українського вуха імена, як Галина, Ніна, Людмила, Лариса, Зінаїда. Роками не прибуває Григоріїв, Леонідів, Іванів, Степанів, Петрів. Віра, Надія і Любов з‘являються хібі тоді, коли раптом народиться трійня, що трапляється в кращому випадку один раз на три-п‘ять років. Марій практично повністю витіснили Марини та Мар‘яни, а Сніжани бувають частіше, ніж Світлани. Хіба надумаються молоді назвати нащадків на честь бабусі чи дідуся — тоді з‘являються майже архаїчні уже Анатолій, Василь, Володимир, Ольга, Оксана, Валентина, Леся.

— Для вибору імен для новонароджених сьогодні найбільш характерне повернення до релігійних джерел, — констатує завідувачка Хмельницького міського врагсу Валентина Орєхова. — Тобто немовля називають іменем того святого, в чий день воно народилося. Але, мабуть, дівочі імена в релігійних святцях більш старомодні, аніж чоловічі. Коли щодо хлопчиків цей принцип вибору дотримується частіше (Олександри, Миколи, Сергії, Дмитри, Михайли в нас не переходять), то палітра дівочих імен різноманітніша і більш сучасна. Не встигне телеекран учергове продемонструвати нам «Москва сльозам не вірить», як починають носити на реєстрацію дівчаток з суворим чоловічим іменем Олександра. Добре, що український екран явив нам хоч і бездарний фільм, зате з прекрасним іменем — Роксолана. Як і раніше, серед найпопулярніших жіночих імен — Наталія, Тетяна. Тримається в лідерах і Крістіна. Причому саме в такій транскрипції.

Радянська традиція перекладати імена з мови оригіналу на вітчизняний правопис свого часу добряче завдавала клопотів працівникам загсу. Зрусифіковані батьки уперто не хотіли записувати Крістін Христинами і називати Кирилом свого Кірілла. Останній український правопис узаконив транскрипцію імен, і тепер за бажанням батьків у свідоцтва їхніх чад так і вписується українською: Кірілл, Крістіна, Даніїл, Нікіта. Як це звучатиме, коли отроки підростуть, нехай хвилює їх чи, знову ж таки, батьків. Бо сучасний український словник власних імен взагалі здемократичнів і розширився неймовірно. Вже цілком законно можна називати доньку Альоною — це тепер не зменшувальне від серйозної Олени, а абсолютно самостійне ім‘я. Як і Анна — не обов‘язково Ганна, а Олесь — теж не похідне від Олександра.

Словом, час іде, й мода на імена змінюється також. Хоч учителі молодших класів визнають, що нерідко губляться, як вийти з ситуації. На прізвище шестирічного школярика називати незручно, а на одне і те ж ім‘я відгукується чи не півкласу — мода перетворюється буквально в пошесть. А працівники врагсів стверджують, що дуже часто радять молодим батькам заглянути в словник власних імен української мови — особливо коли реєструють з десяток поспіль Тарасів, Романів чи Богданів. Але реагує на їхні прохання у найкращому випадку один з десяти батьків. Що вдієш, вибір імені для спадкоємця — процес глибоко особистий, навіть коли це ім‘я повторюється в усій палаті пологового будинку. Зате ж як приємно вписувати в свідоцтва рідкісні й не затерті українські імена: Остап, Ярина, Орест, Нестор, Назар.

Знаєте, про що мріють сьогодні працівники врагсів? Про те, що на екранах з‘являться нарешті гарні й сучасні вітчизняні кінофільми з крутими українськими хлопцями в головних ролях, а на концертних сценах — нові українські зірки з популярними хітами. І їхні імена прийдуть на зміну Софійкам, Маринам та Іринам, Андріям та Віталикам. Вірніше, поповнять і збагатять арсенал наймодніших українських імен початку третього тисячоліття. І серед них обов‘язково будуть ті імена, що знову відроджуються нині: Арсен, Захар, Ілля, Ярема, Марта, Василина, Калина, Єва...

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі