Молодь потребує підтримки держави

Поділитися
Указом президента України цей рік оголошено Роком молоді. А наприкінці січня Кабінет міністрів ухвалив Державну цільову соціальну програму «Молодь України» на 2009—2015 роки...

Указом президента України цей рік оголошено Роком молоді. А наприкінці січня Кабінет міністрів ухвалив Державну цільову соціальну програму «Молодь України» на 2009—2015 роки. Цей документ спрямований на всебічну підтримку громадянської активності молоді, формування необхідних для цього правових, гуманітарних та економічних передумов, закріплює гарантії її соціального становлення.

Держава намагається приділяти проблемам молоді якомога більше уваги. А цих проблем, на жаль, чимало. Особливо нині, коли всі верстви суспільства відчули на собі вплив кризи і нестабільності, а надто — найбільш уразливі його категорії — молодь та люди похилого віку. А тому — ідеться про випускника вузу чи про 30-річну людину, яка втратила роботу, — самотужки вирішувати свої проблеми молоді стало набагато важче.

До категорії «молодь» в Україні належать люди віком від 18 до 35 років. Іноді виникає питання, чому встановлено саме такі межі? Наприклад, у радянські часи перебування в комсомолі обмежувалося 28 роками. Але сьогодні в суспільстві багато чого змінилося в усіх сферах життя. І Україна, як і більшість європейських країн, прийняла саме такий віковий діапазон, що найбільше відповідає об’єктивній реальності.

За всіх розбіжностей інтересів у молодих людей — незалежно від віку, освіти, сімейного стану, матеріального статку — є чимало спільних проблем. Хоча існує думка, що, наприклад, «золота молодь» їх зовсім не має (до речі, вона складає не більше п’яти відсотків). Таке бачення ситуації є хибним хоча б тому, що жити в суспільстві і бути при цьому ізольованим від життя — неможливо. Чого тільки варта проблема поширення ВІЛ/СНІД або виникнення криміногенних ситуацій у молодіжному середовищі.

Перелік гострих молодіжних питань досить великий, але серед них є найпріоритетніші: такі як працевлаштування, здобуття освіти та отримання житла. Безумовно, їх вирішення не залишається поза увагою дер­жави.

Питання працевлаштування молоді регулюються статтею 7 Закону України «Про сприяння соціальному становленню та розвитку молоді», відповідно до якої держава гарантує працездатній молоді рівне з іншими громадянами право на працю.

Молода людина, яка отримала спеціальність, може скористатися гарантією надання їй роботи за фахом на період не менше трьох років. Це стосується випускників державних середніх професійно-технічних та вищих навчальних закладів, потреба в яких була визначена державним замовленням.

Робота в цьому напрямку триває не тільки в правовій площині, а й на практиці. Вже не перший рік Міністерство України з питань сім’ї, молоді та спорту розвиває мережу молодіжних центрів праці, яких у країні створено вже близько ста.

Молодіжний центр — це спеціалізована державна установа, яка діє на госпрозрахунковій основі. Координація та методична підтримка центрів праці здійснюється Державним підприємством — Всеукраїнським молодіжним центром праці. Крім того, при вищих навчальних закладах також створюються студентські сектори працевлаштування. Вони діють у багатьох вузах країни.

Протягом першого кварталу поточного року молодіжними центрами працевлаштовано понад 2 тис. осіб, із них на перше робоче місце — 79. Крім того, надано молодим людям близько 13 тис. консультаційних послуг.

Істотну підтримку молодь може отримати і від громадських організацій. Вже розпочала діяльність Всеукраїнська молодіжна громадська організація «Молодіжний центр працевлаштування», яка надає допомогу з працевлаштування, профорієнтації та розвитку молодіжного підприємництва. Тут надаються безплатні консультації всім особам віком до 35 років.

Окремо треба сказати про такий поширений напрям працевлаштування, як забезпечення вторинної зайнятості молоді, що здійснюється молодіжними центрами праці. Саме задля цієї мети, з ініціативи Міністерства у справах сім’ї, молоді та спорту, було відновлено діяльність молодіжних трудових загонів та започатковано Всеукраїнську акцію «Молодіжні трудові загони». Тільки протягом 2008 року в Україні організовано діяльність 2173 молодіжних трудових загонів, у яких працювало понад 52 тисячі молодих людей.

У квітні цього року на території Державного історико-меморіального Лук’янівського заповідника було проведено акцію «Пам’ятати. Відродити. Зберегти». Це непоодинокі заходи. Прикладів можна навести багато. І дуже важливо, що, крім суспільно-корисної праці, участь у трудових загонах здружує молодих людей, формує в них почуття патріотизму, моральності, взаємопідтримки, прагнення бути фізично здоровими.

І все ж таки, перш ніж отримати гідне робоче місце і розпочати кар’єру, молода людина повинна здобути освіту та професію. Часто це стає проблемою через нестачу грошей, потрібних на навчання. Як сьогодні на державному рівні вирішується ця проблема?

Передусім треба сказати про пільгові кредити на навчання. На сьогодні ухвалено низку правових актів, якими передбачено деякі пільгові умови при вступі до навчального закладу.

Відповідно до постанови Кабінету міністрів України «Про пільги для сільської молоді при прийомі до вищих навчальних закладів, удосконалення системи перепідготовки і підвищення кваліфікації кадрів», а також Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», поза конкурсом при поданні сертифікатів Українського центру оцінювання якості освіти на пільгових умовах зараховуються певні категорії вступників. Це і ветерани війни, і діти-сироти, інваліди I та II груп та діти-інваліди, а також особи, яким надано статус постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи та інші.

Крім того, молоді сім’ї, які мають дітей, можуть сподіватися, що найближчим часом для них буде запроваджено пільги на навчання. А саме — парламент у першому читанні вже проголосував за закон, згідно з яким такі сім’ї звільнятимуться від сплати відсотків за довгостроковими кредитами, отриманими для здобуття освіти.

Житлове питання — тема непроста, але Державної програми забезпечення молоді житлом ніхто не скасовував, вона продовжує діяти. Щоправда, у нинішньому році бюджетні кошти було виділено тільки на виконання раніше взятих зобов’язань.

Утім, ставити хрест на дер­жавній підтримці молодіжного житлового будівництва ми не збираємося. Нині основний наголос робиться на пошуку шляхів залучення позабюджетних ресурсів. Перший крок у цьому напрямку — формування статутного капіталу Державного фонду сприяння молодіжному житловому будівництву. За рішенням уряду на це буде спрямовано 26,1 млн. гривень коштів, які повертаються за раніше надані кредити.

Наявність власного статутного капіталу дасть Фонду змогу стати повноцінним учасником фінансового ринку, а отже, забезпечить можливість залучати додаткові кошти зав­дяки емісії та подальшому розміщенню цінних паперів серед недержавних інвесторів.

Ще одна можливість не «поховати» програму забезпечення молоді житлом у 2009 році — це добудова житлових будинків із високим ступенем готовності. У межах коштів, які уряд планує спрямувати на ці цілі, за дорученням прем’єр-міністра буде виділено 100 млн. гривень у вигляді пільгових кредитів молодим позичальникам.

На сьогодні будь-яке питання стосовно молоді майже завжди вирішується за її безпосередньої участі. Міністерство у справах сім’ї, молоді та спорту завжди цьо­му сприяло, підтримуючи розвиток молодіжних та дитячих громадських організацій. Важко сказати, коли ще молодь брала настільки активну участь у реалізації державної політики і державному управлінні.

За останніми даними Мін’юсту, на 1 січня 2009 року в Україні зареєстровано 186 всеукраїнських молодіжних громадських організацій та їхніх спілок. Діяльність за напрямами досить різнопланова. Це і вирішення різноманітних соціальних, освітніх, професійних питань, забезпечення соціального захисту молоді, а також діяльність у сфері міжнародного молодіжного співробітництва.

Співпраця органів законодавчої і виконавчої влади з молодіжними та дитячими громадськими організаціями здійснюється шляхом залучення їх до розробки національних молодіжних програм, участі в реалізації спільних заходів, у дорадчих органах, конкурсних комісіях тощо.

До того ж при Міністерстві у справах сім’ї, молоді та спорту було створено громадську колегію з питань молодіжної політики, до складу якої увійшли представники всеукраїнських молодіжних та дитячих громадських організацій, а це у свою чергу робить взаємодію між владою і молодіжною громадою більш ефективною.

Про увагу до молоді свідчить і те, що кожного року в Державному бюджеті України передбачаються кошти для підтримки проектів молодіжних та дитячих громадських організацій на виконання загальнодержавних програм і заходів. На конкурс, який міністерство проводило цього року, було подано 123 програми від 94 організацій. Переможцями стали 63 програми на загальну суму 5 млн. гривень.

Крім того, щороку до Дня молоді 60 молодих українців нагороджуються премією Кабінету міністрів за особливі досягнення в розбудові України. Лауреатами, як правило, стають молоді вчені, науковці, виробничники, спортсмени, військові та молодь, яка виявила особистий героїзм і мужність.

Цього року вручення премії відбулося під час відзначення Тижня української молоді.

До речі, цей захід був доволі насиченим цікавими подіями всеукраїнського та міжнародного рівня. Серед них — Міжнародний конкурс кращих українських творів молодих літераторів «Гранослов», Всеукраїнський фотоконкурс «Молоде обличчя України» та Всеукраїнський молодіжний мистецький пленер «Мальовнича Україна». Днями міністерство оголосило про проведення щорічного конкурсу серед представників ЗМІ «Молодь — майбутнє України», підсумки якого буде підбито в січні наступного року. Але це лише мала частина заходів, які заплановано в рамках проведення Року молоді. Серед них — фестивалі, конкурси, конференції, безліч круглих столів і дискусій, фотовиставок, поетичних та літературних вечорів, у яких братимуть участь учні, студенти, дитячі та молодіжні громадські організації. Все, що відбуватиметься, стане відображенням активної життєвої позиції молодих людей у різних її проявах — творчих, наукових, громадських.

Рік молоді буде багатий заходами патріотичного спрямування, серед яких Всеукраїнська акція «Почесна варта Говерли», міжнародна інформаційна акція «Молодь за толерантність, міжконфесійне та міжнаціональне порозуміння» та багато інших.

А от якнайкраще проявити громадянську свідомість наша молодь зможе на Всеукраїнському конкурсі аналітичних робіт «Мої ініціативи в державному управлінні».

У центрі уваги міністерства, як завжди, залишатиметься формування та пропаганда здорового способу життя. Оскільки йдеться про здоров’я нації, і молоді насамперед, цей напрям потребує об’єднання зусиль як дер­жавних установ, так і громадських організацій та благодійних фондів. Особливо це стосується інформаційно-просвітницької роботи. Щороку в масштабі всієї країни проводяться акції та рекламні кампанії, спрямовані проти поширення наркоманії, вживання алкоголю, куріння. Особлива увага приділяється профілактиці поширення ВІЛ/СНІД. Завдання всіх заходів єдине — сформувати у молодих людей нову свідомість і відповідальне ставлення до свого життя. А воно може і має бути повноцінним, якщо кожна людина матиме всі умови для самореалізації.

Тож роботи вистачить не тільки на Рік молоді. Головне — ми розраховуємо на активну підтримку молоді, на її активну участь у всіх сферах життя країни.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі