Мільйонерка і сім’я: завдяки чи всупереч?

Поділитися
От уже 30 років американський професор Томас Стенлі вивчає такий цікавий предмет, як життя й звички мільйонерів обох статей...

От уже 30 років американський професор Томас Стенлі вивчає такий цікавий предмет, як життя й звички мільйонерів обох статей. У своїй останній книжці «Моя сусідка мільйонерка» він змалював колективний портрет успішної бізнес-леді (котра заробила свої мільйони, а не отримала їх у спадщину), створений на підставі групових опитувань і вибіркових особистих інтерв’ю. Як з’ясувалося, величезний, якщо не вирішальний вплив на долю цих жінок справила сім’я, звідки вони родом.

Уроки альфа-батьків

Більшість мільйонерок (78% від загального числа) вийшли з благополучних сімей, у яких панувала атмосфера любові та гармонії. Дослідник назвав цю групу альфа-жінками. Цікаво, що, хоча більшість батьків альфа-мільйонерок не були ні заможними, ні успішними, їхні дочки досі ставляться до них із найбільшою повагою й беруть із них приклад в усьому. Так, більшість альфа-мільйонерок кажуть, що саме в батьків вони навчилися любові до життя й вдячності за його чудеса. Не менш важливий урок, отриманий ними в сім’ї, — це повага до інших людей, розуміння їхніх потреб і вміння з ними ладнати.

Батьки альфа-жінок заохочували ініціативність своїх дочок і навчили їх не боятися бути не такими, як усі, відкрито виявляти свої особливі, унікальні риси. Вони підтримували прагнення дочок до незалежності, насамперед фінансової: за поодинокими винятками всі майбутні мільйонерки заробили свої перші гроші, ще навчаючись у школі. У батьків альфа-мільйонерок завжди знаходився час слухати своїх дітей і вникати в їхні проблеми. Дочки запозичили цю дуже цінну чесноту: вони теж уміють слухати своїх працівників, клієнтів, постачальників, проявляючи щиру зацікавленість у них самих і їхніх потребах, що, вочевидь, іде на користь бізнесу.

Ще одна загальна властивість сімей, із яких вийшли альфа-мільйонерки: навіть за найскромніших статків вони вміли зводити кінці з кінцями й вели добре організоване, збалансоване життя. Цікаво, що підвищеною ощадливістю, котра іноді переходила в скупість, вирізнялися, зазвичай, батьки. З боку матерів спостерігалася підвищена соціальна активність і віра в те, що їхні дочки зможуть досягти в житті більше, ніж вони.

Бета-жінки: життя як подолання

Інші 22% мільйонерок, об’єднаних автором у групу бета-жінок, виросли в не дуже щасливих сім’ях. І якщо всі альфа-сім’ї в головних характеристиках були дуже схожі одна на одну, то, як зауважив ще автор «Війни і миру», кожна бета-сім’я була неблагополучна по-своєму. Спектр невдалих батьків виявився дуже широкий: від холодних і байдужих до крикливих і швидких на фізичну розправу. Всіх їх об’єднувало головне: вони не дуже поважали своїх дітей, мало піклувалися про вільний розвиток їхніх особистісних рис, не заохочували в них прагнення до самостійності та лідерства й не надавали їм емоційної підтримки. Крім того, більшість бета-жінок зазначали, що їхні батьки мали потяг до життя не по кишені, й у багатьох із них були проблеми з випивкою.

Як бета-мільйонеркам удалося подолати тяжку спадщину нещасного дитинства, повірити в себе й досягти успіху? Одні кажуть, що з ранніх років багато й завзято працювали, іншим пощастило зустріти хорошого наставника, котрий допоміг їм проявити здібності й розвинути впевненість у собі, третіх врятувала сильна релігійна віра... Всіх їх об’єднує підвищений рівень завзятості, чіпкості та живучості. Як образно висловився автор дослідження, вони народилися з металевим стрижнем усередині.

Цікаво, що оцінюючи риси, які допомогли їм у житті, й альфа-, і бета-мільйонерки ставлять на перше місце внутрішню стійкість, хорошу освіту й віру в себе. Для жінок із бета-групи наступними за важливістю умовами успіху є наявність мудрого порадника й особистої етики, а для альфа-жінок — взаємодопомога й ощадливість. При цьому майже ніхто з них не має звички озиратися назад і думати про те, як могло б скластися їхнє життя, якби їм пощастило більше з батьками, школою, друзями, матеріальним станом сім’ї, місцем проживання тощо.

Маргінальний Боб, або Шлюбна пастка для бета-жінок

Як показує статистика, багато бета-жінок украй невдало виходять заміж, принаймні у першому шлюбі. Причини їхнього помилкового вибору пов’язані з тим, що вони занадто зайняті навчанням і роботою, їм ніколи вести активне соціальне життя, а отже набувати навички в розумінні людей. Та й внутрішні орієнтири з пошуку партнера, котрі зазвичай складаються в дитинстві, насамперед на прикладі власного батька, із зрозумілих причин, у них працюють погано.

Найчастіше бета-жінка виходить заміж за так званого маргінального Боба. У термінології Стенлі, це тип чоловіка, котрий прагне експлуатувати свою дружину, домінувати над нею й водночас не поважає й не цінує її. У якомусь сенсі бета-жінки й маргінальний Боб створені одне для одного. Якщо бета-жінка невпевнена в собі, має низьку самооцінку, звикла багато працювати й виявляти самовідданість, то маргінальний Боб занадто упевнений у власній непогрішності, надзвичайності й правоті, не гребує жити за чужий рахунок і переконаний, що дружина має брати на себе левову частку роботи з ведення домашнього господарства, виховання дітей і забезпечення сімейного бюджету, розпоряджатися якими, на його переконання, має саме він, виходячи, насамперед, із власних потреб і бажань.

Маргінальний Боб може бути просто містером-чарівність, особливо в початковий період стосунків. Крім того, він великий майстер у мистецтві маніпуляції — інші бета-жінки живуть із таким чоловіком довгі роки. Маргінальний Боб схильний часто змінювати роботу, із затяжними періодами її пошуку, адже зазвичай його незрівнянні риси недооцінюють на зовнішньому фронті. До речі, одна з його улюблених «пісень», звернених до партнерки, звучить саме так: «Тільки ти одна мене розумієш...» У принципі, з таких людей можуть вийти прекрасні торговці, піарники та виробники реклами. Втім, вони рідко намагаються проявити себе на фаховому терені. Та й навіщо? Маргінальний Боб знає, що рано чи пізно йому зустрінеться чергова бета-жінка, котра візьме на себе турботу про нього...

...Так вийшло, що я не знайома особисто з жодною мільйонеркою — ні американською, ні українською (не впевнена навіть, що в Україні їх уже стільки, що можна робити статистичні узагальнення). Проте коли я читала книжку Стенлі, мені здавалося, що я впізнаю типажі й альфа-, і бета-жінок, не кажучи вже про маргінального Боба, серед своїх друзів і знайомих по обидва боки океану. А ви?..

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі