ЛИШЕ ТІНІ МИГОТІЛИ НА КИЛИМІ

Греко-римська боротьба, яку раніше називали класичною, здавна була одним з провідних видів спорту в Україні...
Спробуй зрушити...

Греко-римська боротьба, яку раніше називали класичною, здавна була одним з провідних видів спорту в Україні. Пригадаймо хоча б імена олімпійських чемпіонів Якова Пункіна, Івана Богдана, Олександра Колчинського, В’ячеслава Олійника. Але стара слава, як відомо, нову любить. На жаль, поступово забулися традиції, нинішнє покоління українських греко-римлян поступилося позиціями. І підтвердженням того став недавній чемпіонат Європи в Стамбулі.

Разом із держтренером Олександром Камачем аналізуємо підсумки турецького турніру. Йому передувала досить грунтовна підготовка: на місцях, чемпіонат України, збори і міжнародні змагання. Національну команду очолив молодий тренер, олімпійський призер Андрій Калашніков. Та й ряди збірної перекроїли вельми істотно: вийшов той самий сплав досвіду і молодості. До добре відомих екс-чемпіонів відповідно світу і Європи Рустама Аджі з Русланом Хакімовим додали перспективних Сергія Собокаря, Армена Варданяна, Сергія Солодкого, Олександра Дарагана, Андрія Попова і Михайла Швидкого. Чого ще, здавалося б, бажати? Але лише Дараган (Маріуполь—Дніпропетровськ) виграв «бронзу» у вазі 85 кг, а збірна фінішувала 17-ю. Чому ж таким невтішним вийшов підсумок?

Докладно розклали по поличках ситуацію в кожній категорії. І ось яка картина. 22-річний запорожець Собокар (54 кг) був чемпіоном світу серед юнаків. У Стамбулі перший бій виграв, а другий — програв. Погано бореться в стійці, немає активності в рухах, чекає, поки суперник опиниться в партері. І це один з українських лідерів! Чого ж чекати від нього в майбутньому? У Сергія є гідна конкуренція в категорії, але ані Олексій Вакуленко, ані Ігор Курило, в якого проблеми з вагою, його не перевершують.

Щодо зайвих кілограмів, то тут просто біда. Дуже серйозні суперники дісталися за жеребкуванням чемпіонові світу серед юніорів запорожцю Варданяну (63 кг). 18-літній юнак у рівній боротьбі програв олімпійському чемпіонові та призеру. Але ж і над Арменом висять ті ж таки надмірні кілограми або неминуче скидання ваги перед кожним турніром.

22-літній маріуполець Солодкий (69 кг) ставав чемпіоном Європи і світу серед молоді. Але на дорослому килимі зовсім інший рівень. І обдарований атлет до нього, схоже, не готовий. У Стамбулі поступився полякові та французу, з якими легко розправлявся на молодіжному рівні. Отже, суперники додали, а Солодкий зупинився в розвитку. Не боровся, як стверджують тренери, а «дряпався».

І хай на рівних протистояли титулованим конкурентам молоді харків’янин Попов (97 кг) та маріуполець Швидкий (130 кг), проте пішли з килима спіймавши облизня. Тож утіха мала.

А ось стара гвардія відверто розчарувала. Що коїться з екс-чемпіоном світу маріупольцем Аджі (76 кг)? Уже чотири роки не піднімається на п’єдестал найбільших офіційних турнірів. Нині готувався дуже серйозно, виграв в усіх у країні, а ось у Стамбулі... Це була бліда тінь колись великого майстра. Певне, наявні прорахунки в психологічній підготовці. І те саме можна сказати про маріупольця Хакімова (58 кг).

Тож наскільки суворим може бути вердикт виступам українців на європейському чемпіонаті? Результат, безумовно, прикрий. Однак шляхом включення у збірну талановитої все-таки молоді йде пошук рівноцінної заміни ветеранам. Зміниться склад команди і на вересневому чемпіонаті світу в Нью-Йорку. А краще підготуватися до нього мають допомогти не лише розіграш Кубка країни, а й турніри в Москві і Польщі. І тут важко не погодитися з твердженням Олександра Камача: лідерам важливо перемагати не тільки в країні, а й на міжнародних змаганнях.