Коли ми разом, ми можемо багато

Поділитися
На початку дев’яностих розпалася система позашкільного виховання і розвитку дітей та молоді...

На початку дев’яностих розпалася система позашкільного виховання і розвитку дітей та молоді. Комсомол і піонерія відійшли в минуле, і підлітки були полишені на самих себе. Було зрозуміло, що державна система освіти не може запропонувати щось замість того. Фактично усі труднощі перехідного періоду лягли на плечі батьків, а точніше, матерів. Щоб впоратися з усіма проблемами, вони вирішили об’єднатися і сформувати для своїх чад нову систему виховання і розвитку.

Отже 15 років тому було створено громадську організацію «Наші діти», яку очолив Вадим Георгієнко. Тоді студента-старшокурсника водного інституту, котрий вже працював, активно займався спортом і клубною роботою, організація дозвілля дітей настільки захопила, що це стало його основною справою. Вадим уже тоді зрозумів, що держава з її набором соціальних послуг — не найкращий вихователь. Але, найголовніше, — що не тільки держава може надавати ці послуги. Коли це робить сама молодь, захоплена, переповнена ідеями, турбота про дітей набуває цілком іншого змісту.

Ця головна теза ляже потім в основу іншого напряму в роботі організації «Наші діти» — участь молоді у прийнятті рішень органами місцевого самоврядування. Вадим Георгієнко вважає: усе, що в сфері молодіжної політики може бути реалізовано силами самої молоді та її громадських об’єднань, має бути передане в їхнє відання.

2002 року Вадим очолив створений в Одесі молодіжний виконавчий комітет, а 2004-го — молодіжну раду. Сьогодні, маючи за плечима досвід створення і роботи цієї інноваційної моделі, його організація ставить за мету допомогти молоді в інших містах України реалізувати ці апробовані життям молодіжні ініціативи, які допомагають у вирішенні ряду важливих проблем.

Молода громада

З 2001 року Вадим Георгієнко і його команда вирішили побудувати комунізм не тільки в окремій організації, а в місті загалом. «Коли ми разом, ми можемо багато», — сказали вони собі і поставили завдання докорінно змінити підходи до формування молодіжної політики в місті і форм її реалізації. З цією метою вони були готові працювати у виконавчих структурах. Похід у владу завершився тим, що двоє членів їхньої організації очолили міський центр соціальної служби молоді і мережу підліткових клубів за місцем проживання. А Вадим виграв вибори, проведені в молодіжному середовищі, на посаду заступника міського голови з питань молодіжної політики. У результаті замість новоспеченого заступника, який звалився владі на голову, він став головою молодіжного виконкому, який створювався паралельно виборам при Одеській мерії як консультативно-дорадчий орган. На його базі згодом і буде створено молодіжну раду (МР).

Вибори до неї відбувалися в березні 2004 року. Було створено 240 виборчих дільниць. Зареєстровано 902 кандидати, кожен з яких зібрав на свою підтримку близько 40 підписів. І, що важливо, близько 100 тисяч студентів вузів і учнів взяли участь у голосуванні. У результаті до ради ввійшло 240 осіб. Вона ділиться на міську і чотири районні. Міська молодіжна рада складається із сенату (32 особи), конгресу (20 представників від чотирьох районних рад) і громадської палати (17 представників від найбільш рейтингових громадських організацій міста).

Вадим вважає, що головне для них було створити виборний орган, незалежний від влади, шляхом прямого і таємного голосування. На це пішло два роки. Проте зусилля не минули марно. Молодь міста змусила чиновників зважати на їхню думку, приймати їхні ідеї і пропозиції. Рада допомогла організувати молодіжну біржу праці і пролобіювати додаткову ставку для міського молодіжного управління, яке почало займатися питаннями працевлаштування. Створила програму беззаставного і безпроцентного мікрокредитування для підприємців-початківців. Сприяла збільшенню кількості квартир за програмою пільгового кредитування у 20 разів.

Одним із основних досягнень молодіжної ради є проект програми «Молода громада». Він уводить нові принципи формування політики міста стосовно молоді на 2005—2015 рр. Наприклад, всі проекти рішень місцевої влади щодо дітей та молоді, повинні попередньо затверджуватися на сесіях МР.

Сьогодні Вадим Георгієнко, котрий поступився своїм лідерством у раді іншим, вважає, що створена модель участі молоді в прийнятті рішень має базуватися на елементарних знаннях про основи місцевого самоврядування. І ці знання повинні прищеплюватися дітям, починаючи зі шкільної парти. Тоді обрання до ради своїх представників стануть для молоді усвідомленим вибором. А сама рада складатиметься із справжніх лідерів. З ініціативи молодіжної ради спецкурс «Основи місцевого самоврядування» як експеримент введено у 10 школах міста — було охоплено понад тисячу десятикласників. Але цього замало. Тому в завдання організації «Наші діти» входить розвиток цього напряму.

Квітуча сакура

Громадська організація «Наші діти» росла і дорослішала разом із дітьми, а разом із нею росли й нові ідеї. Реалізація проекту участі молоді в прийнятті рішень — це результат, який Вадим і його команда напрацювали за перші роки своєї діяльності. За цей період було упроваджено у життя цілу низку ініціатив. Це й мікрокредитування — експериментальна програма на підтримку молодих підприємців. Це й організація працевлаштування, зокрема для сиріт і батьків. Це і всілякі розважальні, навчальні й оздоровчі програми для дітей, які включають клубну роботу, видання газет, організацію телепрограм, різних свят, конкурсів, оздоровчих літніх таборів і багато, багато іншого. Цей великий проект має назву «Квітуча вишня (Сакура)». Слід зазначити, що «Сакура», як і раніше, залишається традиційним і незмінним напрямом у їхній 15-річній роботі.

Громадська організація «Наші діти» утримується за рахунок внесків її членів і реалізує ряд напрямів своєї діяльності за підтримки міжнародних фондів і організацій. Проект «Підготовка сиріт до працевлаштування» підтримувало Міністерство міжнародного розвитку Великобританії. Проект «Розвиток ініціатив» фінансувався коштом Програми альянсу Каунтерпарт. Проект «Молодіжна телестудія «Об’єктив» і «ДІ-Джей школа» — за рахунок коштів UNICEF. Проект «Розвиток практичних механізмів третього сектора для впливу на прийняття рішень органами місцевої влади» був втілений у життя за підтримки фонду «Євразія» за рахунок коштів USAID. З листопада 2004 року за підтримки Глобального фонду з боротьби зі СНІДом реалізується проект «Одеський міжрегіональний ресурсний центр із питань ВІЛ/СНІД».

Громадська організація «Наші діти» об’єднує близько тисячі осіб. Вона має два помешкання в Одесі. Працюють у ній 25 молодих людей і до 300 волонтерів.

Коли 1998 року з’явилися громадські організації з подібними цілями і завданнями, «Наші діти» стали ініціатором створення Міжнародного партнерського альянсу для спільної і більш ефективної роботи. Цей альянс, президентом якого є Вадим Георгієнко, існує і донині як неформальне об’єднання незалежних громадських організацій.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі