КЛіНіКА, ДЕ ТЕБЕ ЗУСТРіНЕ ДРУГ

Поділитися
Батьки сприймають підлітка як дитину, а він же так намагається довести свою «дорослість». Звідси .002e.

Батьки сприймають підлітка як дитину, а він же так намагається довести свою «дорослість». Звідси — зухвала поведінка, неслухняність і грубість, погані компанії, алкоголь, наркотики, небажані вагітності, хвороби, що передаються статевим шляхом. Хоч як це дивно, але навіть тепер, коли стільки інформації, знань «про це» однаково мало. Запитати в батьків? Їм, відповідно до статистики, довіряють лише 11 відсотків юнаків і лише третина дівчат. Спробувати поговорити з учителями? Вкрай рідко. Що ж залишається? Не так і багато — різноманітні розважальні молодіжні й жіночі часописи і ровесники. Та ось біда — компетентність одних і поінформованість інших у більшості випадків не витримують ніякої критики.

— Головна проблема, яку ми намагаємося розв’язувати: як правильно подорослішати, не наробивши помилок, — розповідає завідуюча Дружньою клінікою для молоді Галина Бобир. — Адже підлітковий і юнацький періоди передбачають активне нагромадження життєвого досвіду, зокрема й інтимного. А цей процес, на жаль, не завжди буває позитивним. Дати молодим людям уявлення про те, що вкладається в поняття «інтимні стосунки», які стосунки між чоловіком і жінкою вважаються нормою, і є нашим завданням. Більше того, слово лікаря має особливу силу та вплив. Людина, котра звернулася до лікаря, знає: він обов’язково дістане від фахівця медико-психологічну допомогу та грамотну пораду. Хіба можна це порівнювати з рекомендаціями, скажімо, «усезнаючої» сусідки? Тим паче коли йдеться про такі речі, як гінекологічні проблеми, венеричні хвороби, питання раціональної контрацепції тощо.

Створена Головним управлінням охорони здоров’я Києва за підтримки Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) і за сприяння соціальної служби для молоді столичної держадміністрації Дружня клініка для молоді працює вже два роки. Тут приймають гінеколог, дерматовенеролог, психотерапевт, психолог, сексолог і сімейний лікар. Усі їхні послуги безкоштовні. На відміну від звичайних поліклінік, кожен прийом тут триває не дванадцять хвилин, а цілу годину. Ще одна особливість Дружньої клініки — у ній ніколи не було й не буде живої черги. Людина телефонує, записується до того лікаря, чиїх послуг вона потребує, а тоді приходить у призначений час на прийом. До речі, не хочеш називати справжнє ім’я — не треба, назви будь-яке, реєстратор запише його, не вимагаючи ніякої додаткової інформації: ні домашньої адреси, ні номера школи чи назви вузу, де ти навчаєшся.

— Авжеж, значно простіше зробити, приміром, гінекологічний огляд, провести прийом у вузькому сенсі цього слова, призначити лікування, якщо воно потрібне, і на цьому з пацієнтом розпрощатися, — зазначає Галина Михайлівна. — Зовсім інша річ — спробувати людину зрозуміти, змусити її, образно кажучи, зупинитись і озирнутися, допомогти їй самостійно усвідомити ситуацію, знайти її першопричини: лихо з’являється не на порожньому місці. Ми не нав’язуємо свою точку зору, а просто підштовхуємо молодь до правильного розв’язання проблеми. І, як на мене, велика біда в тому, що звичайні лікарі бачать лише фізичну оболонку людини, абсолютно не цікавлячись, чим вона живе. А либонь, як людина живе — так вона і хворіє.

Тут кожного зустрічають спокійно та привітно, кожного уважно вислуховують, допомагають і дають рекомендації на майбутнє. Тут навчають відповідально ставитися до власного здоров’я, з найменшими втратами виходити з життєвих халеп. У клініці людина може цілком довіритися лікарю й абсолютно не боятися небажаного розголосу. Недаремно ж вона називається «дружньою»: тут лікар і пацієнт стають справжніми друзями.

Основний контингент відвідувачів Дружньої клініки — молодь віком до 21 року. З чим вони приходять сюди? Та з чим завгодно! Звертаються й по медичну допомогу, і по психологічну, і по медико-психологічну. Найчастіше проблеми мають соціальне підгрунтя. Переважно, «пусковим механізмом» для їх появи стає порушення міжособистісних стосунків у родині, відсутність порозуміння між батьками й дитиною-підлітком. Заявляючи про свою незгоду з існуючим станом справ, вона робить вчинки, про які згодом сама шкодуватиме. Що робити, аби сумний досвід не повторився в майбутньому? У Дружній клініці досить нестандартно підійшли до вирішення цього питання. Людині ніхто не читає нотацій і лекцій на тему «Як же ти міг так засмутити своїх батьків?» Їй просто пропонують програти ситуацію, що склалася, перед... своїми майбутніми дітьми. І що ви думаєте? Спрацьовує чудово!

— У нашому суспільстві нині культивуються не подружні, а партнерські стосунки, — каже Галина Бобир. — А ми бачимо призначення нашої клініки не в пропаганді безпечних сексуальних стосунків у режимі вільного кохання. Так, ті, хто вважає себе цілком дозрілими для інтимних стосунків, дістануть у нас вичерпну інформацію про засоби контрацепції, про те, як уберегтися від хвороб, що передаються статевим шляхом тощо. Але ми повинні говорити не лише про те, що підлітки хочуть чути. Їм обов’язково потрібно нагадувати, що інтимні стосунки передбачають насамперед відповідальність людей одне за одного, наявність взаємного глибокого почуття, створення нормальної повноцінної сім’ї.

Дружня клініка — єдиний у своєму роді медичний заклад в Україні. Аналогів йому в нашій країні поки що немає. А шкода.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі