КАРТИНКИ В ЦИФРАХ

Поділитися
Східноукраїнський фонд соціальних досліджень провів моніторинг соціальних проблем шкільної молоді...

Східноукраїнський фонд соціальних досліджень провів моніторинг соціальних проблем шкільної молоді. Було опитано 1400 учнів 7—11-х класів харківських шкіл, 800 батьків та 400 вчителів.

Старшокласникам пропонувалося, зокрема, дати оцінку внутріродинним взаєминам. Більшість підлітків оцінили їх позитивно. При цьому, як «теплі, довірчі» взаємини з мамами назвали — 48 відсотків, з бабусями, дідусями — 39, тоді як з татусями — лише 28 відсотків.

Велика частина підлітків (68 відсотків) зазначила, що вони обговорюють свої проблеми саме з мамою, і тільки 22 відсотки — з татом. 13 відсотків відповіли, що не діляться ні з ким із членів сім’ї.

Найважливішою думкою — оцінкою їхніх вчинків — для хлопців є: думка мам (53 відсотки), власна (51 відсоток). Для порівняння, думку батька оцінили як важливу 40 відсотків опитаних школярів, учителя — 20 відсотків.

Головну причину конфліктів з батьками підлітки вбачають у тому, що, на думку батьків, вони мало допомагають по господарству (36 відсотків), а батьки вважають основною причиною сварок з дітьми погану успішність дитини (43 відсотки).

41 відсоток підлітків турбує проблема стану їхнього здоров’я і здоров’я близьких, але тільки 14 відсотків батьків вважають, що їхні діти над цим замислюються.

Відповідаючи на запитання, з яким відчуттям вони йдуть до школи, близько 90 відсотків школярів 7—11-х класів відповіли, що ставляться до школи байдуже, причому п’яту частину школярів необхідність іти до школи пригнічує. У старших класах трохи збільшується кількість учнів, що конфліктують з учителями, водночас, порівняно з 7—8-класниками, знижується частота конфліктів з однокласниками. Більше половини вчителів зазначили, що вони конфліктують з учнями. Основні причини конфлікту, на їхню думку, — погана поведінка підлітків у школі (72 відсотки), нешанобливе ставлення до однокласників (46 відсотків), погана успішність (43 відсотки), нешанобливе ставлення до вчителів (35 відсотків).

За даними проведеного моніторингу, 37 відсотків школярів курять (серед них — 47 відсотків учнів 9—11-х класів і 21 відсоток 7—8-х класів). Про куріння дитини знають лише 13 відсотків батьків. Віковий пік початку куріння — між 13—15 роками. У цьому віці, за даними опитуванння, розпочав курити 41 відсоток підлітків. Основна причина — бажання здаватися «дорослим» у компанії.

Для 69 відсотків підлітків найважливішим стримуючим чинником є знання про згубні наслідки куріння. Досить істотну роль відіграє і фактор невідповідності куріння як форми поведінки образові сучасної молодої людини, більш значущий для учнів 9—11-х класів (кожен четвертий).

Близько 60 відсотків харківських школярів 12—17 років вживають спиртне. При цьому серед учнів 7—8-х класів — 37 відсотків, учнів 9—11-х класів — 76 відсотків. Результати дослідження засвідчили, що вживання спиртних напоїв починається вже у віковому проміжку від 10 до 15 років. Залучення до спиртного відбувається головним чином у сім’ї. 46 відсотків школярів заявили, що вперше покуштувати спиртне їм дали батьки.

Порівняно з результатами опитуванння 1999 року, кількість підлітків 9—11-х класів, яким доводилося пробувати наркотики, збільшилася майже вдвічі. Третина учнів уперше спробувала наркотики у віці «старші 16 років». Основною причиною вживання наркотичних речовин називають бажання зазнати гострих відчуттів (60 відсотків).

Відповідно до даних моніторингу, 28 відсотків учнів 9—11-х класів мають досвід сексуальних взаємин. 68 відсотків з них зазначають, що перший статевий акт відбувся в 13—15-річному віці (хоча чверть опитаних учнів 7—11-х класів найприйнятнішим для початку статевого життя вважає вік 15—16 років, третина — 17—18 років). Такої самої думки про можливий початок статевого життя у віці 17—18 років дотримуються 43 відсотки вчителів і 41 відсоток батьків. 30 відсотків батьків 12—17-річних школярів впевнені, що їхня дитина не потребує інформації з питань сексуальних взаємин, і чверть вагалася оцінити потребу своєї дитини в такій інформації. 41 відсоток батьків не займається сексуальною просвітою дитини.

Пріоритетним джерелом отримання інформації про секс для підлітків залишається спілкування з друзями (49 відсотків), а також — часописи і газети (для 37 відсотків). Порівняно з минулим роком, зросла кількість підлітків, які вважають, що не потребують інформації з питань сексуальних взаємин. Окрім того, за останній рік збільшилася кількість підлітків, які не завжди користуються протизаплідними засобами. 69 відсотків учнів харківських шкіл головною причиною, що спонукає однолітків вступати в статеві взаємини, вважають кохання. Водночас 55 відсотків учнів 9—11-х класів нею назвали «сексуальний потяг».

18 відсотків учнів 7—11-х класів признавалися, що потрапляли в ситуації, пов’язані із застосуванням до них насильства, 31 відсоток школярів відповіли, що їхні однокласники іноді здійснюють хуліганські вчинки, і 21 відсоток опитаних заявили, що їхні однокласники іноді грають в азартні ігри на гроші. 33 відсотки вчителів ствердно відповіли на запитання: «чи є серед учнів ті, хто відбирає гроші в інших підлітків?» і 16 відсотків — що їхні учні жебрають.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі