КАЛИТА — ЗБИРАЧ… УМІЛИХ ГОСПОДАРНИКІВ ІЗ 60-ТИ ПРОЖИТИХ ПЕТРОМ ЯКОВИЧЕМ РОКІВ 35 ВІДДАНО СЛУЖІННЮ ІДЕЇ ЯКОСТІ

Поділитися
Енергійний, бадьорий, спортивного вигляду... От лише срібло на скронях говорить про сходжені нелегкі шляхи...

Енергійний, бадьорий, спортивного вигляду... От лише срібло на скронях говорить про сходжені нелегкі шляхи. Першого липня зустрічає свій ювілей Петро Калита, український учений-кібернетик, якого в різних куточках земної кулі звуть «містер Якість». Невипадково: адже він із лицарською самовідданістю ось уже три з половиною десятиріччя бореться за піднесення якості товарів, послуг та й самої організації виробництва. За це Петра Калиту — президента Української асоціації якості — удостоєно високих нагород, звань і посад на європейському й світовому рівнях.

Такого ще не було!

На продукцію вітчизняних виробників здавна було навішано ярлик «низька якість». Але ось що сталося наприкінці 1999 року. В Брюсселі до шестірки фіналістів конкурсу на здобуття «Європейської нагороди з якості» — найпрестижнішої на континенті — ввійшло дорожньо-будівельне управління № 50 з Броварів Київської області. За всю історію жодне підприємство колишнього СРСР і країн СНД ще не досягало такого успіху.

Нагородження фіналістів і переможців конкурсу відбулося в присутності короля Бельгії і майже 1500 лідерів світового бізнесу. Серед відзначених були такі відомі на планеті фірми, як «Вольво», «Рено», «Сіменс», «Бритіш телеком» та інші. Висококомпетентні експерти офіційно визнали броварське підприємство одним із найкращих у Європі в номінації «Малі й середні фірми» (чисельністю до 250 працівників).

— Здобуток броварчан — наша спільна перемога, яка працює на імідж усієї України, — сказав мені тієї зимової пори президент Української асоціації якості Петро Калита. — Ця і споріднені з нею події дозволяють сподіватися, що в економіці й у всьому нашому житті стануться зрушення на краще. Досвід броварчан — приклад для тисяч вітчизняних підприємств. Він свідчить, що трудові колективи мають змогу істотно поліпшити якість виробів, піднести свою конкурентоспроможність.

До участі в змаганні за «Європейську нагороду з якості» дорожньо-будівельне управління №50 було рекомендоване Українською асоціацією якості (УАЯ) і Українським союзом промисловців і підприємців (УСПП) як лауреат третього Українського національного конкурсу з якості. Готували шляхобудівників до конкурсів спеціалісти УАЯ, які мають статус експертів нагород Європейського фонду управління якістю і досвід оцінювань претендентів на відзнаки.

Колектив фахівців, навчений і очолений Петром Яковичем, нагромадив цінний досвід сприяння підприємствам у поліпшенні якості продукції й організації праці, формуванні стійкого позитивного іміджу. Десятки підприємств, яким «команда Калити» допомагає оволодіти найсучаснішими прийомами ведення бізнесу, незважаючи на складне економічне становище країни, щороку підвищують заробітну плату своїм працівникам, вчасно платять податки до держбюджету, успішно конкурують на внутрішньому і зовнішньому ринках.

Колектив шляховиків із Броварів ще й у 2000 році вийшов у фінал загальноєвропейського конкурсу з якості. Торік на цю ж височину піднялося й українське підприємство «Сандора» (Миколаїв). 2001 року ще три наші підприємства здолали важливий міжнародний рубіж: ЗАТ «Фармак» (Київ), «Інтерсплав» (Луганська область) і аеропорт «Бориспіль» одержали сертифікати Європейського фонду управління якістю під назвою «Визнання досконалості». Такого поки не досягала жодна з інших країн, які виникли після розпаду СРСР.

Головний важіль

— А що цьому передувало?

— З 1996 року ми почали систематично проводити конкурси на здобуття національних і регіональних нагород з якості, — розповідає Петро Якович. — У світі існують три моделі досконалого підприємства: японська (Демінга), американська (Болдріджа) і європейська. Відповідно до обраної нами європейської моделі ділової досконалості підприємство оцінюється за дев’ятьма критеріями: лідерством, політикою й стратегією, управлінням персоналом, ресурсами й процесами, задоволеністю споживачів і власних працівників, впливом на суспільство і результатами.

Український національний конкурс із якості, який регулярно проводиться з 1996 року, ввійшов до європейського реєстру. Його переможцями вже стали, крім вищеназваних, «Світоч» зі Львова, київська «Оболонь», львівська «Весна», Хмельницька кондитерська фабрика, запорізький «Славутич», клініка лікаря Куликовича (Дніпропетровськ) і Кіровоградський птахокомбінат. Лауреатами конкурсів стали АТЗТ «Агросоюз» (Дніпропетровська область), Іллічівський морський торговельний порт, АТЗТ «Слобожанська будівельна кераміка», міжнародна акціонерна авіакомпанія «УРГА», ЗАТ «Лакма» (Київ) та інші колективи. Неухильно зростає кількість учасників конкурсів. Це означає, що прогресивним рухом охоплюється дедалі більша кількість підприємств. Відзначені на конкурсах підприємства об’єдналися у «Клуб лідерів якості України». Це реальна сила, яка сприяє виведенню нашої економіки з глухого кута.

— Серед здобутків вітчизняної економіки поки не так уже й багато визначних, про які зарубіжні авторитети говорять із захопленням, — роздумує вголос мій співрозмовник. — І ось ми розвиваємо потужний громадський рух без жодної копійки державних асигнувань, партійних чи тіньових грошей! Ми взяли під свою опіку підприємства слабкі, такі, що перебували на межі банкрутства, або недавно утворені на базі напівзруйнованих старих об’єктів. І показали, що ці підприємства, якщо вірно знайти напрям, обрати сильних керівників, змінити філософію й психологію стосунків, довірити вирішальні ділянки справжнім професіоналам, — швидко підіймаються вгору.

— А скільки трудових колективів уже залучили до свого руху?

— Сотні підприємств і організацій. У наших заходах беруть участь понад десять тисяч спеціалістів України.

У масштабах планети

Добрі звістки приніс початок 2000 року: Всесвітня рада якості (штаб-квартира в Лондоні) присудила президентові Української асоціації якості Петру Калиті почесну нагороду «Людина якості 1999 року на планеті». Тоді ж, у Бомбеї (Індія), на 10-му Всесвітньому конгресі загальної якості Петра Калиту було обрано віце-президентом Всесвітньої ради якості.

До цих свідчень визнання слід додати, що Петро Якович — засновник і лідер громадського руху за якість в Україні, один із провідних учених у галузі системного управління якістю (на роботу до Інституту кібернетики його запросив незабутній академік Віктор Глушков). Опублікував понад 150 праць, обраний академіком Російської академії проблем якості і віце-президентом Міжнародної асоціації якості «СовАсК» (штаб-квартира в Москві).

Прихильне ставлення колег у багатьох державах світу стало для Петра Яковича моральним стимулом, щоб виступити ініціатором утворення в 2000 році Міжнародної гільдії професіоналів якості. Ідею втілено в реальність. Штаб-квартира гільдії — в Києві, Петро Калита — її президент. До складу гільдії вже ввійшли 19 членів із багатьох країн.

— Що гільдія додала до вашого руху?

— Це означає, що найавторитетніші знавці справи взялися за руки. Значно посилилися їхні творчі контакти, полегшилися обговорення й розв’язання багатьох питань, підтримка добрих починань. І, що дуже важливо, тут не фігурують гроші. Але ж у багатьох престижних організаціях править бал валюта: заплатив круглу суму, й тебе зарахують!.. У нашій гільдії місця не можна купити! Тут усе вирішують лише авторитет і компетентність. І ще суворе правило: коли збираються члени гільдії, усі регалії й титули залишаються за дверима. Ти можеш посідати аж надто високу посаду, але твердо затям: тут тебе не за погони прийняли, а за розум і знання.

Нові підстави для оптимізму

У рамках українсько-німецького проекту з підготовки спеціалістів «Унікум» очолювана Петром Калитою асоціація підготувала 25 менеджерів і 18 аудиторів, які після екзаменів були атестовані й отримали сертифікати Європейської організації з якості. Це — представники багатьох областей України.

— Нам допомогли в цій кадровій підготовці, — каже Петро Якович. — І ми поставили перед собою завдання створити в Україні свій орган із сертифікації персоналу, який сам міг би видавати європейські сертифікати — так, як ми їх одержали з боку німецьких колег.

Такий орган уже створено. Отож Вольфганг Шандей, гість із Німеччини, провідний фахівець Товариства якості цієї країни, приїхавши до Києва з аудитом, заявив, що вважає це феноменальною подією… Орган почав діяти — видав понад сто сертифікатів фахівцям, які пройшли навчання в центрі УАЯ з підготовки персоналу «Прирост».

Завершивши в травні 2002 року аудиторську перевірку Української асоціації якості, керівники Європейської організації з якості високо оцінили роботу УАЯ, повідомили, що готуватимуть орган до акредитації. І ось, напередодні ювілею Петра Яковича, з Італії надійшла приємна звістка: акредитація відбулася! З’явився перший на території колишнього СРСР орган із сертифікації персоналу з якості, наділений правом видавати документи Європейської асоціації. Вже йдуть переговори з Росією: вона має намір направити до Києва своїх спеціалістів для одержання тут сертифікатів. Подібні заявки надійшли з інших країн СНД, з держав далекого зарубіжжя.

Кілька червневих днів, які передували ювілею Петра Яковича, видались також успішними. Зателефонували з Брюсселя. Там у Європейського фонду управління якістю є ще й свій «золотий фонд» — найкращі експерти. Так от, цю елітну групу поповнив киянин! Коли цей матеріал готували до друку, керівництво УАЯ дізналося, що перший на території СНД спеціаліст із України одержав сертифікат старшого експерта Європейського фонду управління якістю. Це — Тарас Калита, 28-річний син Петра Яковича. Закінчивши університетський факультет кібернетики з червоним дипломом, оволодівши іноземними мовами, Тарас ось уже шість років бере активну участь у боротьбі за якість, допомагав підняти рівень понад п’ятдесяти вітчизняним підприємствам, працював у командах провідних експертів Європи, консультував солідні фірми Західного світу. Нині Калита-молодший очолює групу експертів Європейського фонду управління якістю, до якої входять спеціалісти Німеччини, Шотландії, Бельгії… Надійний помічник батька, гідний продовжувач його справи.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі