І ПОКЛАСТИ ЗАПИСОЧКУ З БАЖАННЯМ ЗАПОВІТНИМ…

Поділитися
— Оперативне завдання, — пролунав у трубці голос редактора. — Потрібно зібрати «розвіддані» про те, у яких районах країни найцікавіше провести відпустку іноземному туристу...
Пляж Ейлата

— Оперативне завдання, — пролунав у трубці голос редактора. — Потрібно зібрати «розвіддані» про те, у яких районах країни найцікавіше провести відпустку іноземному туристу.

Надзавдання! Як людина, що прожила в Ізраїлі 12 років, я точно знаю, у якому напрямку ми з дружиною та дітьми вирушимо найближчим вихідним, у якому з кібуців (солодкий пережиток соціалізму!) проведемо чергову відпустку та яким запаморочливо мальовничим маршрутом провеземо своїх гостей.

Та що порекомендувати людині, яка зібралася до Ізраїлю вперше й не має тут друзів і рідних?!

Ясна річ, Єрусалим, центр світу! Чого варте саме лише відвідання Храму Гробу Господнього (цієї весни на Великдень з’їхалися віруючі з усього світу, від урочистості й величі хресного ходу просто дух перехоплювало). Ауру Вічного міста недарма називають божественною. Мелодійний спів церковних дзвонів, голоси муедзинів, що закликають мусульман до молитви, хор голосів учнів єшив у поєднанні з закликами торговців, які один поперед одного пропонують свій товар, — усе це створює неповторну гармонію міста-космополіта, усесвітнього центру трьох релігій.

Таїнства святих місць, які породжують різноманітні асоціації з Біблією, — ось що чекає в Єрусалимі на мандрівників різного віку, професій та інтересів.

Гостей з України незмінно приваблює християнський Єрусалим, оспіваний і увічнений Михайлом Булгаковим. Наші гіди водять туристів маршрутом, який так і називається: «Майстер і Маргарита».

Ті, хто мріє здійснити подорож християнськими святинями, виконають покладене перед собою завдання усього за день-два: країна відносно невелика, за вісім годин можна перетнути її з «крайньої» півночі до південного краю — Ейлата. Замовляєш тур — і катаєшся в комфортабельному автобусі, слухаючи захоплюючі, хвилюючі розповіді екскурсоводів.

Євреїв усього світу в Єрусалим тягне, наче магнітом. І кожен, опинившись тут, іде погуляти Старим містом. Головна визначна пам’ятка — Стіна плачу (Західна стіна Храму), куди щороку, незалежно від обставин, з’їжджаються сотні тисяч людей із СНД, США, Європи, Австралії. Просунув у щілину між теплими, сповненими енергії сонця каменями записочку з найзаповітнішим бажанням — і воно здійсниться. Декілька років тому розумники-американці придумали: почали переправляти ізраїльтянам свої записки факсом. А ті, отримавши, приїжджають до Стіни плачу й «відправляють» послання прямо адресату — Всевишньому!

Подумавши про Вічне місто, згадав крилатий вислів, який у перекладі з івриту звучить так: «Існує десять мір Краси — дев’ять із них перебувають у Єрусалимі й лише одна — за його межами. Хто не бачив Єрусалим у всій його красі — той ніколи не бачив красивого міста».

Святість Єрусалима й ореол містики, яким його оточено, тисячоліттями надихали пророків, художників, поетів і вчених. Але сучасне місто воістину невичерпне. Можна годинами блукати вулицями, раз по раз скрикуючи від захвату. Великий культурний центр з унікальними музеями, картинними галереями, театрами. Найрізноманітніші — на будь-який смак і бюджет — магазини: від вишуканих, ексклюзивних до загальнодоступних крамниць, де за смішні гроші можна купити навдивовижу красиві речі, зокрема й украй оригінальні, ручної роботи золоті та срібні прикраси для жінок.

Особисто я навряд чи ризикнув би вирушити в подорож Єрусалимом сам, без провідника. По-перше, мало що побачиш. По-друге, місто примагнічує настільки, що час летить непомітно й екскурсія може затягнутися на роки.

Ізраїль говорить російською мовою

З початку 90-х Ізраїль прийняв понад мільйон репатріантів із колишнього Радянського Союзу. Сьогодні наша громада — це п’ята частина населення країни. Всюди звучить російська мова (мої друзі-ізраїльтяни жартують: «Ось і нам довелося узятися до вивчення мови Чехова й Достоєвського, щоб порозумітися зі своїми новими сусідами, співробітниками та друзями».

Десятки престижних фірм пропонують гостям країни послуги висококваліфікованих екскурсоводів — москвичів, пітерців, вихідців з України, Білорусі, Грузії, Середньої Азії. Чого варта поїздка Єрусалимом у супроводі такого аса, як Марина Воробйова! Кожна її розповідь — сповнена романтизму та трагізму історія, приправлена щонайпікантнішими подробицями наших днів.

Близько року тому на Західній стіні в Старому місті з’явилася мокра пляма, що не висихала ні за якої погоди. Марина, незрівнянний знавець вдачі й дивацтв Єрусалима, відразу змінила звичний маршрут, щоб передусім показати гостям, як «плаче» Стіна плачу, після чого веде здивованих і захоплених людей у тунель Хасмонеїв — унікальний підземний лабіринт, плід багаторічних археологічних розкопок.

Точнісінько так само — творчо, продумано планують екскурсії сотні російськомовних гідів. Під час міжнародного семінару, влаштованого міністерством туризму Ізраїлю на початку нинішнього року, наші гості з СНД — власники й менеджери найбільших туристичних фірм — погодилися, що ізраїльські гіди — найкращі в світі: найерудованіші, найінтелігентніші й найдоброзичливіші. Це й не дивно: якщо в поїздці країною групу супроводжує доктор історичних наук або колишній професор кафедри лінгвістики, гості одержують не тільки фактаж, а й емоції.

Мертве море — унікальна здравниця

Від Єрусалима до Мертвого моря — їхати трохи більше години. Дорога проходить пагорбами Іудейської пустелі — очей не відірвеш.

Найнижча (відносно рівня моря) точка планети згадується ще в Талмуді у зв’язку з абсолютно унікальними природними багатствами водойми, які сприяють лікуванню шкірних хвороб. Парадоксально, але самі ізраїльтяни часом не усвідомлюють, якими фантастичними дарами природи володіють, — ось і прагнуть відчалити на період відпустки в далекі далі. Зате лікуються мої співвітчизники тільки в Ізраїлі.

Російськомовні медсестри й лікарі однієї з дерматологічних клінік, що працюють у грандіозному готельному комплексі Мертвого моря, відкрили мені страшну таємницю: виявляється, на псоріаз, атопічний дерматит, вітіліго й інші важкі шкірні хвороби слабують переважно представники вищого ешелону влади й армійські командири — незалежно від країни їхнього проживання. Лікарі пояснюють це тим, що начальство потрапляє у стресові ситуації набагато частіше від рядових працівників, а псоріаз — прямий наслідок стресу.

У справедливості сказаного я переконався, провівши на Мертвому морі декілька незабутніх днів. Серед пацієнтів дерматологічних клінік були «селебритиз» екстра-класу, кінозірки, усесвітньо відомі бізнесмени, мільйонери. Ніхто нікого не соромився й ні від кого нічого не приховував. Розроблена в Ізраїлі методика лікування псоріазу передбачає цілковиту довіру до товаришів за нещастям, прагнення підтримати, подарувати одне одному надію.

Так, шотландець Ірвін Скотт приїжджає на Мертве море в… шістнадцятий раз! Генеральний директор великої комп’ютерної фірми, він захворів на псоріаз років 20 тому. На батьківщині його намагалися лікувати різними мазями, зокрема й стероїдними. Від них (побічні ефекти!) стан хворого різко погіршився. А тут хтось розповів Скотту про лікарні на Мертвому морі — й він вирішив пошукати щастя в Ізраїлі.

— Відтоді я щороку проводжу відпустку в готелі «Ройал краун» на Мертвому морі, — говорить він. — Завдяки найвищому професіоналізму лікарів (до речі, більшість — репатріанти з СНД, які чудово володіють англійською), я повертаюся в Шотландію новою людиною й у змозі спокійно працювати цілий рік. Ніколи не подумав би, що настільки тяжке хронічне захворювання, як псоріаз, відступає при лікуванні природними засобами.

Дослідження, проведені ізраїльськими й зарубіжними вченими-медиками, засвідчили: у 88% хворих на псоріаз, які проходили терапію на Мертвому морі, стан поліпшився на 80—100%.

Якщо бюджет не дозволяє зняти «сюїту» в п’ятизірковому готелі, можна замовити комфортабельний номер у готелі кібуцу Ейн-Геді, від якого до лікарень добиратися близько чверті години. Ейн-Геді — оаза в пустелі. Знаменитий на весь світ ботанічний сад з унікальними екзотичними рослинами — гордість не тільки кібуцників, а й усіх ізраїльтян.

У години відпочинку від процедур можна на «джипах» поїхати в сафарі або піднятися в легендарну фортецю Массада, де почути незабутню розповідь екскурсовода (знов-таки — російською).

Учені довели: тим, хто страждає на хронічні шкірні хвороби, показані сонячні ванни. Клімат в Іудейській пустелі сухий, спека переноситься легко, завдяки чому процес гоєння характерних для псоріазу й дерматиту виразок іде швидко й безболісно.

Маленький Париж в... Ейлаті

У середині червня ізраїльська преса повідомила: в ейлатському дельфінарії поповнення, народилося дельфіненя, вага — 5 кілограмів. Маля життєрадісне й товариське.

Ще стародавні греки помітили, що дельфіни охоче вступають у контакт із людьми. Точно так само, як дельфін цікавий людині, людина викликає цікавість і у дельфіна. Це дуже чутливі ссавці з тонко організованою психікою.

Рибалки й підводники розповідають сотні історій про те, як дельфіни рятували життя людям. В Ейлаті ходить легенда, що грунтується на реальному факті. Інструктор підводного плавання занурився із 13-річним хлопчиком для ознайомчого пірнання. Невдовзі, проте, той подав знак, що погано почувається, і попросив піднятися на поверхню. Інструктор — відповідно до правил техніки безпеки — плавно підняв дитину, «поклав» на воді й поплив до берега. Неподалік грався дельфін Шенді. Відчувши, що щось негаразд, він приєднався до інструктора й супроводжував хлопчика до самого суходолу. Дитина відразу розслабилася, заспокоїлася, повеселішала.

Просторий басейн, у якому живуть дельфіни, оточений сіткою, але ворота в море відкриті 24 години на добу. Тож Сінді, Ямпа та їхні великоокі усміхнені родичі можуть плавати на волі скільки завгодно і коли їм заманеться.

Утім, усесвітньо відомий дельфінарій, де успішно реабілітують дітей-аутистів, — це лише одна з визначних пам’яток Ейлата, розташованого на березі Червоного моря. Місто — рай для дайверів. Десятки клубів аквалангістів пропонують свої послуги як професіоналам, так і дилетантам, яким закортіло насолодитися фантастичними красотами смарагдової «безодні».

Якщо ж коралові рифи й екзотична фауна Червоного моря цікавить вас не дуже, ви можете чудово відпочити на суходолі. Хочете побачити страусів, гірських оленів й іншу живність у природному середовищі проживання — вирушайте в заповідник Хай-Бар. Шукачам романтики й людям, що захоплюються історією, необхідно відвідати парк Тімна, скелястий рельєф якого спроможний надихнути на подвиги навіть фотографа-початківця. Це справжнісінькі копальні царя Соломона! Тим, хто вирішив обдарувати своїх дружин і подруг оригінальними прикрасами з ейлатським каменем і ніжно-рожевими коралами, варто відвідати місцеву фабрику з їх обробки. Але всі, безсумнівно, спустяться в акваріум-океанарій і покатаються на справжньому підводному човні з прозорим (!) дном. Оскільки Ейлат — це Червоне море, із тією лише відмінністю, що на ізраїльському відрізку його узбережжя туристів забезпечено справжнім європейським сервісом.

Додаткову інформацію можна одержати в Інтернеті — досить набрати в пошукових системах назву міста, що вас цікавить.

Ху-уф... Здається, із редакційним завданням я впорався. Але... до болю закортіло у відпустку! Ні, не в Європу чи Америку — в Ейлат, на Мертве море, у Єрусалим, у Галілею, у Кейсарію, у Цфат, у Тверію... Чи ж мало у моїй маленькій країні воістину райських куточків?

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі