Хронограф. 19—25 серпня - Соціум - dt.ua

Хронограф. 19—25 серпня

18 серпня, 2006, 00:00 Роздрукувати Випуск №31, 18 серпня-25 серпня

19 серпня 1913 — Помер Михайло Комаров — видатний український громадський діяч, бібліограф (основоположник шевченківської бібліографії), фольклорист і публіцист...

19 серпня

1913 — Помер Михайло Комаров — видатний український громадський діяч, бібліограф (основоположник шевченківської бібліографії), фольклорист і публіцист.

1991 — У Радянському Союзі розпочався путч, організований комуністичними ортодоксами. Вже 21 серпня він завершився повним крахом (див. статтю професора Юрія Шаповала).

20 серпня

1741 — Датський мореплавець на службі Російської імперії Вітус Берінг відкрив Аляску.

1944 — У бою з частинами НКВС загинув Юрій Липа — український письменник-неоромантик, публіцист, лікар, активний діяч Української повстанської армії.

21 серпня

1940 — У Мексиці агентом радянських спецслужб Рамоном Меркадером убито Льва Троцького, одного з найяскравіших лідерів більшовицької революції, одного з основних політичних супротивників Йосипа Сталіна.

1968 — До Чехословаччини введені війська країн Варшавського договору (Радянського Союзу, Польщі, НДР, Угорщини та Болгарії). «Празька весна» — спроба побудувати «соціалізм із людським обличчям» — була задушена в зародку.

22 серпня

1485 — У битві біля Босворта вбито Річарда III, короля Англії. Так завершилася війна на самознищення двох династій, які претендували на лондонський престол — Ланкастерів і Йорків, названа війною Червоної та Білої троянд. Генріх Тюдор, далекий родич Йорків, був коронований під ім’ям Генріх VII.

1904 — Народився Ден Сяопін, батько китайських реформ 80—90-х років XX століття. Його ідеї поряд із марксизмом-ленінізмом і постулатами Мао з початку 90-х років минулого століття стали фундаментом нової ідеології комуністичного Китаю.

1945 — Верховна Рада УРСР ратифікувала Статут ООН.

23 серпня

1939 — У Москві підписано радянсько-німецький Пакт про ненапад — Пакт Молотова—Ріббентропа. У Секретному протоколі до договору нацисти й комуністи розмежовували сфери впливу в Східній Європі: Фінляндія, Естонія, Латвія та Східна Польща оголошувалися радянською сферою впливу. Після розгрому Польської держави Німеччиною та СРСР Литва перейшла в радянську зону впливу в обмін на ряд областей, населених переважно поляками. Аж до початку Великої Вітчизняної війни сторони строго дотримувалися положення договору.

1992 — Українська православна церква зняла анафему з гетьмана Івана Мазепи, що проголошується і сьогодні Російською православною церквою.

24 серпня

1572 — Католики в день святого Варфоломія організували масову різанину протестантів (гугенотів) у Парижі. Загинуло понад три тисячі чоловік, переважно представників гугенотської знаті, які приїхали на весілля свого ватажка Генріха Бурбона та принцеси Маргарити Валуа. По всій Франції загинуло до 20 тисяч гугенотів.

1921 — Загинув видатний російський поет Микола Гумильов. Більшовики звинуватили його в участі в білогвардійській змові й розстріляли.

1991 — Проголошення Акта про державний суверенітет України, прийнятого Верховної Радою України.

25 серпня

1941 — Радянські та англійські війська розпочали окупацію Ірану, щоб завадити німецьким нацистам створити на території цієї країни важливий військовий плацдарм.

1991 — Білорусь проголосила свою незалежність.

Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу DT.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter
Додати коментар
Залишилось символів: 2000
Авторизуйтеся, щоб мати можливість коментувати матеріали
Усього коментарів: 0
Випуск №34, 14 вересня-20 вересня Архів номерів | Зміст номеру < >
Вам також буде цікаво