Хронограф. 16—22 вересня

Поділитися
16 вересня 1658 — У місті Гадячі на Полтавщині гетьман України Іван Виговський і комісари уряду Речі ...

16 вересня

1658 — У місті Гадячі на Полтавщині гетьман України Іван Виговський і комісари уряду Речі Посполитої підписали договір, за яким Україна (у межах Київського, Брацлавського і Чернігівського воєводств) входила на рівних правах у федерацію з Польським королівством і Великим князівством Литовським.

1930 — Початок жорстокої політики «пацифікації» (замирення) українців, проведеної владою Речі Посполитої у Східній Галичині. Здійснювалася військовими частинами та поліцією проти мирного населення у відповідь на терористичну діяльність ОУН.

17 вересня

1787 — Конституційний конвент, який проводив засідання у Філадельфії, переглянув Статті конфедерації першої Конституції США, прийнятої 15 листопада 1777 року. Із союзу окремих незалежних штатів США стали класичною федеративною державою із сильним президентом і урядом. Главою держави, виконавчої влади та головнокомандувачем збройних сил ставав президент, який обирався на чотири роки. Жорстко розділялися виконавча, законодавча і судова влади, які реалізували взаємний контроль.

1939 — Початок «Визвольного походу» Червоної армії на Західну Україну та Білорусію, організованого під приводом захисту «єдинокровних» братів. Загибелі Польської держави, зрадженої союзниками (французами й англійцями), було не уникнути. Радянський Союз і нацистська Німеччина виступили в Польській війні союзниками.

18 вересня

1934 — Радянський Союз на настійну вимогу Франції був прийнятий у Лігу Націй. «За» проголосували 38 країн, «проти» — три. Чотири країни утрималися, а сім не брали участі в голосуванні. У листопаді 1939 року СРСР виключено з Ліги Націй у зв’язку з агресією проти Фінляндії.

19 вересня

1941 — Німецькі війська вступили до Києва, залишеного радянськими військами. Понад два місяці героїчної оборони столиці України завершилися трагічною розв’язкою в степах на схід від Дніпра. Нацисти провели операцію — найбільшу у світовій історії — з оточення та знищення частин Південно-Західного фронту. 16 вересня, замкнувши зовнішнє кільце оточення поблизу Лохвиці, німці стали методично знищувати радянські війська. Німецькі дані (Курт фон Тіппельскірх) свідчать про 665 тисяч полонених, захоплені 3718 гармат і 884 танки. Радянські дослідники часів «відлиги» пишуть про 335 тисяч полонених і таку ж кількість убитих. Нацисти, здобувши велику перемогу під Києвом, втратили дорогоцінний час для захоплення Москви. Для Сталіна Київ, третє за значущістю місто в СРСР, стало фактично розмінною монетою у великій грі. «Вусатого таргана» геть не хвилювали масштаби морального надлому полонених, а також мирних жителів, які залишалися в нацистській неволі. У путінській Росії дедалі гучніше лунають голоси неосталіністів, які називають його великим вождем і полководцем.

20 вересня

1870 — Після захоплення італійськими військами Рима і Ватикану (Папська область) завершено об’єднання Італії. Вже 9 жовтня Рим було оголошено столицею Італійського королівства.

21 вересня

1792 — Національний конвент усунув французького короля Людовіка XVI від влади. Наступного дня Францію було проголошено республікою.

22 вересня

1835 — Народився Олександр Потебня — видатний український мовознавець, етнограф і літературознавець.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі