Хочеш відпочити — потрудися

Поділитися
«Мій хлопчик, в якого буває нежить від легенького вітру та котрий жодного дня не прожив без батьківської опіки, ночуватиме в наметі й лазитиме по горах?» — рідкісна мама не жахнеться подібним думкам...
Безпека — понад усе

«Мій хлопчик, в якого буває нежить від легенького вітру та котрий жодного дня не прожив без батьківської опіки, ночуватиме в наметі й лазитиме по горах?» — рідкісна мама не жахнеться подібним думкам. Та, наслухавшись розповідей товаришів (і звідки вони взялися на вашу голову!) і майже ввійшовши в образ героя улюбленого бойовика, ваша домашня дитина вже бігає по квартирі, збираючи важенний рюкзак. Опиратися марно. І, потрохи усвідомлюючи це, ви несподівано для себе переключаєтеся на іншу хвилю. «От і чудово! Може, там, мій дорогий, ти, врешті, зрозумієш, що сидіння за комп’ютером — не єдиний із можливих способів проводження часу, а чисті шкарпетки та майка не з’являються на твоєму стільці щоранку неначе порухом чарівного жезла».

Гірська річка — і здорово, і весело

Уже на вокзалі, дивлячись, як разом з іншими хлопчаками твоє далеко не атлетичної статури чадо завантажує до вагона об’ємні баули з якимось спорядженням, ти знову починаєш впадати в легку паніку: може, краще все-таки було його відправити в село до бабусі? До речі, дівчаток у групі також виявляється чимало. «Наївні, — спостерігає за новачками одна з матерів, чия дочка, здається, бере участь у заході не вперше, — набили, мабуть, торби дискотечним вбранням і косметикою. Так, жодного разу не скориставшись, і привезуть весь цей дорогоцінний вантаж назад, як моя Ксюша минулого разу». «Та ви не хвилюйтеся, — помічає вона мій мандраж. — Через пару тижнів, коли вони повернуться, шкодуватимете, що даремно витрачали свої нерви». Все це називається екстремальний тур для дітей і молоді «ЕкстреМал». Та ще до того як потяг із учасниками туру відійде від Київського вокзалу, неабияку порцію екстриму, як ви вже зрозуміли, доводиться пережити багатьом батькам. Нехай вас це не турбує: всі ваші переживання з лихвою окупаються, коли ви бачите свою дитину, що повернулася здоровою, засмаглою, життєрадісною і... дивним чином зміненою. Втім, усе по порядку.

Програма туру складається з двох частин. Перша містить у собі саме набір усіх тих радощів, що й відбиті в назві програми. Поселившись на базі контрольно-рятувальної служби біля підніжжя Ай-Петрі, діти з першого ж дня починають осягати науку скелелазіння та альпінізму. Відбувається це під керівництвом досвідчених інструкторів — кандидатів у майстри спорту. Порядок орієнтування на місцевості, правила подання першої медичної допомоги, використання спеціального індивідуального й групового спорядження... Нудьгувати дітям, справді, просто ніколи. Тим паче що всі вони поглинені загальною метою: попереду в них сходження на Ай-Петрі. Дуже важливою складовою цього етапу є вироблення в хлопців почуття ліктя. Ось чому таку увагу приділяють тренінгам на командоутворення. Альпіністам-початківцям викладаються вправи на мотузках, які можна виконати тільки за командою. Саме усвідомлення необхідності взаємодії в зв’язках і групах повільно, але певно приводить до розуміння відповідальності за власну безпеку, а також за життя і здоров’я товаришів.

Підготовка до сходження триває тиждень. І все це відбувається в найгарніших місцях, які лише загострюють емоції, що ними переймаються діти на заняттях з екстремальних видів діяльності. Емоції, як відомо, потребують виходу. Організатори передбачили й це. Друга частина програми грунтується на творчому процесі, у котрий її учасники включаються одночасно з освоєнням навичок альпінізму. Професіональні режисери, які відправляються до табору разом із дітьми, вже в потязі пропонують їм захоплюючий комплекс акторських і мовних тренінгів, в основі яких лежить ігрове начало. Їхнє завдання — викласти своїм підопічним ази акторської майстерності, розвинути творчу фантазію та здатність до нестандартного мислення. Всім цим і потрібно займатися дітям весь період прийдешнього активного відпочинку, під час якого відбуватиметься постановка спектаклю. Можете не сумніватися, спектакль, який вони покажуть спочатку в таборі, а потім, повернувшись додому, — батькам і друзям, зачепить за душу навіть найнесприйнятливішого глядача. Принаймні, коли мій син, зациклений на «Гаррі Поттері», «Нічному дозорі» та інших фентезі, став на сцені в образі одного з героїв шварцевської «Тіні», у мене на очі навернулися сльози.

«Цього літа з дітьми займатиметься професіональний кінознавець, який познайомить їх з історією кіно й проведе з ними аналіз шедеврів світового кіномистецтва. Дітям покажуть 20 фільмів різних режисерів, часів і жанрів, які й стануть матеріалом для вивчення та аналізу, — обіцяє керівник програми Сергій Чумаченко. — Та знайомство з кіно не обмежиться лише теорією. З допомогою режисера та оператора учасники туру пройдуть курс акторської майстерності, підготують сценарій і знімуть ігровий фільм». Проте цим діти зможуть зайнятися в рамках іншого туру, який підготовлений тими самими організаторами і називається «Скеля біля моря». Тут творчою програмою передбачено і так званий психологічний розділ. Виявлення та формування в дітей лідерських якостей, прищеплювання їм навичок ефективного спілкування, вирішення конфліктів, швидкого та адекватного реагування в екстремальних ситуаціях — далеко не повний перелік завдань, якими мають намір зайнятися організатори. Для цього використовуватимуться динамічні тренінги формування команди, соціальні ігри та семінари. І нехай ваша дитина не стане Станіславським, Ступкою чи Софі Лорен, але комплексів і невпевненості, якщо вони в неї були, позбудеться напевно. Місце проведення програми туру «Скелі біля моря» — Судак. Підсумком гірської підготовки тут стане гора Сокіл. Для учасників, молодших за 14 років, альпіністське сходження замінять підкоренням скелі. Зате для занять вітрильним спортом, також включених до програми туру, вікових обмежень немає.

Ступінь завантаженості дітей такий, що їм справді ніколи думати про пустощі або віддаватися шкідливим звичкам, коли хтось уже встиг ними обзавестися. І керівники «ЕкстреМалу» не приховують цього. «Ми прагнемо до того, щоб звести до мінімуму час, упродовж якого діти були б полишені на самих себе», — каже Сергій Чумаченко. Та головне, перед учасниками туру дві мети — здійснити сходження на гору й поставити спектакль чи зняти фільм. І якщо результат творчої частини програми побачать батьки, бабусі з дідусями, друзі та знайомі, то шлях до вершини і сам факт її досягнення можна буде потім лише згадувати. Втім, ці «мемуари» можна викласти на папері, щоб випробувати свої здібності ще й на літературній ниві.

Безпека в «ЕкстреМалі» і «Скелях моря», як уже йшлося, забезпечена на професіональному рівні. На двох дітей припадає по одному інструктору, чиїм командам учасники туру, що обумовлюється відразу ж, мають підкорятися беззаперечно. Ігнорування цієї вимоги чревате жорстким покаранням — відправленням додому. Та наразі таких випадків в історії «ЕкстреМалу» не зафіксовано.

Діти з «ЕкстреМального» відпочинку повертаються в строк. Та головне, і в цьому сходяться думки більшості їхніх батьків, їх після цього майже не впізнати. Розпещені, зніжені, інфантильні істоти за короткий час, як правило, проходять помітний шлях до перетворення на особистість. Через подолання ліні, фізичних труднощів, комплексів, егоїзму та підкорення гірської й творчої вершин.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі