Грузія: хвилі і кошкі

Поділитися
Наприкінці грудня в Батумі торжествувала... весна: вдень майже плюс двадцять. Весна нині в курортному місті й у переносному значенні...

Наприкінці грудня в Батумі торжествувала... весна: вдень майже плюс двадцять. Весна нині в курортному місті й у переносному значенні. Востаннє автор цих рядків була тут п’ять років тому. Попри літо та буяння субтропічної зелені, місто тоді справляло доволі жалюгідне враження. Нині Батумі не впізнати: прекрасний бульвар для прогулянок відпочивальників, нові сучасні готелі, взагалі - дуже багато новобудов... Така собі без п’яти хвилин чорноморська Ніцца. Із напрочуд чистим морем і цілком прийнятними цінами в літній сезон: готелі - від 15 у.о. на добу за людину, guest house - від 15 ларі, з обідами або вечерями - від 10 ларі.

Та й загалом Грузія змінюється просто-таки на очах. Самі грузини іноді жартома називають свого президента «міністром туризму» - так багато уваги Михаїл Саакашвілі приділяє розвитку галузі. З кожним роком поліпшуються дороги, а міста, туристичні центри стають привабливішими й комфортнішими. А як вони ночами освітлюються! Казка! Можливо, скептики вгледять у цьому ще один доказ непозбутньої любові грузинів до надмірної демонстративності, але на мандрівників така ілюмінація справляє приголомшливе враження.

Дороги дивовижні ще й тим, що грузинські поліцейські не беруть хабарів. Узагалі. В усякому разі в цьому клятвено запевняли всі, з ким ми спілкувалися. В охоронців правопорядку хороші зарплати (близько 1000 у.о.), вони дуже дорожать своєю роботою і, за розповідями, схожі на героїв голлівудських фільмів: і від злочинців захистять, і дитину спати вкласти допоможуть. Нові офіси поліції будуються абсолютно прозорими - всі мають бачити, що там відбувається. Нова, суперсучасна в плані дизайну будівля МВС також із скла. Вона, як і багато знакових новобудов, має форму хвилі. Гарно й символічно.

Мабуть, єдиним мінусом для гостей Грузії може бути те, що поїхати звідси, не набравши кілька зайвих кілограмів, неможливо. Тому раджу не брати дурного в голову і постаратися поєднати приємне з корисним: знайомство з грузинською кухнею - з традиціями приготування їхніх найзнаменитіших страв і напоїв. Нам така нагода випала в Кахетії, в родині Аліашвілі. Тут ми побачили, як на стінках печі, що має форму криниці, печуть дедаспурі - мамин хліб, як роблять «грузинський снікерс» - знамениті чурчхели. Скуштували й справжнього грузинського шашлику, головний секрет приготування котрого, за твердженням хазяїна, наявність звичайного, тільки дуже свіжого м’яса, а не якогось там особливого маринаду.

Від їжі тілесної - до їжі духовної, якою Грузія неймовірно багата. Її прекрасні своєрідні монастирі й храми не потребують реклами. Грузини - віруючий народ, віруючий по-справжньому, щиро, тому процес відновлення стародавніх святинь тут аж ніяк не данина моді. Випаде нагода - побувайте, наприклад, у відроджуваному чоловічому монастирі Алаверді в Алазанській долині. До зведення в Тбілісі храму Трійці він був найбільшим храмом Грузії. Крім прекрасних фресок різних епох, тут можна побачити трон глави грузинської церкви. Його прикрашають усі головні символи країни - леви, дерево життя, хрест, виноградна лоза і, природно, сонце.

Дедалі більшу популярність завойовує Грузія і як гірськолижна країна. Наймолодший і найперспективніший на сьогодні гірськолижний курорт називається Гудаурі. Він розташований за 120 км від Тбілісі на висоті 2196 м. Його фішки - широкі схили зі спеціальною розміткою, глибокий і стабільний сніговий покрив та лавинна безпека. Плюс розмаїтий спектр пропозицій для проживання, розрахованих на будь-який смак і гаманець, добре розвинена інфраструктура apres-ski: тенісні корти, боулінг, басейни, сауни тощо. Сезон - із листопада по квітень.

Можливо, у найближчому майбутньому на популярний гірськолижний центр перетвориться і Местія - адміністративний центр краю Самегрело-Верхня Сванетія. Нещодавно в його околицях мала запрацювати нова канатна дорога й розташований біля підніжжя готель для лижників. Наразі ж цей регіон - справжня знахідка для любителів етнографії, легенд і всілякої старовини. Саме тут розташований справжній «заповідник» знаменитих сванських веж - грузинською «кошкемі», в однині - «кошкі». Вони справляють незабутнє враження і вдень. Увечері ж до них, підсвічених, погляд просто прикипає. Як під час екскурсії - вухо до гіда, що розповідає дивовижні речі про цей край і його жителів.

У Сванетії ніколи не визнавали нічиєї влади. Тут завжди жили за законом гір, усе вирішував глава роду. У кожного клану була мінімум одна своя вежа. Секрет будівництва цих веж не розкрито донині. Кошкемі почали будувати з ХII століття, у них переселялися в разі небезпеки. Між багатьма вежами були підземні ходи, серед них і оманні, призначені для ворогів.

Сванетія завжди вважалася найбезпечнішою частиною Грузії, тому під час Великої Вітчизняної війни все золото й коштовності з грузинських музеїв звозили сюди. Щоправда, потім їх ду-у-у-же складно було забрати.

Свани досі ревно шанують свої традиції і дотримуються їх, серед яких дуже багато поганських - раніше свани були сонцепоклонниками. Клани мають родові стяги, але далеко не кожен чоловік роду має право до них доторкатися. У сванів своя мова, правда, безписемна. А ще - приготуйтеся, мороз по шкірі - тут досі існує вендета.

…На Тбілісі в нас залишився тільки один вечір перед відльотом. Звісно, це дуже мало, часу вистачило лише на те, щоб помилуватися старим містом, яке дбайливо зберігають і відновлюють, і кинути монетки в Куру з недавно побудованого Моста кохання. Для нової зустрічі. І нового кохання. На Новий рік бажання збуваються, хіба ні?..

За організацію прес-туру автор дякує Національному туристичному агентству Грузії, авіакомпанії «Міжнародні авіалінії України» та Асоціації журналістів «Туристичний прес-клуб України».

Президент авіакомпанії «Міжнародні авіалінії України» Юрій МІРОШНИКОВ:

- Рейс Київ-Тбілісі традиційно входить до найбільш затребуваних у східному напрямку. Це один із перших порівняно лібералізованих маршрутів української авіації, що швидко розвинувся: немає візових і мовних бар’єрів, є стійкий попит. Плануємо найближчим часом збалансувати мережу наших маршрутів, де нині переважають західні, за рахунок східних. Упевнений - завдяки оптимальному поєднанню ціни та якості нашого продукту вони також користуватимуться стабільною популярністю.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі