Do you speak English? або Декілька слів про навчання за кордоном - Соціум - dt.ua

Do you speak English? або Декілька слів про навчання за кордоном

21 жовтня, 2005, 00:00 Роздрукувати Випуск №41, 21 жовтня-28 жовтня

Чи не кожен студент хоча б раз мрійливо уявляв себе з купою книжок в одній руці і бутербродами у другій на сонячному подвір’ї іноземного університету...

Чи не кожен студент хоча б раз мрійливо уявляв себе з купою книжок в одній руці і бутербродами у другій на сонячному под­вір’ї іноземного університету. Сор­бонна, Йель, Оксфорд, Кембридж здаються нам такими далекими і недосяжними. Проте варто лише захотіти, і золотий ключик закордонної освіти може опинитись у вас в кишені.
Щороку сотні, якщо не тисячі українських студентів їдуть навчатися за межі України. Декому знайти програму чи ВНЗ (вищий навчальний заклад) вдається швидко і легко, інші витрачають багато часу, та не досягають бажаного результату.
Мета в усіх різна: хтось їде вдосконалити знання іноземної мови, хтось вважає, що зарубіжна освіта є важливим, якщо не найголовнішим, поштовхом (стартом) у кар’єрі, а хтось просто не має бажання вчитися вдома і має можливість, передусім фінансову, для навчання за кордоном.
Вивчення іноземної мови безпосередньо у культурному середовищі країни є найбільш ефективним. Жоден викладач, школа чи університет «тут» не замінять цілодобового спілкування з носіями мови «там».
За чималу суму майже всі мовні школи світу з радістю поділяться з вами премудростями фонетики й орфографії. Для успішного вивчення мови буде створено всі умови: доброзичливі викладачі, спеціально розроблені програми, підручники, невеликі групи, комфортне проживання. Коли на самостійний пошук не вистачає часу чи немає бажання, компанії, що займаються освітнім консалтингом, зроблять усе за вас. Ціни варіюються залежно від тривалості курсу та конкретно обраного місця навчання.
Інший не менш дійовий спосіб поліпшити знання іноземної мови — робота за кордоном, розрахована на студентів. У першу чергу, Work&Travel для США та Au-Pair для країн Європи.
Аu-Раіr — одна з найпоширеніших міжнародних молодіжних програм, яка надає студентам можливість жити в сім’ях за кордоном протягом одного року. Нині на території України відкрито два агентства (у Києві та Запоріжжі), які надають платні послуги на оформлення цієї програми. Ціна залежить від країни (від 80 до 600 євро). Українці мають змогу поїхати до Німеччини, Франції, США, Австрії, Фінляндії та Норвегії.
Переваги програми очевидні: вивчення мови не лише завдяки середовищу, а й на мовних курсах (двічі на тиждень по 1,5—2 години); можливість подорожувати і «побачити світ». Для цього, окрім вихідних, передбачена 4-тижнева відпустка. Можливість вступити та безкоштовно навчатися в університеті обраної країни.
Що входить до обов’язків студента? Дрібна хатня робота та соціальна робота (догляд за дітьми). Умови проживання — хороші, оскільки сім’ї, які беруть участь у програмі, фінансово забезпечені.
Звичайно, є й негативні аспекти: за підписаним договором додатковий заробіток (окрім щомісячних кишенькових грошей) забороняється; найчастіше до програми запрошують дівчат (70%); це не безкоштовна програма.
Для відчуття справжньої романтики студентських років слід їхати до міжнародного молодіжного табору за волонтерською програмою. Можна попрактикувати англійську, спілкуючись із студентами інших країн, вивчити ще одну або декілька мов, принаймні на побутовому рівні. Обираючи цю програму, ви маєте змогу вибрати країну, тривалість поїздки та вид роботи. Найбільш популярними є орієнтовані на фізичну працю, екологічні та соціальні роботи.
Волонтери працюють 5—6 годин на день, 5 днів на тиждень. Побувати в усіх визначних місцях, покуштувати національні страви та відчути колорит іншої культури часу вистачить.
Ще одним сюрпризом поїздки стануть наближені до спартанських умови проживання, заздалегідь не обумовлені в описі проекту. Волонтерам найчастіше доводиться жити в наметах, замках, молодіжних гуртожитках, на фермах. Проте загальної статистики не існує, кожний випадок — певним чином унікальний. Порада: домовляйтесь та обговорюйте всі питання з організаторами та вимагайте повний опис умов проживання та роботи у договорі. Це дасть змогу захистити вас від проблем, які найчастіше пов’язані з оплатою, графіком роботи та умовами проживання.
Здобути вищу освіту в закордонному ВНЗ дещо склад­ніше, але ж і ставки набагато вищі. Знов-таки це можна зробити декількома шляхами. Якщо дозволяє фінансовий стан, то двері майже всіх університетів світу відчинені. Залишається тільки обрати країну, зважаючи на її специфічні особливості освітньої системи та сам ВНЗ. Вибираючи останній, слід зважати на його рейтинг. Адже замість передового університету з прогресивним студентством є ризик потрапити до невеликого провінційного коледжу, де навчання не дуже відрізняється від нашого.
Інший спосіб — грант або стипендіальна програма. Її можна знайти самому безпосередньо в закордонному університеті або через різноманітні програми обмінів у нас.
Під час самостійних пошуків головним помічником стане пошукова система в Інтернеті. Саме тут світові університети розміщують освітні програми, умови вступу, схеми навчання та іншу корисну інформацію. Проте доведеться виявити неабияке терпіння і наполегливість, щоб переглянути, проаналізувати і вибрати найкращі варіанти з величезної кількості можливих. З другого боку, широкий вибір дозволяє заявити про себе у декількох програмах одночасно, що збільшує ймовір­ність успіху. З університетами краще контактувати напряму, не бійтесь бути надокучливим — вони зацікавлені в розумних молодих людях, так само як і ви у навчанні. Готовність прийняти іноземних студентів демонструють невеликі ВНЗ. І міжнародні організації йдуть їм назустріч, оскільки плата в таких університетах помірна, а наявність іноземних студентів тільки підвищує престиж ВНЗ. Ще одна порада: не слід посилати стандартне есе до всіх навчальних закладів, адже вимоги у кожного різні, і шанси довести свою унікальність і дістати місце зменшуються.
В Україні існує велика кіль­кість програм, які надають гранти та стипендії для навчання. Найчастіше фінансування здійс­нюється урядом країни. Як правило, такі програми компенсують усі витрати на навчання, дорогу, житло та страхування. Найчастіше гранти розраховані на здобуття магістерської освіти або сприяють молодим спе­ціалістам та аспірантам у наукових дослідженнях.
Програма імені Фулбрайта є однією з найбільш популярних і діє в Україні вже  10 років. Вона надає стипендії для здобуття ступеня магістра чи для стажування в університетах США. Пріоритетними галузями є гуманітарні та соціальні науки. Проте перелік конкурсних дисциплін розширюється майже щорічно — нині у програмі можуть брати участь студенти економічних та юридичних спеціальностей. Докладні умови вступу та аплікаційні форми можна дістати на їх сайті www.fulbright.org.ua
Рада міжнародних наукових досліджень та обмінів IREX пропонує студентам 1, 2, 3-х курсів навчатися протягом року в університетах та коледжах США (програма UGRAID). Перелік спеціальностей досить широкий — від комп’ютерних технологій, економіки та права до міжнародних відносин, журналістики, соціології, психології та сільського господарства. За цими ж дисциплінами є можливість здобути диплом магістра (програма стипендій Едмунда Маскі). До речі, лише ця програма має дуже ліберальні вікові рамки — до 40 років. Аплікаційні форми знаходяться на сайті www.irex.kiev.ua
Для тих, хто бажає досягти рівня магістра чи продовжити післядипломну освіту в університетах Об’єднаного Королівства, існує програма стипендії Чівнінг, яка фінансується британським урядом. Навчання триває рік і розраховане на студентів гуманітарних, економічних та соціальних спеціальностей. Детальнішу інформацію можна дістати в Британській Раді чи на сайті інформаційно-консультаційного центру «Осві­та» www.osvita.org/ukr
Здобути вищу освіту у Фран­ції зможуть лише студенти п’ятого курсу, бакалаври чи аспіранти. Заява подається до французьких культурних центрів, що є у Києві, Харкові, Донецьку, Дніпропетровську, Одесі та Львові.
Німецька служба академічного обміну (DAAD) також пропонує ряд стипендій. Студенти третього курсу економічної спеціальності мають змогу навчатися протягом двох семестрів в університеті міста Пассау за програмою EPR-стипендій. Для бакалаврів існує програма Європейського університету Віадріна за спеціальностями: право, економіка та культурознавчі науки. Серед програм гуманітарного спрямування є цікавою надання стипендій митцям — студентам зі спеціальностями: образотворче мистецтво, музика, дизайн, кіно, архітектура. Не менш цікавими є стипендії DAAD на навчання на післядипломному курсі або у магістратурі тривалістю від 10 місяців до одного року. Особливістю німецьких стипендіальних програм є те, що сплачується лише частина коштів, витрачених на проїзд та житло. Власне, розмір гранта варіюється від 615 до 975 євро залежно від обраної програми. Детальнішу інформацію можна дістати у київському центрі DAAD або на сайті www.daad.de/ukr/daad_kiev.htm
Обрання потрібної програми — то є лише початок довгого шляху. Далі буде заповнення численних документів, спів­бесіди, тести. Тож не варто забувати і про дві основні вимоги, які стосуються навчання за кордоном, незалежно від ВНЗ та обраної країни:
— знання мови, що підтверджене міжнародним сертифікатом. Тоefl для англомовних країн, Dalf для франкомовних і DSH для Німеччини. За успішного результату програми обмінів деякі з них передбачають відшкодування коштів, витрачених на отримання сертифіката;
— наявність документа про середню освіту. Оскільки західна система освіти розрахована на 12—13 років навчання, то нашого свідоцтва про середню освіту недостатньо. Для магістерських програм обов’язковою є наявність диплома бакалавра чи спеціаліста. У середньому верхня вікова межа таких програм — 30—35 років.
Слід брати до уваги, що охочих учитися за кордоном на кошти грантодавців багато, а місць обмаль. Тому до заповнення аплікаційних форм та інших документів треба ставитися відповідально і серйозно. Часто навіть неправильний порядок подання документів на програму зводить шанси нанівець. А для того, щоб вас помітили серед такої кількості учасників, треба мати талант. Проте спробувати треба обов’язково, а ці нехитрі поради, сподіваємося, налаштують вас на оптимістичний лад.
Заповнюючи аплікацію, треба зазначити всі якості, які показують вас у виграшному світлі порівняно з іншими аплікантами. Спортивні досягнення, письменницькі та акторські навички, музичні здібності та лідерські якості вітаються.
Досить важливими є рекомендаційні листи. Тож подумайте, хто для вас є авторитетом у науковій галузі, який зможе об’єктивно вас оцінити. Зайве хвалювання іноді має негативні наслідки, адже справляє враження штучності.
Есе дає можливість справити якнайкраще враження, показати вашу винятковість, зрілість, життєві позиції та цінності. Проте не слід аж занадто «прикрашати дійсність», есе має бути чесним і реалістичним.
За бажання можна довго перелічувати позитивні і негативні моменти навчання у закордонному ВНЗ, дискутувати на тему його доцільності. Кожен сам обирає собі шлях. І для когось навчання за межами України, принаймні на рівні магістеріуму, є єдиним варіантом здобуття якісної освіти, яка дає поштовх у кар’єрному зростанні. Проте, мабуть, перш ніж починати активний пошук місця навчання, слід ще раз розібратися в собі. Адже навчання за кордоном — не самоціль, а лише засіб реалізації. А от чого саме — вирішувати тільки вам.

Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу DT.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter
Додати коментар
Залишилось символів: 2000
Авторизуйтеся, щоб мати можливість коментувати матеріали
Усього коментарів: 0
Випуск №38, 12 жовтня-18 жовтня Архів номерів | Зміст номеру < >
Вам також буде цікаво